KALENDARZ SŁOWIAN

Ponieważ zauważyłem, że kalendarz Słowian ciągle jest odwiedzany, a nawet cytowany, i to na stronach jahwistów (ostatnio jacyś protestanci powołali się na ich stronie na święto gromniczne z zamieszczonego poniżej kalendarza) postanowiłem napisać kilka słów wyjaśnienia.
.
Poniższe kalendarze należy traktować ostrożnie, gdyż są to słowiańskie kalendarze nałożone na nieznany u Słowian kalendarz juliański/gregoriański. Rok u Słowian w zależności od regionu i plemienia zaczynał się Szczodrymi lub Jarymi Godami – i jest to całkiem zrozumiałe. Na Szczodre Gody Słońce się odradza i dzień staje się dłuższy, na Jare Gody dzień pokonuje noc i jest od niej dłuższy. Ponadto pachnie wiosną i nowym rokiem wegetatywnym. Tak więc początkiem roku u Słowian niekoniecznie był początek marca. Jeśli już to Jare Gody. Najważniejszymi „datami” kalendarza Słowian były: przesilenie zimowe i letnie oraz równonoc wiosenna i jesienna. Tyle, że nie były to daty 22 grudnia, 21 czerwca, 21 marca czy 22 września. Nie wiemy, czy Słowianie numerowali dni miesiąca, ale na pewno wiemy, że u nich miesiąc był liczony od nowiu do następnego nowiu i liczył ok. 29,5 dnia. W sumie w roku kalendarzowym (od jednych Szczodrych czy Jarych Godów do następnych) upływało 12 pełnych miesięcy i ok. 11 dni kolejnego miesiąca (trzynastego lub pierwszego; a raczej wcale nie numerowanego, bo Słowianie miesięcy nie numerowali). Na pewno nie mieli sztucznych 12 miesięcy liczących razem jeden pełny rok. Gdy np. pewnego roku Szczodre lub Jare Gody wypadały równo z nowiem (początek roku i początek miesiąca) to rok później na te same Szczodre czy Jare Gody wypadała inna faza książyca (12 dzień trzynastego z kolei miesiąca) – czyli początek roku nie był jednocześnie początkiem miesiąca. Wiele świąt słowiańskich związanych było z konkretnymi fazami księżyca i to w poniższych kalendarzach nie jest niestety uwzględnione. Autorzy tych kalendarzy poszli „na skróty” i różnym lunarnym świętom słowiańskim przypisali konkretne dni z kalendarza rzymskiego/chrześcijańskiego, zamiast napisać, że obchodzone je w pobliżu tej daty w zależności od fazy księżyca.
.

Przeglądając podane poniżej kalendarze należy więc pamiętać o tym, że święta solarne u Słowian przypadały zawsze równo co rok i je możemy przypisać konkretnym datom kalendarza współczesnego, natomiast święta lunarne wypadały mniej więcej w okresie podanej ich daty. Ich obchody przesuwały się z roku na rok w zależności od aktualnej fazy księżyca.

.

************************

.

Rok Słowian zaczynał się wraz z początkiem marca, a kończył wraz z lutym.

1 marca – Jaskółka
Początek wezwań wiosny.

9 marca – Wiosenny Nowy Rok (Szczodry Wieczór, Święto Matki Ziemi)
Wzywanie wiosny i modły o urodzaj. Przewidywano także pogodę na lato: ładna pogoda oznaczać miała ciepłe lato, śnieg – urodzaj, ciepły wiatr – lato mokre, a wiatr północny – lato chłodne.

13-20 marca: Wiosenny Tydzień Jarowita
Śpiewanie pieśni pochwalnych.

16 marca: Wierzbica (Pasieka Wiosenna)
Oświęcenie wierzby, Pradrzewa Wszechświata. Chłostanie gałązką wierzby uważane było za magiczny sposób życzenia zdrowia. Oświęcano również pasieki, zanosząc modły o zdrowie i miododajność pszczół.

17/18 marca: Wiosenne Zrównanie Dnia Z Nocą (Święto Dadźboga)
Modły do Dadźboga wiążące się z korowodami dziewcząt.

20 marca: Nawski Wielki Dzień
Na ziemie przybywają dusze zmarłych, czyli nawie. Przed wschodem słońca ludzie kąpią się w rzekach lub symbolicznie oblewają wodą, co dawać ma moc i zdrowie.

Pierwsza niedziela po wiosennym zrównaniu dnia z nocą: Wielkidzień (Pierwszy Dzień Wiosny)
Święto przebudzenia się przyrody i narodzin nowego cyklu życia. Topienie Marzanny, malowanie jajek (symboli odradzania się życia) oraz modły do Dadźboga.

Poniedziałek po Wielkimdniu (Wołoczilne)
Chłopcy chodzą po chatach, oblewając wodą dziewczęta. Te z kolei obdarowują ich pisankami.

25 marca: Święto Wiosny
Rozpalanie ognisk i skakanie przez nie celem oczyszczenia, wrzucanie do rzek ofiar z chleba.

26 marca: Wielkie Święto Peruna
Oświęcenie ziarna i rozpoczęcie zasiewów. Oczekiwanie na pierwszą wiosenną burzę.

11 kwietnia: Wodnik Wiosenny
Składanie ofiar wodnikom, by nie zatapiały ludzkich siedzib.

15 kwietnia: Święto Jarowita
Tańce, pieśni i zabawa (rytualne tarzanie się po ziemi). Jest to święto mężczyzn – składanie ofiar z kogutów, palenie ognisk i spryskiwanie ich rytualnym piwem. W obrzędach nie mogą brać udziału kobiety.

22 kwietnia: Wielka Mokosz
Święto, podczas którego dziewczęta modlą się do Mokosz i składają jej ofiary z białych kogutów. Dorosłe niewiasty śpiewają pieśni, tańczą i urządzają korowody.

30 kwietnia: Święto Welesa
Składanie ofiar Welesowi, wypędzanie bydła na pastwiska.

1 maja: Święto Wesny (Wiosny)
W ziemię wkopywano zielone drzewko, które dekorowano wstążkami. Wesnę przedstawiała młoda dziewczyna, na której skroni umieszczano zielony wieniec. Strój dziewczyny przybiera się gałązkami bzu. Śpiewano piosenki (wiośnianki) i tańczono wokół drzewka. Śladowymi pozostałościami po tym święcie są majówki oraz gra w zielone, która polegała na tym, że dziewczyna i chłopak umawiali się, że będą przez cały maj nosić coś zielonego. Ceną za roztargnienie i zapomnienie był całus.

2-11 maja: Tydzień Rusalny (Rusalia)
Kobiety zawieszają na przybrzeżnych drzewach kawałki płótna dla rusałek, dziewczęta wiją dla nich wianki, a następnie wrzucają je do wody.

