Muzyka przedchrześcijańska i pogańska

„Żeby organy mogły zaistnieć jako instrument, muszą być spełnione pewne warunki –
niezbędne są klawisze, miech, wiatrownica oraz źródła dźwięku umieszczone na skrzyni, czyli piszczałki.
Pozytyw to taki rodzaj organów, który mieścił się na stole lub na podłodze. Początkowo instrument wyposażony był wyłącznie w wargowe piszczałki i jedną klawiaturę, a od XVI wieku także w piszczałki języczkowe i pedał. Do momentu wynalezienia maszyny parowej pozytywy wymagały obsługi dwóch ludzi – grającego i zaopatrującego instrument w powietrze przy pomocy klinowych mieszków. Obecnie wystarczy jeden muzyk.
Choć organy kojarzą nam się głównie z kościołem, to geneza tego instrumentu zdecydowanie kościelna nie jest
pierwsze instrumenty tego typu powstawały w cyrkach rzymskich. Czyli tam, gdzie dźwięk musiał być donośny i ciągły.
Po upadku Cesarstwa Rzymskiego na historii organów pojawiają się białe plamy i do końca nie wiadomo, jak wyglądały dalsze losy tego instrumentu. Jedno jest pewne, złożona konstrukcja urządzenia stanowiła o jego wyjątkowości, stąd też organy były popularnym prezentem, którym wzajemnie obdarowywali się królowie. Wówczas wykonywane były ze szlachetnego drewna, kości słoniowej oraz ze złota i ze srebra.
Dziś organy kojarzą się głównie z muzyką sakralną, nadal jednak pozostają synonimem luksusu.”

Za: Organy – kojarzą się z kościołem, a wywodzą z… cyrku

Komu bił (i powinien bić) dzwon :
Dzwon (instrument): Historia dzwonów – Na świecie
Dzwon (instrument): Dzwony w kulturze – Starożytność

PS

Strona ta, oprócz popularnej muzyki pogańskiej i słowiańskiej (i tutaj prośba o zamieszczanie/promowanie głównie mało znanych wykonawców czy utworów, a nie komercyjnych teledysków oraz niepowtarzanie tych, które już są na tym blogu, czy to w pozostałych tekstach, czy w samych komentarzach), będzie miała dodatkową wartość edukacyjną – uzupełniana głównie o ważne informacje, np. historię i przykłady tzw. muzyki dawnej o korzeniach przedchrześcijańskich i pogańskich czy ciekawostki muzyczne dot. oryginalnego pochodzenia i niechrześcijańskich źródeł niektórych słynnych i przerobionych hymnów (głównie państwowych) czy pieśni (zwłaszcza religijnych) –
celem jej „odjahwizowania” i wykazania, że i tę sztukę chrześcijaństwo sobie zawłaszczyło, w tym np. instrumenty ludowe (a nawet cyrkowe).
http://slowianin.wordpress.com/2012/05/17/muzyka-kontra-chrzescijanstwo/

Zainteresowanych muzyką stricte słowiańską (i jej rozpowszechnianiem) odsyłamy do zakładki pt.: „Słowiański zew”
i wpisu: https://opolczykpl.wordpress.com/2012/05/08/slowianski-zew-dla-przypomnienia/
(oraz do tekstu: https://opolczykpl.wordpress.com/2013/07/31/slowianszczyzno-obudz-sie/)
A także do wpisu z całą muzyką pogańską: https://opolczykpl.wordpress.com/2012/08/10/muzyka-slowianska-i-poganska/
oraz do najnowszego tekstu tożsamościowego: https://opolczykpl.wordpress.com/2014/02/06/abysmy-pamietali-kim-jestesmy/

Słowianin

34 komentarze do “Muzyka przedchrześcijańska i pogańska

 1. „The first (alleged) musical instrument – a primitive pre-flute, dating about 50,000 years back, comes from a Neanderthal camp in Slovenia. Observations and reconstructions indicate that the instrument could easily produce the diatonic scale, as well as make a number of other sounds. Another example may be the ancient Chinese flutes from the Neolithic era (7,000-5,700 BC). A flautist playing that instrument had great opportunities of selection of pitches, it seems, however, that preferred was, not surprisingly, diatonic scale, which on these flutes can be produced even by a beginner musician.
  The oldest known score comes from Ugarit and dates back circa 3,400 years [except from a few earlier Sumarian fragmentary instructional musical texts from c.1950 BCE – przyp.]. Scientists who decoded the manuscript are confident – the notes in a wide range correspond to the diatonic scale. Musical notation indicates a suspicious lack of dissonances, such as the tritone (diabulus in musica), the composition, despite the passage of centuries, sounds today rather familiar than exotic.”

  Za: The uniqueness of Music: http://paganblog.net/?page_id=916
   

  http://www.flutekey.com/pdf/HurrianTabLtd.pdf

  The Hurrian Hymn to (the Great Goddess) Nikkal (Nikkalu in Ugaritic) from Ugarit (Ras Shamra) in Syria is currently the oldest piece of annotated music known to history (it was discovered in the libraries of the city) –
  composed by a sacred scribe by the name of Hammurapi.
  Although it was written in Ugaritic cuneiform, it is actually in Hurrian rather than a West Semitic dialect.


