Rodzimy Kościół Polski

.

rkp-chram

.

 

 

http://www.rkp.w.activ.pl/

.

 

Noc Kupały, zwana też Nocą Kupalną, Kupalnocką lub Nocą Świętojańską czy też potocznie Sobótką to nazwa słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem Słońca, obchodzonego w najkrótszą noc w roku (czyli najczęściej – nie uwzględniając roku przestępnego – z 21 na 22 czerwca).

KUPALNOCKA to jedna z najdawniejszych uroczystości obchodzonych w czasie przesilenia letniego na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, germańskie i celtyckie. Święto Kupały, Kupalnocka, Sobótka – wszystkie te nazwy opisują jedno święto. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. „Dzień Kupały – najdłuższy w roku, noc Kupały – najkrótsza, były jednym ciągiem wesela, śpiewu, skoków i obrzędów.” – pisał Józef Ignacy Kraszewski w „Starej Baśni”.

Słowo „kupała” wbrew powszechnie głoszonym opiniom najprawdopodobniej nie ma nic wspólnego z ruską formą słowa „kąpiel”. Tłumaczenie takie zostało wymyślone przez świat chrześcijański nie wcześniej niż w X-XI stuleciu – Kościół nie mogąc wykorzenić z obyczajowości ludowej corocznych obchodów „pogańskiej” Sobótki podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską. Nadano Kupalnocce patrona, Jana Chrzciciela, i zaczęto nawet zwać go Kupałą, z racji tego, że stosował chrzest w formie rytualnej kąpieli (w obrządku wschodnim).

Jednak wyraz „kupała” pochodzi najpewniej z indoeuropejskiego pierwiastka „kump”, oznaczającego grupę, gromadę, zbiorowość, z którego wywodzą się słowa takie jak kupa, skupić, kupić (w sensie „gromadzić”). Istnieje również pogląd, iż nazwa święta to po prostu imię rzekomego słowiańskiego bóstwa, patrona miłości i płodności – Kupały.

Jeśli natomiast chodzi o słowo „sobótka”, późniejsze określenie Kupalnocki, to prawdopodobnie stworzone zostało przez Kościół i co od zarania miało wydźwięk pejoratywny; znaczyło tyle, co „mały sabat”. Z nazwą tą wiąże się również pewna legenda, mówiąca o tym, jakoby Sobótka była uroczystością ku czci pięknej dziewczyny o tym właśnie imieniu. Sobótka w bliżej nieokreślonym czasie zamieszkiwała ponoć bliżej nieokreśloną wioskę. Narzeczony jej, Sieciech, powróciwszy z wojny miał swą wybrankę pojąć za żonę, jednak wioska ich została nagle zaatakowana przez hordy wroga. Podczas odpierania ataku Sobótka zginęła, trafiona w samo serce. A działo się to wszystko w noc letniego przesilenia.

Informacje na temat obchodów Sobótki są dosyć skąpe, z racji tego, że Kościół od zawsze próbował rzeczone obchody początkowo zwalczać (zarówno własnymi środkami, jak i za pośrednictwem zakazów i kar ogłaszanych przez władców świeckich), później zmieniać – nadając im sens, wyraz i symbolikę chrześcijańską. W wyniku tych działań obchody Kupalnocki stopniowo zaczęły zanikać, ulegały zapomnieniu bądź zniekształceniu już w okresie XII – XV wieku, by w drugiej połowie XVI stulecia znów „odżyć”, wraz z nadejściem epoki głoszącej powrót człowieka do natury, do tego co dawne i pierwotne. Znalazło to zresztą odzwierciedlenie w literaturze tamtego okresu (vide: „Pieśń Świętojańska o Sobótce” autorstwa Jana Kochanowskiego).