11 maja: Zielnik
Zbiory ziół leczniczych, rytualne spożywanie posiłków w lasach i na polach. Plecenie wieńców i ozdabianie zielenią chat.

15 czerwca: Świętowit Letni
Wznoszenie modłów do Świętowita o obfite plony.

20/21 czerwca: Noc Kupały (Słońcakres)
Pierwszy dzień lata. Święto obchodzone ku czci ognia, poświęcone Dadźbogowi. Zabawy w lasach i nad rzekami, skakanie przez ogień, puszczanie wianków na wodę, poszukiwanie kwiatu paproci. Łączenie się w pary, szczęśliwy czas poczynania dzieci. Święto Kupały, czyli Sobótki zostało później zawłaszczone przez chrześcijan jako noc świętego Jana…

29 czerwca: Wodnik Letni
Składanie ofiar wodnikom z pierwszej złowionej ryby, tytoniu i piwa.

30 czerwca: Pogrzeb Jarowita
Spalanie kukły Jarowita, który – jako bóg wiosny i miłości – wszystko już posiał i zapłodnił.

1 lipca: Święto Dadźboga
Czczenie Dadźboga jako boga kowalstwa, początek sianokosów.

4/5 lipca: Letnie Święto Miesiąca
Modły do Chorsa, personifikacji księżyca.

20-27 lipca: Tydzień Peruna
Wznoszenie modłów do Peruna, świętowanie w dębowych gajach, składanie ofiar z wieprzowiny, wołowiny i kogutów.

22 lipca: Perunica Letnia
Czczenie kobiecego wcielenia Peruna – Błyskawicy. Tego dnia nie należało pracować w polu, by nie ściągać na siebie jej gniewu.

6 sierpnia: Spas Jabłkowy
Święcenie i spożywanie jabłek, gruszek i innych darów sadu.

16 sierpnia: Spas Chlebowy
Święcenie i spożywanie chleba z nowego ziarna, okazywanie wdzięczności bogom za urodzaj.

16 sierpnia: Święto Leszego
Oddawanie czci Leszemu, składanie ofiary z chleba na polanach i w lasach. Modlono się, by duch lesny nie wodził ludzi po bezdrożach i nie plątał im leśnych ścieżek.

19 sierpnia: Letni Strzybóg
Czczenie Strzyboga, obserwowanie wiatrów i wróżenie z ich kierunków.

4 września: Perunica Jesienna
Ostatnie święto na cześć błyskawicy i gromu, które na zimę zasypiają. Palenie ognisk z gałęzi tarniny i czynienie zamówień od pożaru.

8-9 września: Rodzanice
Modły kobiet o dobry połóg, zdrowie niemowląt i całej rodziny. Początek babiego lata.

20 września: Jesienny Strzybóg
Modły do Strzyboga o dobrą pogodę, prognozowanie pogody na jesień z kierunków wiatrów.

23 września: Święto Plonów
Pierwszy dzień jesieni. Święto plonów, poświęcone tegorocznym zbiorom. Dziękowanie za plony i proszenie o jeszcze lepsze w przyszłym roku.

24 września: Święto Domowika i Owinnika
Składanie ofiar ww. bóstwom z koguta oraz miseczek owsianki, by opiekowały się domem i obejściem, strzegły gospodarskich zwierząt i składowanego w budynkach gospodarczych ziarna.

26 września: Świętowit Jesienny
Święto urodzaju – modły w chramie Świętowita, składanie ofiar, wróżby z obrzędowego napoju o przyszłej zimie.

27 września: Pasieka
Święto pszczelarzy.

1 października: Jesienne Święto Matki Ziemi
Początek jesienno-zimowych robót. Okres wyprawiania wesel. Modlitwy młodych dziewcząt o szczęśliwe zamążpójście.

25 października: Dziady
Dzień wspominania przodków. Raz w roku duchy odwiedzają swoje rodzinne domy oraz zostają ugoszczone gorącym posiłkiem (stypą). Przy stole nie może zabraknąć miejsca dla żadnego z przodków.

31 października: Święto Mokosz
Kobiety oddają cześć Mokosz, której ofiarują przędziwo i płótno, a następnego dnia rozpoczynają wielkie roboty – szycie i tkanie.

8 listopada: Tury
Święto myśliwych i początek sezonu polowań. Łowcy składają ofiary i wznoszą modły o dobre polowania.

24 listopada: Święto Złotej Baby
Dziewczęta wróżą sobie przyszły los, a chłopcy jaką kto będzie miał żonę. Ciężarne kobiety modlą się o lekki połóg.

30 listopada: Święto Goduna
W tym dniu odprawiano różnorakie wróżby, które miały odpowiedzieć, które panny pierwsze wyjdą za mąż. Potem przez cały rok młodzieńcy starali się o ręce niewiast. Wyrazem odmowy było podanie gęsi w czarnej polewie lub przywiązanie worka grochowin do bryczki. Święto zostało zaanektowane przez chrześcijaństwo jako andrzejki.

6 grudnia: Spas Zimowy
Dzień nadejścia zimy. Chrześcijaństwo funkcje Spasa Zimowego przetransponowało na świętego Mikołaja, o czym świadczyć może powiedzenie poproś Mikołaja, on przekaże Spasowi.

21-23 grudnia: Święto Godowe (Zimowe Staniesłońca)
Czczenie Swarożyca, uroczyste spożywanie świętej wieczerzy. Przewidywanie pogody na kolejny rok.

23 grudnia: Święto Roda
Wygłaszanie zamówień ku czci Roda (“niech rodzi się wszystko dobre”), wypiekanie ciast, warzenie piwa i miodu.

24 grudnia: Święto Kolady
Wszystko co zostało upieczone i uwarzone dzień wcześniej, było konsumowane na wielkiej plemiennej wieczerzy, która składała się z dziewięciu potraw. Podczas posiłku, śpiewano pieśni, a potem następowały wróżby. Teraz wszyscy znamy to święto jako wigilię Bożego Narodzenia.

2 lutego: Gromnica
Zima spotyka się z wiosną. śpiewanie pieśni, zamawianie ciepła, modły do słońca, czczenie wszystkich bogów.

9-15 lutego: Tydzień Welesa
Czczenie Welesa, wywracanie kożuchów futrem na wierzch. Żercy Welesa chodzą po wioskach, zaglądają do gospodarstw i wygłaszają zaklęcia mające zapewnić zdrowie zwierząt hodowlanych.

21 lutego: Wiosenny Strzybóg
Odprawianie modłów do boga wiatrów, przewidywanie pogody na wiosnę i lato.

26 lutego: Nowolecie
Rytualne zakończenie odchodzącego roku.

BORZYWOJ

Za:

http://boruta.6te.net/readarticle.php?article_id=18

.

Poniżej zamieszczam inną wersję kalendarza, którą  wyszperał Mezamir.