  PS
  : http://en.wikipedia.org/wiki/Prehistoric_music

   • Znalazłam w internecie 12 rzeźb Mojżesza( podpisane jego imieniem ) trzymającego kamienne tablice. Co ciekawe, każda z tych rzeźb nosi na głowie ROGI,i to czasami tak pokaźne, jak u byka.Kto mi powie, co tu jest właściwie grane? ” I święci czasami się mylą” – pisano dla wyjaśnienia z wyraźnym zażenowaniem. Świętym chyba to się nie zdarza i to tyle razy na ten sam temat. Ale skoro Pan miał nie tylko rogi , ale i kopyta, dlaczego jego ulubieniec miałby nie mieć? O Panu napiszę ( Jahwe, to co najmniej dwoista postać) później i na pewno się nie pomylę chociaż święta nie jestem. Muszę dobrze opracować tekst. Intryguje mnie też zagadnienie Jozuego. Był, albo nie był, oto jest pytanie.
    Nie mylił się Pan, co do plemion. To plemiona tworzą narody. Państwa są zlepkiem narodów. Moje plemię już dawno zaginęło. Utwierdziłam się w tym przekonaniu po zobaczeniu polskich najemników w pełnym wojskowym rynsztunku, wyruszających z „MISJĄ” oczywiście „pokojową” do Libii. To już nie moje plemię, ani naród. To jedynie wstyd i popychadło!! To samo było za Napoleona. Ech…posłucham tej pięknej muzyki, zajmę się literaturą i sztukami pięknymi.
    Pozdrawiam !
    PS. nie znamy poziomu nauki jaki był, i bezpowrotnie zaginął.Pamiętam cytat, ” aż woda w Tygrysie zrobiła się czarna od atramentu” gdy dzicz wrzucała naukowe księgi do rzeki.

  • Słowianin napisz też po chińsku, do większej ilości Słowian to dotrze.Jak widać nie można się uwolnić od nieprzyjemnych woni Zachodniego bełkotu.

   Scytko,

   Słowianin gdzieś chyba od końca 2014 roku całkowicie zawiesił aktywność w internecie i nie odzywa się od tego czasu.

   opolczyk

 2. http://cudaswiata.archeowiesci.pl/2009/02/cykladzcy-harfisci/

  http://kopalniawiedzy.pl/wyspa-Skye-High-Pasture-jaskinia-lira-podstawek,15553

  http://www.polskieradio.pl/23/3/Artykul/612374,Flety-najstarszymi-instrumentami-swiata

  To też jest ciekawe:

  „W ostatnim czasie wiek innych odłamków ze wschodniej Azji oszacowano na ponad 15 tys. lat, co w sumie oznacza, że naukowcy muszą odrzucić dotychczasowe teorie, zgodnie z którymi wynalezienie ceramiki miało miejsce ok. 10 tys. lat temu, gdy ludzie porzucili zbieracko-myśliwski tryb życia i osiedlili się, by uprawiać rolę.”
  http://kopalniawiedzy.pl/ceramika-kociol-gotowanie-alkohol-warzenie-glacjal-klimat-gotowanie-Xianrendong-jaskinia-Chiny,16121

  Ile jeszcze teorii odrzuci nauka zanim stanie się wiedzą a nie zbieraniną teorii?
  opolczyk

  • końca nigdy nie będzie, nie zdąży nadejść, bo zetrą go wojny i wszystko zacznie się od nowa.Taka syzyfowa praca.Hipotezy , hipotezy cóż poczęłaby bez nich nauka? Co mogłaby obalać? Podobno każda ginąca cywilizacja zabiera ze sobą swoją wiedzę.Taka sama nigdy się nie powtórzy. A muzyka….któż nie kocha muzyki> ? Głusi? Nie do końca jest to prawda.

 3. Na początek utwór naszego podwórka, dajcie się oczarować!

  Leśne Licho – Pani Jeziora

  Dalej piękna pieśń o miłości dziewczyny, która w refrenie przestrzega aby nie wypuszczać ją daleko po wodę bo wszystko wówczas może się zdarzyć. Kobieta, która to śpiewa ma pseudonim artystyczny Helawisa (na cześć wiedźmy z powieści „Śmierć Artura”).

  Slavic mythology

  A to z dedykacją dla zaciekłych krzewicieli wiary z krzyżykiem: Zawsze nucę tę pieśń jak przejeżdżam przez okolice Płocka. Tam nasi praojcowie w XIw. wystąpili zbrojnie w obronie naszej Słowiańskiej Wiary i tożsamości.

  Sorcerer – Ogien Zniszczenia

  Dumne słowiańskie dziewczyny ubrane jak księżniczki. Białoruś – ostatni normalny fragment dawnej Rzeczpospolitej.

  Ангелина Пиппер Беларусочка Pipper Angelina Belarusian girl

  Dźwięki piękne jak hymn, zawsze gdy widzę samochód z plakietką BY lub RUS puszczam tą piosenkę głośno aby wiedzieli, że w kraju nad Wisłą też są Słowianie.

  Pamiętajcie, że jesteśmy Słowianami! PL HD

  A oto jak Czerwoni Ludzie byli szczęśliwi w czasach przed cywilizacją, niczego im nie brakowało:

  Rhythm of the Heart – Native American – Buffalo – Plains – Sioux

  i wiele wiele innych wystarczy poświęcić nieco czasu i poszukać

  Tomek – piękne dzięki za te linki.
  opolczyk

  • Indianie to Mongołowie.