Wiadomo na pewno, że Kupalnocka poświęcona jest przede wszystkim żywiołom wody i ognia, mającym oczyszczającą moc. To również święto miłości, płodności, słońca i księżyca. Na Litwie istnieje pieśń, opowiadająca jak to pierwszej wiosny po stworzeniu świata, Księżyc ożenił się ze Słońcem. Kiedy jednak Słońce po nieprzespanej nocy poślubnej wstało i wzniosło się ponad horyzont, Księżyc je opuścił i zdradził z Jutrzenką. Od tamtej pory oba ciała niebieskie są wrogami, którzy nieustannie ze sobą walczą i rywalizują – najbardziej podczas letniego przesilenia, kiedy noc jest najkrótsza, a dzień najdłuższy.

W niektórych regionach wierzono, że od przesilenia wiosennego do letniego nie można kąpać się za dnia w rzekach, strumieniach czy jeziorach; natomiast kąpiel po zmroku lub przed wschodem słońca leczyła rozmaite dolegliwości, jako że woda była podówczas uzdrawiającym żywiołem należącym do księżyca.

Obchody Kupalnocki rozpoczynały się od rytualnego skrzesania ognia z drewna jesionu i brzozy (w niektórych źródłach mowa jest tylko o drewnie dębowym), po uprzednim wygaszeniu wszelkich palenisk w całej wsi. W obranym miejscu wbijano w ziemię brzozowy kołek, po czym zakładano nań jesionową piastę, koło ze szprychami owiniętymi smoloną słomą. Następnie obracano koło tak szybko, że w wyniku tarcia zaczynało się ono palić. Wtedy je zdejmowano i płonące toczono do przygotowanych nieopodal stosów, dzięki czemu szybko zajmowały się ogniem. Szeregi stosów układanych zazwyczaj na wzgórzach płonęły owej nocy niemalże w całej Europie.

Skakanie przez ogniska i tańce wokół nich miały oczyszczać, chronić przed złymi mocami i chorobą, a palenie na stosach ofiar, składanych z drobnej zwierzyny i ptactwa oraz magicznych ziół, zapewniało urodzaj tudzież płodność zwierząt i ludzi.

Noc sobótkowa była również nocą łączenia się w pary. Niegdyś kojarzenie małżeństw należało do głowy rodu oraz ważniejszej starzyzny rodu i „wynajmowanych” przezeń zawodowych swatów. Ale dla dziewcząt które nie były jeszcze nikomu narzeczone i pragnęły uniknąć zwyczajowej formy dobierania partnerów, noc Kupały była wielką szansą na zdobycie ukochanego. Młode niewiasty plotły wianki z kwiatów i magicznych ziół, wpinały w nie płonące łuczywo i w zbiorowej ceremonii ze śpiewem i tańcem powierzały wianki falom rzek i strumieni. Trochę poniżej czekali już chłopcy, którzy – czy to w tajemnym porozumieniu z dziewczętami, czy też liczący po prostu na łut szczęścia – próbowali wyłapywać wianki. Każdy, któremu się to udało, wracał do świętującej gromady, by zidentyfikować właścicielkę wyłowionej zdobyczy. W ten sposób dobrani młodzi mogli kojarzyć się w pary bez obrazy obyczaju, nie narażając się na złośliwe komentarze czy drwiny. Owej nocy przyzwalano im nawet na wspólne oddalenie się od zbiorowiska i samotny spacer po lesie. Przy okazji rzeczonego spaceru młode dziewczęta i młodzi chłopcy poszukiwali na mokradłach kwiatu paproci, wróżącego pomyślny los. O świcie powracali do wciąż płonących ognisk, by przepasawszy się bylicą, trzymając się za dłonie, przeskoczyć przez płomienie. Skok ów kończył obrządek przechodzenia przez wodę i ogień, i w tym jednym dniu w roku swojego czasu stanowił podobnież rytuał zawarcia małżeństwa.