KALENDARZ SŁOWIAŃSKI


1.02 Gromnica – zima spotyka się z wiosną, wyjście po raz pierwszy na miejsce obrzędowe, przyzywanie Bogów, czczenie ich

21.02 Strzybóg – modły i prośby o pogodę i „przywianie” wiosny, przewidywanie pogody

1.03 Perepłut – w nocy (z 28.02) rodzi się nowa woda; uświęcanie wody, zbieranie „żywej wody” ( z trzech źródeł) do celów magicznych, symboliczne  spryskiwanie się nią

od 9.03 Jaskółka – początek wzywania wiosny, przyzywanie ptaków do powrotu z wyraju, przewidywania pogody, czczenie Mokoszy, zostawianie na ziemi symboli solarnych w celu przyciągnięcia słońca

13.03-20.03 Tydzień Jarowita – modły i przywoływania Jarowita; dawniej oprowadzano po wiosce chłopca przebranego za Jarowita (tj. ubranego na biało z kłosami żyta w dłoni, siedzącego na białym koniu)

20.03 Dzień oczyszczenia – symboliczne spryskiwanie się wodą w celu oczyszczenia przed wielkim dniem

21.03 Jare święto – wiosenna równonoc; witanie Słońca – Swarożyca, czczenie Mokoszy, wbicie w ziemię pierwszej kłody jako symbol zapłodnienia (wcześniej nie wolno było tego robić, ponieważ Ziemia była brzemienna), taczanie jaj po ziemi, wyniesienie kukły Morany ze wsi, składanie ofiar

22.03 Wełkydeń –  pierwszy dzień świąteczny; święcenie jadła i jaj „żywą wodą”, modły do Bogów

23.03 Konopielka – polewanie dziewcząt wodą przez chłopców (wezwanie urodzaju), a te z kolei obdarowywują ich pisankami

24.03 Bogini wiosna – Przebudzenie Ziemi, palenie ognisk w celu ogrzania jej, święcenie ziarna na zasiew

25.03 Perun – przywoływanie burzy, rozpoczęcie siejby

15.04 Jarowit – dzień poświęcony czczeniu Jarowita

16.04 Rachmański wełkydeń – puszczanie na wodę skorupek po pisankach

22.04 Łada – czczenie jej, dzień ten zaprowadza równowagę w przyrodzie i w ludziach; święto dziewcząt

23.04 Święto mężczyzn – czczenie ognia i spryskiwanie go piwem, obmywanie się rosą, modły do Świętowita

1.05 Żywia – święto zieleni i życia

2.05-11.05 Rusalny tydzień – ofiarowywanie chleba, płótna i wianków dla rusałek, wił i Mokoszy

10.05 Zielnik – zbieranie ziół, święcenie ich, składanie roślinom żertrwy z piwa lub miodu

10.05-17.05 Nowe lato – pierwotna nazwa zielonych świątek; wicie wieńców i majenie domów, oprowadzanie po wiosce dziewczyny przebranej za Ładę (błogosławi ona każdy dom, obdarowywując go płodnością)

15.06 Świętowit – modły o urodzaj, żertwy

21.06-24.06 Kupała – letnie przesilenie; magiczna noc, rośliny zebrane tej nocy mają niezwykłą magiczną noc; wygaszenie starego, brudnego już ognia i zapalenie w tym miejscu nowego (chodzi o ogień domowy, który płoną przez cały rok), pierwsza prawdziwa kąpiel, dziewczęta puszczały wianki na wodę, wróżyły na temat zamążpójścia; święto miłości, kojarzenia się par, jedyna noc, kiedy mężczyzna mógł bezkarnie posiąść kobietę

30.06 Pożegnanie Jarowita – żegnanie Jarowita, jako że wiosna się skończyła

1.07 Swaróg – oddawanie mu czci, początek sianokosów

13.07 Chors – modły, przewidywanie pogody

20.07 Perun – modły, czas na składanie przysiąg, braterstwa

22.07 Perperuna – modły, prośby o urodzaj

6.08 Spas – święto Simargła, składanie mu ofiar, święcenie owoców i zbóż

15.08 Mokosza – czczenie Matki Ziemi oddającej swe plony  ludziom

19.08 Strzybóg – prośby o pogodę

1.09 Dadźbóg – rytualne zapalanie świec w domu wieczorną porą, święcenie ognia domowego

4.09 Perun i Perperuna – pożegnanie ich, palenie ognisk i zamawiania przed pożarem

8.09-9.09 Rodzanice – modły, poświęcanie chleba i jego błogosławieństwo

14.09 Święto wyraju – pożegnanie ptaków, które na zimę odlatują do wyraju

21.09-23.09 Święto plonów – równonoc jesienna; dziękowanie Mokoszy za plony, częstowanie obrzędowym kołaczem, robienie wieńców z kłosów zboża i święcenie ich, żegnanie Słońca, wróżby dotyczące urodzaju na rok następny

24.09 Domowy – modły do niego, by  strzegł zapasów, składanie mu ofiar w czterech kątach domu

24.10 Dziady – dzień pamięci o zmarłych, równocześnie święto Welesa; palono grumadki na grobach zmarłych, spożywano obiaty (rytualne bezmięsne posiłki dla zmarłych), prośby do Welesa o opiekę nad duszami

24.11 Dola – wróżby dotyczące przyszłego losu

29.11 Kalita – od tego dnia odgryza się kęsy z rytualnego chleba, co symbolizuje zmniejszanie się dnia

6.12 Dziadek Mróz – przychodzi zima, a z nią Dziad Mróz, trzeba go zaprosić na kolację

21.12-23.12 Szczodry wieczór – zimowe przesilenie; witanie Słońca, które od tego dnia będzie coraz dłużej gościć na niebie, rozpalanie ognisk w celu przywołania go, w domu zapalano tzw. podłaźniki – świeczki na gałązkach sosnowych lub świerkowych ozdobionych kokardkami

24.12-30.12 Szczodre gody –świąteczne obchodzenie rozpoczęcia nowego cyklu, który był za razem rozpoczęciem nowego roku; w tych dniach czczono przodków, Roda jako ojca wszystkiego, Swaroga, Swarożyca, Mokoszę

   Jak widać, święta opisałam bardzo schematycznie. Dokładne opisywanie obrzędów zajęłoby zbyt dużo miejsca, natomiast każdy zainteresowany bliżej tematem z łatwością znajdzie odpowiednie źródła (wystarczą książki dotyczące roku obrzędowego w kulturze ludowej). Na czerwono zostały zaznaczone główne święta związane ze zmianami pór roku.

   Kalendarz ten został opracowany na podstawie książki Haliny Łozko Rodzima wiara ukraińska.

Za: http://welesowy-jar.fm.interia.pl/new_page_6.htm

.

lightoflucifer_kolowrot_42


87 komentarzy do “KALENDARZ SŁOWIAN

 1. Ciekawie i wiele materiału do zrozumienia ,zrobilem sobie zakladke ,tak mnie to wszystko zaintersowalo.Na prawde nieznane fakty ,o których wiekszośc 99% nie ma pojęcia.pozdrawiam.