   Scytko,
   Tomek akurat jest teraz u Indian. 3 dni temu wysłał mi maila:

   „witam gorąco z równika

   zrobiłem sobie przerwę w życiorysie i przeniosłem się na jakiś czas do Ekwadoru, ludzie są tu cudowni. Nie zmieniłem zdania na temat tych ludzi, w moim rankingu nadal:

   1 – Rasa Czerwona z obu Ameryk
   2 – Australia – Oceania
   3 – Czarna Rasa z Afryki
   …. inne
   Biali. dalej już nic nie ma.

   Jem z nimi, jeżdżę, zbieram rośliny na lekarstwa, dziś w mieście jest fiesta to idę. Mają pełno jedzenia i dzieci. Jest dużo drobnych warsztatów, sprzęt mają z całego świata ale mało bo jest bardzo drogi. Ważne jak się zachowują, na ulicy jest pełno zakochanych par, dzieci i różnych jadłodajni. Owoce sprzedają też na ulicy. Nie ma żadnych paragonów, drewno z lasu też można brać. Policja na nic nie zwraca uwagi, chodzi się na czerownym i nie zatrzymuje się na znaku STOP u nas z napisem PARE. Zachowali swój język Kiczua. I można spotkać ludzi nieznających hiszpańskiego. Opiekują się mną dwie rodziny Indiańskie.

   można żyć inaczej !

   chyba sobie wyszykuję ciepłą posadkę w Ameryce Połuudniowej, bo Europa za długo nie pociągnie. Musiałem się odtruć dlatego tu jestem. wrócę to złapię natchnienie aby napisać więcej.”

   opolczyk

   • Chciałam dodać muzykę słowackiej słowiańskiej grupy Hrdza , ale nie wiem jak. Po za tym, chyba nie warto, bo tu raczej nikt nie zagląda.
    Przy okazji, Pana artykuły są coraz bardziej budujące. Bez silnej Rosji, Świat ginie. Słucham smutnej arabskiej muzyki i pytam dlaczego ci ludzie wciąż są tak niszczeni? I nie ma znikąd pomocy. Jeśli miałabym wybierać świat docelowy, to byłby to świat starożytnego Bliskiego Wschodu.

    Scytko,

    ja wybrałbym jednak świat naszych przodków przed najazdem niszczycielskiego buldożera jahwizmu. Ewentualnie świat Indian wielkich prerii, ale na wieki przed Kolumbem. Natomiast świat arabski jest niszczony, gdyż stoi na przeszkodzie w budowie „wielkiego Izraela” i budowie „III świątyni” w Jerozolimie:

    https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%85tynia_Jerozolimska#Czasy_wsp%C3%B3%C5%82czesne

    opolczyk

 4. Jak tak patrzę to wszędzie jednak widzę nie Słowiańskość, ale już ludowość z danego kraju. Wszelakiej maści piesni niby słowiańskie to ludowe piesni albo najczęściej rosyjskie, albo inne wschodnie. Stroje to samo. ubrane w kwiatki Pani i Panny to najczęściej juz ludowe rosyjskie ukraińskie chrześcijańskie stroje. Jak tak czytalem to nam Polakom dalej do Słowian Ukraińskich, Serbskich, Słowackich niż do Skandynawów. Słowianie zachodni przecież daleko juz byli kulturowo od Słowian wschodnich, a i badania genetyczne oddalają nas od Słowian południowych(nie wiem na ile te badania coś wnoszą jeszcze). Głównie razi trochę pokazywanie piesni i strojów ludowych wschodnich jako naszych polskich-słowiańskich. Zachodnim Słowianom Polakom chyba bliżej już własnie do skandynawii. nawet z tego co widziałem stroje nosili podobne. Na wschodzie nosili inne. Na pewno nie takie w kwiatki 🙂 Nie wiem po co tutaj Natvie American. Sa interesujący, mają związek z naturą bla bla, ale to sa potomkowie Azjatów na pewno mało wspólnego z nami 🙂

  a może coś takiego. Może nie czysto słowiańskie, ale bardziej niż wschodnie ludowe przytupajki bo słowiańskie i jedynie dodane elementy metalowe a na pewno lepsze niż tandetny Percival https://www.youtube.com/watch?v=yOxLpnupGjc już lepiej też skandynawskie https://www.youtube.com/watch?v=G25ZWp7C7yA

  RagnaroK

  Mam całkowicie odmienne zdanie. Słowiańskość to właśnie kultura ludowa, kultura ludów słowiańskich żyjących na łonie Natury. Obrzędy, zwyczaje, czy ubiór Polan, Wiślan lub Ślężan nie różnił się od Słowian wschodnich. Do Skandynawów nam kulturowo też blisko, choć akurat nie przepadam za wikingami. Kult ich łupieżczych wypraw, grabieży, gwałtów nie jest dla mnie. Co do kultury Słowian Wschodnich – nie zapominaj o Arkaimie.
  http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,title,Arkaim-najwieksza-rosyjska-tajemnica,wid,12355821,wiadomosc.html

  Słowiańszczyzna to przede wszystkim kultura, także te „przytupajki”, a nie geny. Znam miliony genetycznych Słowian z całkowicie zżydzoną świadomością i tożsamością.
  Pojedź na polską wieś wiosną, gdy ludzie topią Marzannę – zobaczysz czy przypominają Skandynawów. Do Skandynawów trochę podobni strojami byli Wolinianie i Ranowie, bo też byli żeglarzami morskimi. Natomiast Polanie już nie. Ślężanie tym bardziej nie – mieli jeszcze dalej do Bałtyku
  Natvie American jak najbardziej pasuje w wątku „muzyka przedchrześcijańska i pogańska”. Związek z Naturą nie jest blabla bla – to fundament kultury słowiańskiej. Słowianie też są potomkami Azjatów – prakolebką Słowian jest Azja centralna. I z niej przed wieloma tysiącami lat nasi praprzodkowie ruszyli na zachód, przeszli Ural (część tam pozostała) a inni doszli nad Bug, Wisłę, Odrę, Łabę i Ren (choć wtedy te rzeki inaczej nazwano).