Legendy o kwiecie paproci, zwanym też „Perunowym Kwiatem” (napięcie w przyrodzie podczas burz miało sprzyjać kwitnieniu tej roślinki) znane są z przeróżnych podań i gdzieniegdzie przetrwały do dziś. Opowiadają o wielu ludziach którzy błądzili po lasach i mokradłach próbując odnaleźć magiczny, obdarzajacy bogactwem, siłą i mądrością, widzialny tylko przez okamgnienie kwiat paproci. W podaniach czeskich i niemieckich znalazca kwiatu paproci powinien szukać skarbów w ciemnym borze. We francuskich – na najwyższym w okolicy wzgórzu, do którego ma dobiec przyświecając sobie ognistym kwiatem jak pochodnią. W legendach rosyjskich natomiast po zerwaniu gorejącego kwiatu należy wyrzucić go jak najwyżej w powietrze i szukać skarbu tam, gdzie spadnie. A zdobycie rośliny nie było łatwe – strzegły jej widzialne i niewidzialne straszydła, czyniące straszliwy łoskot, gdy tylko ktoś próbował się do perunowego kwiatu zbliżyć.

Kupalnockę wszędzie, nie tylko wśród ludów słowiańskich, obchodzono podobnie. W Czechach, tak jak w Polsce, skakano przez ogniska, co miało oczyszczać oraz chronić przed wszelakim złem i nieszczęściem. Zasuszone wianki z bylicy zakładano na rogi bydłu, by ustrzec je przed chorobami i urokami czarownic. Serbowie od dogasających o świcie ognisk zapalali pochodnie i obchodzili z nimi zagrody i domostwa, co chronić miało przed złymi duchami. W Skandynawii palono ogniska na rozstajnych drogach albo nad brzegami jezior, bo wierzono, że woda, w której koniecznie należało się zanurzyć, miała podówczas właściwości lecznicze. W Rosji przez ogień skakały pary niosące na ramionach figurkę Kupały – jeśli bóstwo wpadło do ognia, młodym wróżono rychły koniec miłości. W Grecji przy okazji skoków najpierw dziewczęta, a później chłopcy ogłaszali, że zostawiają za sobą wszystkie swoje grzechy. Tyle na temat Europy. Jednak w noc przesilenia letniego ogniska płonęły również na ziemiach północnej Afryki, zamieszkiwanej przez ludy mahometańskie.

Poza skakaniem przez ogień i szukaniem kwiatu paproci w noc Kupały odprawiano również rozmaite wróżby, bardzo często związane z miłością, które miały pomóc poznać przyszłość. Wróżono ze zrywanych w całkowitym milczeniu kwiatów polnych i z wody w studniach (przepiękny opis rzeczonych dwóch wróżb znajduje się nawet w jednej z bajek dla dzieci o Muminkach autorstwa Tove Jansson), wróżono z rumianku i kwiatów dzikiego bzu, z cząbru, ze szczypiorku, z siedmioletniego krzewu kocierpki, z bylicy… i z mnóstwa innych roślin oraz znaków. Powszechnie wierzono też, iż osoby biorące czynny udział w sobótkowych uroczystościach przez cały rok będą żyły w szczęściu i dostatku.

Źródło: http://slowianie.republika.pl/

.

Świętowit

Reklamy

11 komentarzy do “Rodzimy Kościół Polski

 1. Nie sądzę,aby przed nastaniem w Polsce sekty katolickiej,były u nas kościoły. Albowiem sama nazwa jest ohydą. I ja nigdy bym już nie czcił swego Boga w tak ohydnym miejscu. Sprawdź najpierw skąt wywodzi się nazwa kościół.