   • bardzo fajny kalendarz – szkoda tylko że brak szczegółów, bo jeśli śpiewano pieśni to jakie?, jeśli spożywano te 9 potraw to jakie to były potrawy? i tak dalej
    Ale tak czy inaczej fajnie sobie to przeczytać i móc stwierdzić ze byliśmy takimi europejskimi indianami . I pewnie właśnie dlatego w pewnym sensie podzieliliśmy ich los

    Kalendarz rzeczywiście jest fajny, zwłasza z tego względu, że pokazuje, jak dużo świąt było u Słowian. Co do szczegółów – cieszmy się, że choć tyle wiedzy o słowiańskich świętach zachowało się. Pieśni śpiewano zapewne ku czci bogom. Natomiast mam wątpliwości co do owych 9 potrawach. W innych źródłach mowa jest o 12 potrawach, z których każda symbolizowała jeden miesiąc nadchodzącego roku.
    A co do Indian, to raczej oni podzielili nasz los, bo Słowian „nawracano” siłą wcześniej niż Indian. Przy czym ich los był jednak znacznie gorszy – nie tylko eksterminowano ich bezwzględnie, nie tylko rabowano im ich kulturę i tożsamość, to jeszcze rabowano im ziemię ich ojców, niedobitki wypędzono daleko od miejsc zamieszkania i pozamykano w rezerwatach. A w nich warunki życia były takie, że było za mało wszystkiego, aby normalnie żyć, a ciut za dużo, aby umrzeć z głodu.

    opolczyk

   • Jednak internet się na coś przydał. Dzięki internetowi możemy się dzielić wiadomościami o naszej przystarej kulturze. A jak się okazuje jest to kultura bardzo stara i bardzo bogata. Polecam zainteresowanym poczytać o Wielkiej Tartarii.


    Jan Nowak

    Internet to faktycznie przydatny wynalazek. Niestety zbyt wiele w nim bzdur, demagogii i wymysłów. Do nich zaliczam ową „wielką Tartarię”. Jest tak samo wyssana z palca jak turbo-judaistyczny „wielki Izrael” Dawida i Salomona czy „wielka Lechia” turbolechitów.
    Wszystkie te „wielkie” jakieś tam imperia czy państwa to wymysły zakompleksionych ludzi próbujących kompensować sobie gnębiące ich poczucie niższości mitycznymi wielkimi imperiami z zamierzchłej przeszłości.
    Kultura Słowian jest rzeczywiście prastara i ma wiele tysięcy lat. Jej wielkość polegała na jej naturalizmie – była kulturą przedcywilizacyjną, a jedną z jej największych wartości była wolność i autonomia każdej lokalnej wspólnoty i plemienia, a nie „wielkie”, bazujące na podbojach i przymusie, rządzone centralistycznie przez tyrana „wielkie imperium”.
    Nie wrzucaj proszę podobnych demagogicznych, mitomańskich wymysłów u mnie na blogu. I tak pseudosłowian kolportujących te bzdury jest zbyt wielu.

    opolczyk

  • WIELKA SLAVIA _______________________________________
   To bardzo ważna kulturowa seria wydawnicza ! Historia korzeni naszej państwowości została sfałszowana już kilka wieków temu i nauka tego okresu opiera się na powielanych i niekompetentnych źródłach przedstawiających dzieje Rzeczpospolitej jako zacofanego i prymitywnego regionu słowiańskiego z epoki kamienia łupanego z dzikimi i nieokrzesanymi w władcami oraz prymitywną szlachtą , którzy dopiero po przyjęciu chrześcijaństwa w roku 966 wkroczyli na drogę rozwoju , wraz ze sfałszowaną tezą o pogańskiej Polsce i polskim przedmurzu chrześcijaństwa. Tymczasem wielostronne badania źródeł wykazały,że historia narodu polskiego ma swój początek w słynnym celtyckim Szlaku Bursztynowym oraz w antycznej Grecji i w starożytnym Rzymie , ponad 1000 lat przed Chrystusem i została opisana w dziele wielkiego greckiego poety narodowego Homera Iliada o wojnie trojańskiej a także w Eneidzie rzymskiego poety Wergiliusza .Zaś z greckiego Cesarstwa Rzymu Wschodniego czyli greko – chrześcijańskiego Bizancjum pochodzi polski herb państwowy zwany nieprawidłowo godłem .

   Naród Republiki Polskiej utożsamiany ze Słowianami jest pochodzenia w większości grecko- celtyckiego a także etruskiego , dako-trackiego , perskiego i scytyjskiego identyfikowany z indoirańską oraz italo-celtycką i iliryjską grupą językową która stworzyła wspólną społeczność obywatelską, historię jak też dzieje państwowe wraz z innymi mniejszościami narodowymi nie należącymi do tej grupy.

   O umiejętnościach wojennych Słowian i wadze dla celów obronnych grodów świadczy przekaz tzw. Geografa Bawarskiego z IX wieku, który wymienia jakieś” pra-polskie plemiona”, podając ilość grodów, którymi dysponują (871).Witold Hensel stwierdził wręcz, iż prapolskie fortyfikacje należały do najpotężniejszych tego typu w ówczesnej Europie.Ale inne źródła twierdzą, że żadnych prapolskich oraz polskich plemion u nas nie było , skąd się zatem wzięły te fortyfikacje? I skąd się wzięły nazwy Polska i Polacy? Otóż przyczyną wielu nieszczęść Polaków jest brak tożsamości narodowej w tym kulturowej czyli etniczno- kulturowej.Szablonowe opracowania wmawiały nam cały czas , że Polska wywodzi się od Polan albo od pola a także, że nasze dzieje tak naprawdę zaczęły się dopiero od chrztu Mieszka I w roku 966. Czy tak było naprawdę? I w jaki sposób staliśmy się Polakami, skoro nie było żadnych Polan? I skąd się wzięli jacyś Słowianie ? Dlaczego uczy się w szkołach fałszywej historii Polski , która rzekomo zaczęła się dopiero 1000 lat temu ,a wiele kronik twierdzi , że historia ta zaczęła się jeszcze wiele wieków przed naszą erą ? Pierwszym władcą polskim miał być Mieszko I a gdzie się podziali jego przodkowie i skąd się on w ogóle wziął ? Czemu Gallowie w swych kronikach mówią o królestwie Lechitów ( dokładniej Lugiów ) a nie o ziemiach zamieszkałych przez plemiona lechickie – lugijskie ?  Kim byli owi Lugiowie – Lechici ?Nasza historia jest silnie obciążona poglądami zgodnymi z poglądami kościoła ,co nie zawsze jest zgodne z prawdą.
   Z tematyką Słowian trzeba się dopiero zapoznać gdyż w Polsce jest to temat nie znany lub znany wąskiemu gronu, często z niewłaściwych źródeł. Wprawdzie coś tam ludzie na pewno kojarzą,że są jakimś Słowianami, ale poza tym raczej nic bliższego nie wiedzą lub kojarzą z językiem czeskim albo bułgarskim, podobnymi do języka polskiego albo z rosyjskim. Podobnie jest także z wiedzą o lechickiej przeszłości Polski wraz z dziejami antyku, które są prawie w ogóle w Polsce nie znane.