  Akurat ja nie cierpię takiego „metaliku”. Ryk, hałas, kompletnie nie słychać słów. Wolę już „tandetny” Percival. Albo to:

  Też głośne, ale nie wrzaskliwe. Słowa można zrozumieć. Zauważ przy tym, że ta rosyjka grupa nosi nazwę Arkony – ostatniego bastionu zachodniej Słowiańszczyzny. Czy to nie pokazuje solidarności Słowian wschodnich z zachodnimi?
  opolczyk

 5. oto kilka cudownych pieśni:

  Na początek nasza polska Runika:

  kilka ujęć z festiwalu pogańskiego na Wolinie a pieśń jest prosto z Rosji

  Wielesława – idealna piosenka na Kupałę

  Zew stepów „Przed Świtem” zaśpiewany po tatarsku, muzykanci mieszkają w samym środku Rosji i dbają o kulturę przodków. Można zamknąć oczy aby przenieść się na bezkresne równiny.

  • Jak to piękna pieśń!! Tatarska ze stepów! Kocham wielkie, bezkresne stepy, stepy WOLNOŚCI!
   Kradnę ją dla ciebie! Opolczyku, dzięki, za udostępnienie! Jesteś wspaniałym,muzykalnym człowiekiem!

   • przepraszam za błąd – „kradnę” , oczywiście, nie mam nic złego na myśli.Jest możliwość ściągnięcia tego utworu do swojego komputera. Poza tym , nie „dla ciebie” , gdyż z nikim się nie spoufalam, i dla nikogo nie pracuję w tym, zaszczytnym fachu, złodzieja, a , „dla siebie”. Muzyka jest w moim guście, chociaż, jeśli chodzi o Mongołów, to nie wybaczam im ataków na Babilon.Oni i germańscy najemnicy Watykanu, Krzyżacy, wykończyli jedną z najpiękniejszych cywilizacji tego świata.

 6. A co ma z kulturą dawnych Słowian współczesna muzyka gitarowa, bitowa oraz mongolskie, tatarskie pieśni?

  Kulturę Słowian można propagować na różny sposób, także z wykorzystaniem współczesnych instrumentów i gatunków muzyki. Nie widzę w tym nic zdrożnego i niewłaściwego. A pieśni mongolskie i tatarskie to po prostu muzyka pogańska (przypominam że tytuł wątku to „Muzyka przedchrześcijańska i pogańska” – a więc nie tylko słowiańska).

  opolczyk

  • licens – stamtąd, ze wschodnich stepów wywodzą się Słowianie. {ta nazwa zastąpiła nazwę plemion Scytów i Sarmatów w odróżnieniu do Germanów= Niemców ( nierozumianych z języka)} . Więzi ze Wschodem są zatem normalnym przejawem. W każdym razie, ja mam to we krwi. Jest miasto Irkuck od imienia naszych słowiańskich przodków, od imienia syna Enlila, Irkusza ,zwanego też Iszkur, Oby wszyscy byli tacy, jak są dzisiaj nasi , polscy Tatarzy.Wiele łaczy nas z Turcją.Prędzej Turek i Polak dwa bratanki, niż Węgier z Polakiem,. Węgry przesiąkły germańską Austrią. A co do Iranu, to jest Wielka Życzliwa Polsce , Bratnia Dusza. Kocham Iran.
   A co wspólnego ma Ułan Bator z ułanem?

 7. Prawda jest taka że od zawsze byliśmy podzieleni i pewnie jeśli się złączymy to nie jako polacy czy słowianie tylko prędzej europejczycy. Jako pomorzanin i kaszub twierdzę że z polakami z centrum i południa nie mamy wiele wspólnego, nawet w wyborach widać tok myślenia inny, ale to tak pół serio chociaż coś w tym jest. Myślę że próby jednoczenia nas jako słowian za pomocą rusi specjalnie nic tu nie pomogą. Tysiące lat kłótni między sobą, masa wojen, kulturowo rozpieprzeni przez chrześcijan, najeźdźców itd. Nie ma tutaj specjalnie czego zbierać. Odwołując się do czasów plemiennych będziemy podobni do wielu grup ale słowianie znad Bałtyku czy mają coś wspólnego ze słowianami z Tatr albo rosjanami? Coś tam może mają ale niewiele. Jeśli się między sobą dogadujemy to prędzej dlatego że dobry człowiek spotkał dobrego człowieka a nie dlatego że mamy tyle wspólnych tradycji.