  Polubienie

   • Kościół a w zasadzie kościół pochodzi za pośrednictwem jezyka czeskiego kostel od łacińskiego castellum czyli „warownia”, zamek. Drugie znaczenie kościoła jako wiernych pisane jako Kościoł przejęło znaczenie po ἐκκλησία /ekklesia/ co znaczy zgromadzenie. Obok kościoła istnieje równoległe o tym samym znaczeniu słowo cerkiew, ale w wyniku rozłamu Kościoła Rzymskiego na Wschodni przyjęło się stosowanie w zawężonym znaczeniu, cerkiew jako cerkiew prawosławna, dawniej można było spotkać jeszcze cerkiew katolicka. Cerkiew to dość uniwersalne słowo mające swoje podobieństwa zwłaszcza w germańskich językach: church, kirke,Kirche. Pochodzi ono z języka greckiego ( podobnie jak niezachowane w j. polskim eklesja; porównaj j. fr. eglise) od κυριακόν ‎(kuriakón) czyli należący do Pana.
    Cerkiew zatem oznacza miejsce, które należy do Pana ( Boga)
    Kościół może być uznane za pejoratywne znaczenie tegoż miejsca jako „warownia, miejsce oddzielone.

    —-

    A dla mnie kościół kojarzy się z kośćmi. Ludzkimi kośćmi. I nie dlatego, że wcześniej przy kościołach były zawsze cmentarze. Kościół to zbrodnicza instytucja zbudowana na kościach milionów jej ofiar. Przede wszystkim pogan. Ale i na kościach idiotów, którzy oddawali za nią życie.
    Co do „zgromadzenia” – to nie „zgromadzenie” a ogromne stado baranów, oszukiwanych przez kler, golonych do gołej skóry, prowadzonych na zatracenie. Lingwinistyczne dywagacje dotyczące nazw tej żydogennej instytucji (kościół, cerkiew) nie interesują mnie.
    Cerkwie i kościoły, rzekomo „domy boże”, budowano po to, aby zastraszonym „piekłem” owieczkom ukazywać potęgę instytucji kościoła czy cerkwi. Były budowane nie ku chwale żydowskiego pustynnego demona, a aby ich okazałością i bogactwem ukazać potęgę kleru. Tak było w każdym odprysku żydo-chrześcijaństwa.
    Nasi słowiańscy bogowie nie potrzebowali świątyń. Naszymi świątyniami były lasy, łąki, jeziora. Co to za „świątynia”, w której nie słychać śpiewu ptaków, szumu wiatru i drzew? I w której panuje stęchłe powietrze przesycone potem i nieświeżymi oddechami owieczek.
    opolczyk

    Polubienie

  • Nazwa kosciół ma dwojakie znaczenie:budynek i ogół wiernych.Sama nazwa jest duzo starsza od chrzescijanstwa zostala podkradziona jak wiele innych nazw obrzedow i swiat przez zydowska religia.

   Oficjalnie nazwa kościoła (wspólnoty) pochodzi od ekklesia – zwołanie, zgromadzenie. Podobne znaczenie ma kahał. Nazwa budynku po polsku pochodzi chyba od kości. Oficjalnie, bo przy kościołach były zawsze cmentarze. I ta wywodząca się od kości nazwa kościół w obu znaczeniach (wspólnota i budynek) oddaje prawdziwą naturę instytucji kościoła – zbudowanego na kościach milionów ofiar.
   Tylko fanatyczne katolactfo mogło wymyślić np takie „kaplice”:

   http://img.sadistic.pl/pics/64e39ec45804.jpg

   http://www.magicznakotlinka.pl/images/news/201008/0_20100815-182828-06166300.jpg

   Zauważyłem, że jesteś sympatykiem Kukiza. Polecam to:
   https://piotrbein.wordpress.com/2015/04/29/do-zakochanych-w-kandydziorze-kukuzie/
   opolczyk

   Polubienie

 2. Nazwa kościół ma jakiś związek z kośćmi.
  Skąd takie skojarzenie?

  W Biblii można znaleźć opisy praktyk nekromanckich.