   Seria Wielka Slavia wykazuje , że wielka celtycka cywilizacja grecko – rzymska dotarła do nas już w czasach przed Chrystusem jako trwałe osadnictwo cesarstwa rzymskiego oraz państw miast greckich na naszych ziemiach oraz całej Słowiańszczyzny i nie są to żadne ślady , związki lub kontakty tubylczej i prymitywnej ludności , jak to prezentują różni zatwardziali archeolodzy , ale kontynuacja antycznej Grecji i Rzymu .

   Seria Wielka Slavia
   Polacy przeżyją szok kulturowy i religijny, gdyż nie uczyli się w ogóle o antycznej Grecji i o religiach antycznych a tylko i wyłącznie o chrześcijaństwie, i już gdy było ono sektą wyznaniową zwaną jako rzymski katolicyzm. Tymczasem historia antycznej Grecji,całej Azji Mniejszej ,Italii (Rzymu starożytnego to jest Imperium Romanum ) oraz greckiego Bizancjum, to nasza polska narodowa historia a nie dopiero czasy wymyślonego pogańskiego Mieszka I oraz zmyślony chrzest Polski w roku 966 wraz ze spreparowaną pogańską Polską i pogańskimi ludami prapolskimi.

   Seria Wielka Slavia ujawnia prawdziwe antyczne korzenie cywilizacyjne państwa polskiego poprzez wiele odkryć, szereg artykułów, publikacji oraz opracowań badawczych . Seria jest bogato ilustrowana ,zawiera wiele materiałów fotograficznych z zakresu archeologii, architektury, kultury, sztuki, numizmatyki i nowatorskie analizy wielu źródeł literackich, historycznych wraz z językoznawstwem oraz danymi encyklopedycznymi i publikacjami internetowymi. Są to pierwsze tego rodzaju wszechstronne i kompleksowe badania naukowe oraz odkrycia źródłowe w Polsce, jakich nikt przedtem jeszcze nie prowadził .

   • Krystyna Ziemlańska

    Z dużym wahaniem zatwierdziłem Pani/Twój komentarz. Zrobiłem to, gdyż przypuszczam, że będzie kolportowany w sieci, a ja chciałbym moich mniej zorientowanych czytelików przed nim ostrzec i wykazać wiele absurdów i wymysłów w nim zawartych.

    „… źródłach przedstawiających dzieje Rzeczpospolitej jako zacofanego i prymitywnego regionu słowiańskiego z epoki kamienia łupanego z dzikimi i nieokrzesanymi w władcami oraz prymitywną szlachtą , którzy dopiero po przyjęciu chrześcijaństwa w roku 966 wkroczyli na drogę rozwoju.”

    Nie znam żadnych naukowych, historycznych opracowań mówiących o Rzeczpospolitej, władcach i szlachcie przed 966 rokiem. Takie wymysły kolportują jedynie turbolechici.
    Owszem, nauka zainfekowana katolicką propagandą i zwłasza ta ostatnia twierdzą, że przed domniemanym krztem Mieszka była u Słowian dzicz i prymitywizm. Ale wszędzie i zawsze kultury, a raczej antykultury cywilizacyjne z pogardą pisały o kulturach dzikich, przedcywilizacyjnych, choć te pod wieloma względami były o wiele lepsze i bardziej wartościowe.

    „wraz ze sfałszowaną tezą o pogańskiej Polsce i polskim przedmurzu chrześcijaństwa”

    Pogańskiej Polski nie było, niemniej na naszych ziemiach panowała przez tysiąclecia kultura pogańska. Tyle że nie było wtedy Polski, a liczne samodzielne plemiona słowiańskie. Natomiast przedmurzem krześcijaństwa skatoliczona szlachta u schyłku Rzeczypospolitej faktycznie samą siebie nazywała i za takie się uważała.

    „historia narodu polskiego ma swój początek w słynnym celtyckim Szlaku Bursztynowym oraz w antycznej Grecji i w starożytnym Rzymie”

    Kompletne bzdury. Polska tożsamość narodowa to tak naprawdę sztuczny twór. Zaczęła pojawiać się u części możnowładców i rycerstwa pod koniec rozbicia dzielnicowego (XIII wiek), gdy ten i ów zrozumiał, że rozbite na dzielnice państwo piastowskie stanie się łatwym łupem zaborczych sąsiadów. Ale na wsi u chłopstwa pańszczyźnianego polska tożsamość narodowa pojawiła się dopiero w XIX wieku, w okresie rozbiorów, głównie jako reakcja na germanizacyjne i rusyfikacyjne zapędy zaborców. Gadanie o narodzie polskim czy jego historii w czasach antycznych to ahistoryczny idiotyzm.

    „ponad 1000 lat przed Chrystusem”

    Jakim „chrystusem”? To, że galilejskiego żyda Joszue oszuści wykreowali na „chrystusa” nie znaczy, że mamy za nimi tak tego żyda nazywać.

    „Naród Republiki Polskiej utożsamiany ze Słowianami jest pochodzenia w większości grecko- celtyckiego a także etruskiego , dako-trackiego , perskiego i scytyjskiego identyfikowany z indoirańską oraz italo-celtycką i iliryjską grupą językową która stworzyła wspólną społeczność obywatelską, historię jak też dzieje państwowe wraz z innymi mniejszościami narodowymi nie należącymi do tej grupy.”

    Kompletne idiotyzmy – genetycy poznańscy wykazali, że nasi słowiańscy przodkowie żyli na naszych ziemiach od wielu tysiącleci, długo wcześniej, nim na arenie dziejów pojawili się Etruskowie, Persowie, Scytowie czy Grecy. Celtowie zaś mają inną haplogrupę i Słowianami nie są.

    „przekaz tzw. Geografa Bawarskiego z IX wieku, który wymienia jakieś” pra-polskie plemiona”

    Szowinistyczna bzdura – on pisał o grodach wielu różnych, oddzielnych i samodzielnych plemion słowiańskich a nie „pra-polskich”. Ten termin wtedy zresztą nawet nie istniał. To współcześni szowiniści i turbolechici nazywają pogańskich Słowian pra-Polakami.

    „Witold Hensel stwierdził wręcz, iż prapolskie fortyfikacje należały do najpotężniejszych tego typu w ówczesnej Europie”

    Kolejna szowinistyczna bzdura. Nie było „prapolskich” fortyfikacji a po prostu słowiańskie. Wiele z nich zresztą nigdy nie weszło nawet później w granice państwa piastowskiego, protopolskiego.