  ZachodzącyZaGłowę,
  nie jestem zwolennikiem jednoczenia – bliższa jest mi idea sojuszu a przynajmniej współpracy słowiańskich wspólnot i państw, choćby z tego tylko powodu, że łączą nas wspólne korzenie kulturowe. I choć różnice pomiędzy różnymi plemionami Słowian, także na obecnych ziemiach polskich faktycznie istniały i istnieją nadal (różnice regionalne), są chyba jednak mniejsze, niż różnice między Polakami a mieszkańcami Europy zachodniej czy południowej. Jeśli my, nawet w Polsce, nie potrafimy między sobą się dogadać, mimo pewnych różnic, to jak dogadamy się z mieszkańcami zach. Europy? Ich mentalność i kultura jest dla przeciętnego Polaka bardziej obca niż dla Kaszuba mentalność mieszkańca Tatr. Oczywiście że i z zachodem możemy utrzymywać dobre stosunki, tyle że zachód zawsze z lekceważeniem a nawet pogardą patrzał na nas – Słowian. Zawsze uważał się za lepszy, bardziej cywilizowany. Dodatkową płaszczyzną porozumienia u nas naturalnie może być ta właśnie, o której piszesz – dobry człowiek spotkał dobrego człowieka.
  opolczyk

 8. Polecam muzykę artystki ShataQS i jej płytę „Fenix”. Nawiązuje do naszej słowiańskiej duszy i kultury. 🙂
  Oto próbka:

  —-

  Lasouk,

  dzięki. Nie jest to wprawdzie twórczość czysto pogańska, słowiańska, ale faktycznie ciekawa, odrzucająca współczesne „wartości”.

  opolczyk

  • Opolczyku,
   Każdemu, kto ma krew żyłach polecam słowiańską muzykę braci z bratniej Słowacji. Grają vybornie! Iskry lecą ! A szczególnie utwory takie jak Zabawa, Jedno Leto, Stefan. Polecam też słowiańska piosenkę „Hej Sokoły” w ciekawym wykonaniu grupy z Czech lub Słowacji. Piosenki te są przekazane wraz z innymi na jednym filmie. Można sobie znaleźć i wybrać. Przyjemnej zabawy życzę wszystkim braciom Słowianom za całej Europy, Azji, i całego świata. Słowianie to bardzo muzykalny naród. Sława!

   —-

   Scytko,

   obejrzyj to:

   I nie wypieraj się – nogi same Ci podskakiwały!

   I jeszcze to – jedna z moich ulubionych rosyjskich piosenek:

   No i jak tu nie kochać „Ruskich”!

   opolczyk

   • Ależ, kocham wszystkich braci Słowian,Powtarzam, Słowianie to wybitnie muzykalny naród. Jestem też muzykiem , tak że nie ma co się dziwić ,że lekarstwa szukam zawsze w pięknych dźwiękach i rytmie. Żal..za tymi co zginęli w katastrofie lotniczej! (Chór Aleksandrowa) Kalinka..nie da się usiedzieć w miejscu, ale nie ona jedna….Ale zaraz tam widzę, Sokoły, Zabawę.. Mam dość tej sflaczałej nudy. , musi być wicher i ogień..Dziękuję Panu za przekaz.
    Sława!

    • Piękna piosenka!! „Samyj łutszyj russkij!” pierwszy raz słyszę, ale zaraz ją ściągnę. Co za głosy! Ale przecież stamąd się wywodzę, więc jak mogę tego nie słyszeć?

     • Opolczyku .
      ściągnęłam sobie tę pieśń już dawno. Jest wspaniała. I zgadzam się, że trzeba jej słuchać stojąc, co też czyni cała widownia. Posłucham jej jutro, bo panuje już cisza nocna.
      Wspomnienie na forum o chórze Aleksandrowa , to piękny gest z Twojej strony.

 9. Jeszcze kilka propozycji. Część jest współczesna, ale liczy się przekaz.
  Dziewczyny z Laboratorium Pieśni mają sporo utworów:

  Percival nagrał 3 płyty, pieśni Słowian południowych, wschodnich i zachodnich:

  Zespół Othalan:

  Slavic Affairs ma kilka ciekawych propozycji u siebie:

  Same instrumenty:

  Pod Slavic Affairs miał być ten utwór:

  Zespół Jar:

  Jeśli można to proszę o połączenie tych trzech postów w jeden, żeby był porządek.

  Lasouk,

  dziękuję za podesłane filmy.

  opolczyk

 10. Opolczyku,
  od Ciebie zależy czy to opublikujesz. Może nie jest to z czymś zgodne.
  Są to listy Słowian,bardzo miłe i budujące umieszczone pod piosenką Sati Sauri pt. Modlitwa Słowiańska. Jest to trochę tkzw,świeżej krwi. Szkoda ,że na Twoim Blogu nie piszą inne słowiańskie narodowości. Było by ciekawie. Jednak są to Twoje rewiry i Twoja decyzja. Proszę zwrócić uwagę na te, podkreślone na żółto. Zawsze się coś podczepi spod znaku krzyża, narzędzia śmierci, i powieje mrozem.