  Księga Ezechiela

  Ożywienie wysuszonych kości

  1 Potem spoczęła na mnie ręka Pana, i wyprowadził mnie On w duchu na zewnątrz, i postawił mnie pośród doliny. Była ona pełna kości. 2 I polecił mi, abym przeszedł dokoła nich, i oto było ich na obszarze doliny bardzo wiele. Były one zupełnie wyschłe. 3 I rzekł do mnie: „Synu człowieczy, czy kości te powrócą znowu do życia?” Odpowiedziałem: „Panie Boże, Ty to wiesz”. 4 Wtedy rzekł On do mnie: „Prorokuj nad tymi kośćmi i mów do nich: „Wyschłe kości, słuchajcie słowa Pana!” 5 Tak mówi Pan Bóg: Oto Ja wam daję ducha po to, abyście się stały żywe. 6 Chcę was otoczyć ścięgnami i sprawić, byście obrosły ciałem, i przybrać was w skórę, i dać wam ducha po to, abyście ożyły i poznały, że Ja jestem Pan”. 7 I prorokowałem, jak mi było polecone, a gdym prorokował, oto powstał szum i trzask, i kości jedna po drugiej zbliżały się do siebie. 8 I patrzyłem, a oto powróciły ścięgna i wyrosło ciało, a skóra pokryła je z wierzchu, ale jeszcze nie było w nich ducha. 9 I powiedział On do mnie: „Prorokuj do ducha, prorokuj, o synu człowieczy, i mów do ducha: Tak powiada Pan Bóg: Z czterech wiatrów przybądź, duchu, i powiej po tych pobitych, aby ożyli”. 10 Wtedy prorokowałem tak, jak mi nakazał, i duch wstąpił w nich, a ożyli i stanęli na nogach – wojsko bardzo, bardzo wielkie. 11 I rzekł do mnie: „Synu człowieczy, kości te to cały dom Izraela. Oto mówią oni: „Wyschły kości nasze, minęła nadzieja nasza, już po nas”. 12 Dlatego prorokuj i mów do nich: Tak mówi Pan Bóg: Oto otwieram wasze groby i wydobywam was z grobów, ludu mój, i wiodę was do kraju Izraela

  Czysty satanizm ,armia trupów,martwe owce Izraela do których posłano Jeszue.

  Ewangelia Mateusza 15:24,Jeszua mówi:”Jestem posłany TYLKO dla zmarłych owiec Izraela”

  Do ożywionych trupów które jako jedyna na Ziemi potrzebują zbawienia.

  „…zbawienie bierze początek od Żydów” jEw. Jana 4:22

  Polubienie

 3. Witam
  W pierwszej chwili również mnie nazwa odrzuciła, ale poświęciłem trochę czasu żeby przeczytać to co i o czym piszą i wiem dlaczego zostało użyte to niechlubne słowo „kościół”. Zanim zacznie się obszczekiwać to należy sprawdzić czy to właściwe drzewo.

  Bez względu na pochodzenie słowa „kościół” kojarzy się ono jednoznacznie z kościołem katolickim. I dlatego to słowo w nazwie słowiańskiego związku po prostu mi nie pasuje.
  opolczyk

  Polubienie

 4. Nie wiedziałem, gdzie to Panu napisać. Widziałem na tym blogu fragment spektaklu Topicha. Spektaki ten jest odtwarzany i pojawi się już 14.01.2018 o godzinie 16:00 w sali widowiskowej Elckiego Centrum Kultury. Serdecznie zapraszam do obejrzenia całego spektaklu.

  Członekobsady – dziękuję za tę informację. Niezmiernie cieszy mnie wznowienie przepięknego spektaklu Topicha. Byłem nim wręcz zachwycony. Byłoby dobrze, aby ktokolwiek nagrał ten spektakl i zamieścił w sieci. Z chęcią zamieściłbym cały spektakl u siebie. Niestety z przyczyn ode mnie niezależnych osobiście do Ełku przyjechać nie dam rady.

  opolczyk

  Polubienie

  • Niestety umieszczenie spektaklu w sieci nie jest możliwe ze względu na prawa autorskie. Będą inne terminy, a spektakl do marca.

   Szkoda, że prawa autorskie uniemożliwiają umieszczenie w sieci całego spektaklu. Najważniejsze, że nadal jest w repertuarze.
   Teatrowi życzę powodzenia i dużo widzów.

   opolczyk

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s