    „Ale inne źródła twierdzą, że żadnych prapolskich oraz polskich plemion u nas nie było , skąd się zatem wzięły te fortyfikacje?”

    Jak to skąd – budowali je Słowianie różnych plemion w okresie plemiennym, przedpaństwowym, na wieki przed tym nim wymyślono nazwy Polska i Polak.

    „I skąd się wzięły nazwy Polska i Polacy?”

    To wiedzą ci, którzy je gdzieś w XIII wieku wymyślili.

    „Otóż przyczyną wielu nieszczęść Polaków jest brak tożsamości narodowej w tym kulturowej czyli etniczno- kulturowej. Szablonowe opracowania wmawiały nam cały czas , że Polska wywodzi się od Polan albo od pola a także, że nasze dzieje tak naprawdę zaczęły się dopiero od chrztu Mieszka I w roku 966. Czy tak było naprawdę? I w jaki sposób staliśmy się Polakami, skoro nie było żadnych Polan? I skąd się wzięli jacyś Słowianie ? Dlaczego uczy się w szkołach fałszywej historii Polski , która rzekomo zaczęła się dopiero 1000 lat temu ,a wiele kronik twierdzi , że historia ta zaczęła się jeszcze wiele wieków przed naszą erą ? Pierwszym władcą polskim miał być Mieszko I a gdzie się podziali jego przodkowie i skąd się on w ogóle wziął ? Czemu Gallowie w swych kronikach mówią o królestwie Lechitów ( dokładniej Lugiów ) a nie o ziemiach zamieszkałych przez plemiona lechickie – lugijskie ? Kim byli owi Lugiowie – Lechici ?Nasza historia jest silnie obciążona poglądami zgodnymi z poglądami kościoła ,co nie zawsze jest zgodne z prawdą.Z tematyką Słowian trzeba się dopiero zapoznać gdyż w Polsce jest to temat nie znany lub znany wąskiemu gronu, często z niewłaściwych źródeł. Wprawdzie coś tam ludzie na pewno kojarzą,że są jakimś Słowianami, ale poza tym raczej nic bliższego nie wiedzą lub kojarzą z językiem czeskim albo bułgarskim, podobnymi do języka polskiego albo z rosyjskim. Podobnie jest także z wiedzą o lechickiej przeszłości Polski wraz z dziejami antyku, które są prawie w ogóle w Polsce nie znane.”

    Cały powyższy akapit to bajdurzenie i często bzdury, zwłaszcza to Lugiach-Lechitach i o „lechickiej” przeszłości Polski.

    „Seria Wielka Slavia wykazuje , że wielka celtycka cywilizacja grecko – rzymska dotarła do nas już w czasach przed Chrystusem jako trwałe osadnictwo cesarstwa rzymskiego oraz państw miast greckich na naszych ziemiach oraz całej Słowiańszczyzny i nie są to żadne ślady , związki lub kontakty tubylczej i prymitywnej ludności , jak to prezentują różni zatwardziali archeolodzy , ale kontynuacja antycznej Grecji i Rzymu”

    Kolejne bzdury – w „wielkiej celtyckiej cywilizacji grecko-rzymskiej” istniało np. niewolnictwo i podział na bogaczy i biedotę, rządzących i rządzonych. Przed tymi cywilizacyjnymi „wspaniałościami” Słowianie bronili się przez tysiąclecia.

    „Tymczasem historia antycznej Grecji,całej Azji Mniejszej ,Italii (Rzymu starożytnego to jest Imperium Romanum ) oraz greckiego Bizancjum, to nasza polska narodowa historia”

    Kompletny szowinistyczny turbolechicko-polski odlot. Ciekawi mnie kiedy włączycie do waszej starożytnej Lechii Wyspy Wielkanocne. Wszak wg innego świra turbolechity, Szukalskiego, stamtąd pochodzą Polacy/Lechici.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Zermatyzm

    „i pogańskimi ludami prapolskimi”

    A to jest akurat prawda, tyle że nazwałbym je ludami przedpolskimi. Bandyci Piaści siłowo podbili wiele pogańskich plemion słowiańskich, z Polanami w pierwszej kolejności i narzucili im siłą krystowierstwo. I u tych podbitych plemion po kilku wiekach zaczęła się powoli pojawiać tożsamość ponadplemienna, którą nazwano tożsamością polską.

    Komentarz ten zatwierdziłem tylko w drodze wyjątku, aby wykazać zawarte w nim bzdury i brednie. Na moim blogu na kolportowanie podobnych bzdur nie ma miejsca. Każdy kolejny podobny komentarz wyląduje w spamie.

    • Dla osoby chcącej poznać prawdę o naszych najdawniejszych przodkach, cały wywód jest niezrozumiały, chaotyczny. Przydałby się jeden solidny artykuł, podparty literaturą, aby osoby rozpoczynające swoją przygodę z poznaniem prawdy miały podane to w sposób jasny 🙂 Pozdrawiam

     Wojtek, nie wiem co masz na myśli pisząc o niezrozumiałym i chaotycznym wywodzie. Czy moję odpowiedź na chaotyczne turbolechickie wymysły Krystyny Ziemlańskiej, czy to co ona pisała. Pozdrawiam

     opolczyk

  • A skąd wzięliście modły Słowian do jakichkolwiek bogów? Wygląda to na kopię religii chrześcijańskiej. Słowianie obchodzili święta, nie ma mowy o żadnych modlitwach. Także idole znalezione z tamtych czasów były tylko i wyłącznie totemami zdobiącymi jakieś osady.. KK starał się zrobić ze Słowian idiotów i półgłupków modlących się wzorem katolików do jakiś drewnianych figur.

   Bisiu,

   modlitwy do bogów znane są u wszystkich ludów dzikich, o czym piszą etnolodzy. Znane były i u Słowian, tysiące lat przed pojawieniem się judaizmu i krystowierstwa na Ziemi. To krystowiercy skopiowali ichnie pacierze i zdrowaśki z modlitw pogańskich. A każdy obrzęd świąteczny u Słowian zaczynał się złożeniem żertwy bogom, czy to pod świętym dębem, czy – w czasach późniejszym – pod posągiem wyobrażającym boga oraz modlitwami do nich.
   Posągi wyobrażające bogów to nie idole, a posągi wyobrażające bogów.  I nie były totemami. Totemy u wielu ludów najczęściej dotyczyły zwierząt – mitycznych przodków człowieka:
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Totem_(religia)

   A kk niszczył święte gaje oraz posągi słowiańskich bogów chcąc zmusić Słowian, by modlili się do dwóch zbitych desek czy obrazków z żydem Joszue lub żydówką Miriam zamiast do Swarożyca, Mokoszy, Świętowita czy Peruna.

   opolczyk

  • Dokładnie! Mój, już niestety nieżyjący tata opowiadał mi o tym wszystkim kiedy byłam jeszcze mała i teraz to wszystko zaczyna się we mnie budzić. Czuję, że do tego należę, że to moje miejsce. Piękne uczucie 🙂

   • Shiro:

    Masz rację – to jest piękne uczucie. To jest nagłe odnalezienie własnej tożsamości, własnych korzeni duchowych i kulturowych. Sam to przeżywałem i wiem, jakie to wspaniałe uczucie.
    Witaj w słowiańskiej rodzinie.
    Sława!