  Słowiańskie słowa wzajemnego wsparcia ( teksty w oryginale)

  Zafirka Lavellan3 lata temu
  Naród, odcięty od korzeni, jest jak upadłe drzewo.
  141

  Mateusz Brzustowicz1 rok temu
  Wiele spraw ludzkich można przyrównać do drzew i tkwi w tym prawdziwa mądrość oparta na naturze.
  9
  Grzesiek Eagle2 lata temu
  Być Slowianinem na naszej Ziemi to najwspanialszy dar od Bogów jaki dostaliśmy. Sława.
  99

  jacplac973 lata temu
  Jeszcze nadejdzie ten dzień, gdy Słowianie powstaną z kolan, i wypędzimy tych zachodnich bożków, w imieniu których ginęli nasi przodkowie. Chwała nam, bracia i siostry!
  147

  Siwy2 lata temu
  wszystko musimy obudowac ALE MAMY WROGA NA SWEJ ZIEMI , on mowi w naszym jezyku
  78

  Николай Адамович4 lata temu
  вялизны вам дэякуи браты з польшчы .! жыве Рэч Паспалиьта .! = с каханнем с беларуси .!
  62
  Ja Rik4 lata temu
  +Николай Адамович Спосиба. Словяне всегда вместе!
  18

  Eliza Dąbrowska2 lata temu
  Z miłością dla Białorusi! Spasyba
  14

  Bernard Baniak11 miesięcy temu
  Polacy i Białorusini są jednym duchem. Marze o tym ażeby doczekać wielkiej i silnej Unii Słowiańskiej
  6

  Piotr Bąk4 lata temu
  Stop obłudnej Katolizacji narodu słowiańskiego jakim jest Polska czas wrócić do korzeni 🙂
  86

  SlavicSoul5 lat temu
  „Na słowiańskiej góry szczycie pod jasną nadziei gwiazdą zapisuję wróżby słowa wróci – – wróci w stare gniazdo stare prawo, stara mowa i natchnione Słowian życie” ~Roman Zmorski
  120

  POLMAR5 lat temu
  Jedność człowieka z ziemią może nas uratować….
  87

  Aleksander Henzel Henßel4 lata temu
  Widze Iz, Atlantydzi, Amerykanscy Indianie, Slowianie Maja Te Same Korzenie. Nastepnie Zycie i Warunki Zycia Zmienily Dane Grupy. A Historia Ktora Jest W Ksiazkach, Kompletnie Nieodpowiada Historii Tej Co Jest Zapisana W Genetyce.
  30

  Allluch Allinsky4 lata temu
  Czas aby duch Słowian się zbudził. Dziękuję i czekam na to utęsknieniem.
  86

  MoL0122 lata temu
  Nasi wrogowie skutecznie nas poróżnili i nadal wmawiają nam wrogość. Nie pozwólmy aby kolejny raz matactwa naszych wrogów doprowadziły nas do nieszczęścia !!!
  34

  Kuba Kobierski5 lat temu
  Duszo słowiańska gdzie się podziałaś, dlaczego tak głęboko odeszłaś. Bez pożegnania bez pozostawienia nam jakichkolwiek nadziei na poznanie swojej kultury , która była tak bogata i uduchowiona. Dziękuję za ten utwór SŁOWIANIN z krwi i kości
  106

  Art Brut4 lata temu
  Köszönöm, testvéreim.Polscy bracia zawsze z wami.
  46

  albanSG5 lat temu
  Jestem Katolikiem, ale trzeba dbać o nasza Słowianska kulture i tradycje. Dziekuje!
  58

  Kamil Babur2 lata temu
  albanSG zgadzam się z tobą
  1

  Jacek Bukowiec2 lata temu
  Dokładnie, przecież poganie wyznawali religię nieobjawioną, ale za to wpisaną przez Boga w serce, podobno.
  5

  Mateusz Lupa11 miesięcy temu
  I TU moge sie podpisac

  Jarota Scara V Andrejevna6 lat temu
  Dlaczego to już minęło… Nigdy nie wróci? Serce mi krwawi, że daliśmy sobie to odebrać. Jest jakaś szansa by to powróciło?
  81

  Tomasz Trela5 lat temu
  Cały czas jest szansa.
  33

  XYZ3 lata temu
  za późno niestety jest już za późno…
  2

  Lagunowa L.3 lata temu
  Jarota Scara V Andrejevna zawsze jest jakaś szansa, wszystko zależy od ludzi im nas więcej tym mamy większe szanse
  15

  Ela Majewska2 lata temu
  TO WROCI, KWESTIA CZASU, IM PREDZEJ OTWORZYMY OCZY TYM PREDZEJ PRZYWOLAMY NASZA SLOWIANSKA MOC SLAWA SLOWIANOM
  35

  Jacek Bukowiec2 lata temu
  Ale to jest, trochę chrześcijaństwo zasymilowało, przetrwało też w folklorze, a teraz powraca na youtube. I bardzo dobrze dobrze 🙂 Trochę to wkurza katolickich fundamentalistów, co tez mnie cieszy 😉
  20

  Wild Way1 rok temu
  Wyjdz do lasu. Zdejmij buty. Oddychaj i zawołaj do Matki Ziemi. Ona tu jest. Caly czas. Nigdzie nie poszła. Z nikąd nas nie wygnano. Poprostu wierzymy ze cos stracilismy.
  24

  Mario Ś1 rok temu (edytowany)
  Do Jacek_Bukowiec_powyżej: Dobry komentarz 🙂 TO jest… Tylko trzeba trochę poszukać – tutaj na YT, w świeżo wydawanych książkach, czasem po prostu w terenie. I kościół chociaż się starał jak mógł to jak widać nie zniszczył wszystkiego. Pozdrawiam
  10

  Pawel Zet1 rok temu
  Wroci jesli tego bedziemy chcieli,zalezy to od nas,trzeba budzic innych…
  2