 2. 1.02 Gromnica – zima spotyka się z wiosną, wyjście po raz pierwszy na miejsce obrzędowe, przyzywanie Bogów, czczenie ich

  21.02 Strzybóg – modły i prośby o pogodę i „przywianie” wiosny, przewidywanie pogody

  1.03 Perepłut – w nocy (z 28.02) rodzi się nowa woda; uświęcanie wody, zbieranie „żywej wody” ( z trzech źródeł) do celów magicznych, symboliczne spryskiwanie się nią

  od 9.03 Jaskółka – początek wzywania wiosny, przyzywanie ptaków do powrotu z wyraju, przewidywania pogody, czczenie Mokoszy, zostawianie na ziemi symboli solarnych w celu przyciągnięcia słońca

  13.03-20.03 Tydzień Jarowita – modły i przywoływania Jarowita; dawniej oprowadzano po wiosce chłopca przebranego za Jarowita (tj. ubranego na biało z kłosami żyta w dłoni, siedzącego na białym koniu)

  20.03 Dzień oczyszczenia – symboliczne spryskiwanie się wodą w celu oczyszczenia przed wielkim dniem

  21.03 Jare święto – wiosenna równonoc; witanie Słońca – Swarożyca, czczenie Mokoszy, wbicie w ziemię pierwszej kłody jako symbol zapłodnienia (wcześniej nie wolno było tego robić, ponieważ Ziemia była brzemienna), taczanie jaj po ziemi, wyniesienie kukły Morany ze wsi, składanie ofiar

  22.03 Wełkydeń – pierwszy dzień świąteczny; święcenie jadła i jaj „żywą wodą”, modły do Bogów

  23.03 Konopielka – polewanie dziewcząt wodą przez chłopców (wezwanie urodzaju), a te z kolei obdarowywują ich pisankami

  24.03 Bogini wiosna – Przebudzenie Ziemi, palenie ognisk w celu ogrzania jej, święcenie ziarna na zasiew

  25.03 Perun – przywoływanie burzy, rozpoczęcie siejby

  15.04 Jarowit – dzień poświęcony czczeniu Jarowita

  16.04 Rachmański wełkydeń – puszczanie na wodę skorupek po pisankach

  22.04 Łada – czczenie jej, dzień ten zaprowadza równowagę w przyrodzie i w ludziach; święto dziewcząt

  23.04 Święto mężczyzn – czczenie ognia i spryskiwanie go piwem, obmywanie się rosą, modły do Świętowita

  1.05 Żywia – święto zieleni i życia

  2.05-11.05 Rusalny tydzień – ofiarowywanie chleba, płótna i wianków dla rusałek, wił i Mokoszy

  10.05 Zielnik – zbieranie ziół, święcenie ich, składanie roślinom żertrwy z piwa lub miodu

  10.05-17.05 Nowe lato – pierwotna nazwa zielonych świątek; wicie wieńców i majenie domów, oprowadzanie po wiosce dziewczyny przebranej za Ładę (błogosławi ona każdy dom, obdarowywując go płodnością)

  15.06 Świętowit – modły o urodzaj, żertwy

  21.06-24.06 Kupała – letnie przesilenie; magiczna noc, rośliny zebrane tej nocy mają niezwykłą magiczną noc; wygaszenie starego, brudnego już ognia i zapalenie w tym miejscu nowego (chodzi o ogień domowy, który płoną przez cały rok), pierwsza prawdziwa kąpiel, dziewczęta puszczały wianki na wodę, wróżyły na temat zamążpójścia; święto miłości, kojarzenia się par, jedyna noc, kiedy mężczyzna mógł bezkarnie posiąść kobietę

  30.06 Pożegnanie Jarowita – żegnanie Jarowita, jako że wiosna się skończyła

  1.07 Swaróg – oddawanie mu czci, początek sianokosów

  13.07 Chors – modły, przewidywanie pogody

  20.07 Perun – modły, czas na składanie przysiąg, braterstwa

  22.07 Perperuna – modły, prośby o urodzaj

  6.08 Spas – święto Simargła, składanie mu ofiar, święcenie owoców i zbóż

  15.08 Mokosza – czczenie Matki Ziemi oddającej swe plony ludziom

  19.08 Strzybóg – prośby o pogodę

  1.09 Dadźbóg – rytualne zapalanie świec w domu wieczorną porą, święcenie ognia domowego

  4.09 Perun i Perperuna – pożegnanie ich, palenie ognisk i zamawiania przed pożarem

  8.09-9.09 Rodzanice – modły, poświęcanie chleba i jego błogosławieństwo

  14.09 Święto wyraju – pożegnanie ptaków, które na zimę odlatują do wyraju

  21.09-23.09 Święto plonów – równonoc jesienna; dziękowanie Mokoszy za plony, częstowanie obrzędowym kołaczem, robienie wieńców z kłosów zboża i święcenie ich, żegnanie Słońca, wróżby dotyczące urodzaju na rok następny

  24.09 Domowy – modły do niego, by strzegł zapasów, składanie mu ofiar w czterech kątach domu

  24.10 Dziady – dzień pamięci o zmarłych, równocześnie święto Welesa; palono grumadki na grobach zmarłych, spożywano obiaty (rytualne bezmięsne posiłki dla zmarłych), prośby do Welesa o opiekę nad duszami

  24.11 Dola – wróżby dotyczące przyszłego losu

  29.11 Kalita – od tego dnia odgryza się kęsy z rytualnego chleba, co symbolizuje zmniejszanie się dnia

  6.12 Dziadek Mróz – przychodzi zima, a z nią Dziad Mróz, trzeba go zaprosić na kolację

  21.12-23.12 Szczodry wieczór – zimowe przesilenie; witanie Słońca, które od tego dnia będzie coraz dłużej gościć na niebie, rozpalanie ognisk w celu przywołania go, w domu zapalano tzw. podłaźniki – świeczki na gałązkach sosnowych lub świerkowych ozdobionych kokardkami

  24.12-30.12 Szczodre gody – świąteczne obchodzenie rozpoczęcia nowego cyklu, który był za razem rozpoczęciem nowego roku; w tych dniach czczono przodków, Roda jako ojca wszystkiego, Swaroga, Swarożyca, Mokoszę

  Jak widać, święta opisałam bardzo schematycznie. Dokładne opisywanie obrzędów zajęłoby zbyt dużo miejsca, natomiast każdy zainteresowany bliżej tematem z łatwością znajdzie odpowiednie źródła (wystarczą książki dotyczące roku obrzędowego w kulturze ludowej). Na czerwono zostały zaznaczone główne święta związane ze zmianami pór roku.