  Romuald Gorski1 rok temu
  Coraz więcej ludzi przestaje się do Żyda i do drewnianego kołka modlić a wierzyć w coś chcą. Jak nie dadzą się to ogłupić to jest szansa. Jeżeli nie teraz to po wojnie nuklearnej ale szansa jest.
  4

  motyl4521 rok temu (edytowany)
  Myślę że to właśnie wraca, tylko wielu ludzi się tego obawia. Dla tego starają się nas skłócić.
  7

  Slavic Nuks1 rok temu
  popatrz na miejsca w których stoją stare kościoły. na wierzchołki gór na których są krzyże na miejsca gdzie stoją stare kapliczki ..jest wysoka szansa że to miejsca kultow słowiańskich….np.katedra św Wojciecha w Gnieźnie .stala tam główną świątynią..Częstochowa…i dobry przykład to też Diabla Skala w Szczyrzycu koło Limanowej ..100%miejsce kultu do dziś jest tam krzyż i kapliczka wiem że odbywały się tam msze mało tego w Szczyrzycu znajduje się klasztor .. który miał ogromny wpływ na lokalną społeczność zresztą ma do dziś..biorąc pod uwagę te fakty jak i sama nazwa miejscowości „Szczyrzyc ” można domniemywać że to miejsce starych kultów słowiańskich , albo i nawet jakieś owczesne centrum….poza tym uważam że skoro ludzie dziś znów rozmawiają o starych Bogach to może to być ich zasługą że w głębi nie dali się zchrystianizować…może to być dowód na ich istnienie w nas …
  5

  Krzysztof .Olsz5 lat temu
  Czuję, słuchając tej pieśni, spokój i szczęście. Jakbym całe życie mieszkał pod ołowianymi chmurami i nagle został wyniesiony ponad te kłęby, aby ujrzeć słońce. Wiem, że mnie rozumiecie. To jest tak piękne, szczególnie ten zaśpiew z trzeciej minuty, jak pierwszy wdech po wynurzeniu się spod wody. Czyste natchnienie. Sati, mam prośbę, jeżeli będziesz tworzyć kolejną pieśń niech to będzie sam śpiew, tylko czysty śpiew bez słów, czysty oddech.
  170

  Sati Sauri5 lat temu
  to zapraszam do posłuchania utworów z serii „Naturcapella: 🙂 pozdrawiam 🙂
  12

  Krzysztof .Olsz5 lat temu
  @Sati Sauri O, faktycznie, nie spojrzałem, że masz coś takiego na kanale. Mój błąd. Na pewno przesłucham.
  7

  Terézia Tůmová4 lata temu
  +Krzysztof .Olsz rozumieme 🙂 krasna muzika, krasny hlas
  18

  kaczkinson4 lata temu
  +Krzysztof .Olsz 🙂 Mam dokładnie tak samo 🙂 W końcu poczułem wewnętrzny spokój 😀 +Sati Sauri – dziękuję pięknie! 🙂 🙂 🙂
  15

  Adam utr2 lata temu
  czaje baze 🙂
  3

  JaneRoland4 lata temu
  Niech ich serca wreszcie się zbudzą… Popłakałam się ;C
  62

 11. Opolczyku,
  przytaczając niewielką ilość tych listów pragnę zwrócić uwagę ,że ludzie spoza rządu nie są do siebie wrogo nastawieni. Jedynie rządy krajowe skłócają narody, wzbudzają wśród nich sztuczną nienawiść i dzięki temu łatwiej jest im skłóconymi rządzić. Przede wszystkim rasistami są Żydzi, jako Naród Wybrany.Są rodzicami światowego rasizmu i dyskryminacji.
  Nie dopuszczają prawdy, zakłamują historię.Jak widać, nie do końca to się im udaje.
  740 776 wyświetleń
  Opublikowany 17 wrz 2014
  Autor: Polsko-ukrajinská lidová píseň
  Vydavatel: Petarda Production a.s.
  booking: produkce@petarda.cz
  http://www.legendysevraci.cz
  • Kategoria
  o Muzyka
  • Utwór
  o HEJ SOKOLI
  Komentarze • 215

  Dodaj publiczny komentarz…

  Lil-lake1 dzień temu
  Jak zawsze piękna, nieśmiertelna pieść Słowian! Sława!!
  2

  Спокойно смотрящий4 miesiące temu
  вина, вина вина дайче, а як умрє поховайче)) А так бойкая песня. Мне нравится
  11

  Lucky Lukas11 miesięcy temu
  Gęsia skóra sie zrobiła u mnie,dziekuje Wam za te wykonanie
  9

  Остап Косенко7 miesięcy temu (edytowany)
  Дякую…..вельми гарна версія пісні! Молодці!!!Dziękuję ….. bardzo dobra wersja piosenki!Ďakujem ….. veľmi dobrú verziu piesne!Děkuji ….. velmi dobrou verzi písně!
  31

  Petardaproduction4 miesiące temu
  дякую, привітання!
  2

  Darth Urruz4 lata temu
  Tahle písnička se mi líbí snad ve všech verzích. A jsem moc rád, že i v dnešní době si na ni tolik lidí vzpomene a zazpívá ji. Klobouk dolů, líbí se mi 🙂
  77

  Іван Зайцев3 miesiące temu
  Гарна пісня, гарне виконання! Рок!
  2

  Peter Krajci1 rok temu
  Zajebisce 😀🤘
  8

  lesnet20001 rok temu (edytowany)
  BARDZO LADNIE !!!! Pozdrawiam ;)!!!
  8

  Jana Kusáková1 rok temu
  Legendy………….výborné…….
  5

  Mariya Kavyn3 tygodnie temu
  Дякую….Файне виконання!!!!! Гарно Хлопці!!!
  4

  Petardaproduction2 tygodnie temu
  Дякую!
  1

  Grzegorz3 lata temu
  Pozdrowienia z Polski. Rewelacja s pozdravom 🙂
  60

  J.G One for all ALL for ONE10 miesięcy temu
  Greetings from Canada .. Love this song !!
  18

  Cassovia1 tydzień temu
  Škoda že Slovanské národy nedržia po kope ako v komentároch
  1

  Виктор Стрижак2 miesiące temu
  Дай ,Боже,нашим БРАТАМ В ПОЛЬСКИ,Всього найкращого!Любимо,поважаемо ,своїх братів.Віктор Стрижак,м.Суми
  10

  Nick Element4 lata temu
  tuhle písničku znám pěkné!
  3

  Юрий Простой2 miesiące temu
  Ребята вы молодцы ☝️🙂👍 Привет с Украины с Одещины👋😀💬
  8

  Petardaproduction2 miesiące temu
  Спасибо и отправляем привет в Украину.
  2

  Мишель Монтень1 rok temu
  Очень нравится! Молодцы!
  7

  QuihoTe Don5 miesięcy temu
  Очень красиво исполнили. Раз 10 подряд прослушал и не надоело. Молодцы!
  5

  Petardaproduction4 miesiące temu
  дякую!

  Peter Kulkovsky6 miesięcy temu
  Posielam pozdrav zo Slovenska,ste dobrý, vivat.
  6

  Виктор Стрижак4 miesiące temu
  дуже гарно,віват з України!!!!!
  1

  Mr. DejDee1 rok temu
  Tu písen uplně miluji…..
  4

  To mnie na prawdę podtrzymuje na duchu. Nic nie dzieje się na próżno,a każda walka przynosi efekty. Sława Słowianom!

 12. Z literatury, którą do tej pory miałam w rękach dowiedziałam się, że Słowianie mieli swoją muzykę i swoje instrumenty, podobnie jak inne ludy wczesnośredniowiecznej Europy. Denerwuje mnie nieco łączenie różnych stylów z innych kultur, jakie się obecnie odbywa i nazywanie tego muzyką słowiańską. Można to nazwać, co najwyżej, wariacją na temat. Słowianie byli ludem wesołym, pogodnym i skorym do zabawy. Te mroczne i ciężkie często motywy zupełnie nie pasują do charakteru naszych przodków. Zwykła, codzienna muzyka byłaby skoczna, przyjemna, radosna – takie jest moje zdanie oparte na informacjach, które zebrałam. Muzyka związana z sacrum być może miałaby w sobie więcej patosu i powagi, ale to było właśnie na obrzędy i święta. A jeżeli chcieć przyjrzeć się pozostałościom, to najlepiej zajrzeć na wesela – te, niemające nic wspólnego z chrześcijaństwem, najlepiej oddają charakter tego, jak nasi przodkowie lubili się bawić. Nie bez powodu hitem wesel jest disco polo, ma ono bowiem coś wspólnego ze skocznymi rytmami, które kochał słowiański, rozśpiewany i roztańczony lud. Brak mi takiej muzyki nawiązującej do naszej historii, jest niestety tylko ta patetyczna. Ale Polacy już zapomnieli jak się bawić i czerpać radość z życia. Kościelne organy i pruderyjność, a także wieczne chrześcijańskie ograniczenia co do zabaw pozbawiły nas pierwotnej wesołości i energii. Ten przykry, schorowany w strefie psychicznej naród jest właśnie pokłosiem odebrania życiu radości przez wieki zakazów i nakazów.

  Natalia,

  pragnę zwrócić uwagę na to, że i muzyka słowiańska na przestrzeni tysiącleci także się rozwijała i zmieniała. Na początku, wiele tysięcy lat temu znane były jedynie chyba jednodźwiękowe piszczałki, bębenki i grzechotki. Przy ich pomocy mogły istnieć tylko proste rytmy. Powoli wraz z rozwojem rzemiosła pojawiały się i inne instrumenty jak choćby strunowe, czy fujarki/flety z kilkoma dźwiękami, dające inne, szersze możliwości muzyczne. I gdyby kultura słowiańska, nie zniszczona przez chrześcijaństwo przetrwała do czasów współczesnych, zapewne zaadoptowałaby wiele innych instrumentów jak i rodzajów muzyki. Słowianie śpiewali przy różnych okazjach a nie tylko podczas obrzędów i świąt: matki, piastunki przy piastowaniu lub usypianiu  dzieci, wojownicy ruszający na wojnę lub łowy. Ale śpiewano i podczas prac polowych czy rzemieślniczych. I u Słowian były więc różne „style” oraz „wokal”.
  Zresztą – inna jest muzyka do zabaw i obrzędów, inna do usypiania dzieci, a inna dla dodania ducha wojownikom. Mnie osobiście nie razi łączenie słowiańskiej treści ze współczesnymi stylami muzyki i współczesnymi instrumentami. I wydaje mi się, że każdy rodzaj muzyki, jeśli daje komuś radość, jest dobry do słuchania. Nawet to:

  opolczyk

 13. Doktor nauk humanistycznych nie owija w bawełnę

  Mateusz,

  boję się, że yt szybko ten film skasuje. Czy jest on na innych platforamch (odysse, devtube itp)?

  opolczyk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s