  Kalendarz ten został opracowany na podstawie książki Haliny Łozko Rodzima wiara ukraińska.

  http://welesowy-jar.fm.interia.pl/new_page_6.htm

 3. Patrząc na posąg- nazwa Świadowid jest logiczna.I dodatkowo- cały czas gna nas we wszystkie strony świata. Świętowit? Świętowit- jakie święto witał? Nijak nie można nazwy dopasować, do tych czterech twarzy patrzących na cztery strony świata.A posągi czyniono zgodnie z nazwą.
  Trzeba by przejrzeć wszystkie stare baśni by prawdy dociec, co w dobie pejsatych trzymających władzę w łapie,łatwe nie będzie.

  • Jak i co kiedyś rozumiano i interpretowano jest bez znaczenia, dziś znaczenie ma wyłącznie to jak MY rozumiemy i interpretujemy pewne rzeczy, zgodnie z aktualnym poziomem naszej wiedzy o świecie oraz z poziomem naszych doświadczeń duchowych.Rozwój duchowy to nie jest coś co można osiągnąć,jest to nieustanny proces stawania się,nie mający końca.

   Ogranicza Cię tylko i wyłącznie własna wyobraźnia i doświadczenia.Ciężko dyskutować o czymś co wykracza poza doświadczenie rozmówcy prawda?

   Nie istnieją rodzime dogmaty i „święte księgi”mówiące co i jak masz myśleć i czuć.Z tego należy się cieszyć ale jest też minus,osoby które potrzebują pana nie wybiorą Rodzimowierstwa ze strachu,przed odpowiedzialnością za własne życie którą trzeba wziąć na siebie.
   Kiedy ktoś Ci mówi jak żyć w momencie gdy coś się nie uda,winę można zrzucić na Szatana i „złych”ludzi,wygodne prawda?Dlatego właśnie religie „objawione”są takie popularne,są wygodne i proste,oferują czarno-białą wizję świata.

   Tak jest wygodniej,dlatego Rodzimowierstwo jest niemodne i przerażające dla tych wszystkich ludzi wychowanych na klęczkach.Nie wiem jak można się tak upokarzać i czerpać radość z cierpiętnictwa i służalczości…jakiś psychomasochizm.

   • Odpowiedzialnosc, ale tez wolnosc. I poczucie, ze jest sie na wlasnym miejscu, ze jest tak jak byc powinno i nic nie uwiera. Cieplo, duma i po prostu wiez, tak naturalna, ze jest oczywiste, ze istnieje od zawsze.

   • Dokladnie to nawet sado-masochizm, w Babilonie definitywnie pastuchy wykastrowaly swojego Yahweh-Molocha, i wymyslili uniwersalne bostwo, ktore ich wybiera jako najwyzsza rasa z prawem absolutnym do posiadania Ziemi; co jest definitywnie nie spojne logicznie, tylko oni tak afirmuja, bo czyz dla wartosci rzeczywistej wybory nie odbywaja sie z udzialem co najmniej dwoch przciwstawnych grup i realnego sedziego? Wczesniej wedlug archeologi (niezaprzeczalne dowody materialne, wiele statuetek w osiedlach i domostwach Kanaanejczykow zostalo odkrytych), bozyszcze pastuchow byl przedstawiany ze swoja polowica, i plejada pomniejszych bogow i bogin, takze pokazna ilosc penisow zostala znaleziona! Mozna sie zastanawiac czy to byly obiekty wotywne kanaanejskiego kultu fallicznego, czy rodzaj sexs toy,ow?! Tak samo znaleziono znaczna ilosc kosci dzieciecych, jako ofiara dla Yahweh-Molocha, sa to znaleziska niezaprzeczalne skladaniania ofiar z wlanych dzieci, cieniem tego jest opowiesc o Abrahamie, osoby definitywnie fikcyjnej, jako majacego „zaufanie” do swojego hiperegocentrycznego, hiper pysznego, sadystycznego i ludobojczego bostwa, znaleziska te istnialy do warstwy z VI w. p.n.e. pozniej nic! Kompletnie nic! Choc jak wiemy zydowskie rytualne dzieciobojstwo zostalo zakazane przez krola Jozjasza jakos wiek wczesniej, wiec postuchy zaczely skladac jagniecia „Milosiernemu”, a oskarzyli Fenicjan o te haniebne uczynki, czego wlasnie ni archeologia ni hagiografia nie potwierdzily! I tu prawda jest iz ci pretensionalni i pyszni biedacy nigdy nie wezma odpowiedzialnosci za swoje marne, chciwoscia, rzadza i obluda zainfekowane czyny i zycie! (Nie podam tu zrodel, to nie esej, lecz wystarczy wpisac kilka wlasciwych hasel w wyszukiwarce i rezultaty sie pojawia).

    Andgei

    krystowierstwo jak i pozostale religie abrahamowe to faktycznie sado-masochizm. Zwłaszcza tzw. „drogi krzyżowe” u krystowierców.
    Judaizm faktycznie narodził się podczas tzw. „niewoli babilońskiej” gdzie kapłani Jahwe zapoznali się z mitologią Sumeru i wiele jej wątków wpletli do ich rasistowskiej biblii, w której Jahwe był już samotnym samcem bez baby. Tu chodziło o wyeliminowanie konkurencyjnych bogów po to, by wyznawcy judaizmu tylko do ich świątyni nosili dary i ofiary. To była eliminacja konkurencji.
    O wiele bardziej niespójna logicznie jest krystowiercza teologia, która mówi, że żydo-biblijny Jahwe/”Bóg-Ojciec” jest dobry, miłosierny i sprawiedliwy. Ale gdyby takim był, musiałby wszystkich ludzi, jako rzekome jego własne stworzenie (i to stworzone na jego „podobieństwo”) tak samo kochać i traktować. Skoro jednak „wybrał” sobie kogoś tam, to jest po prostu niesprawiedliwy, niedobry i niemiłosierny – dla „niewybranych”.
    O ofiarach z dzieci składanych Jahwe-Molochowi czytałem. Tyle, że judaiści i krystowioercy uważają, że Moloch był pogański, a Jahwe już nie. I że zakazał składania sobie ofiar z ludzi. Ale cały (naturalnie wyssany z palca) żydo-biblijny podbój Kanaanu to pasmo ofiar składanych Jahwe. W żydo-biblii celowo niewłaściwie przetłumaczono jako „obłożenie klątwą” mordowanych Kanaanejczyków. Oni byli mordowani jako ofiara składana Jahwe w podzięce za jego pomoc w podboju Kannanu.

    opolczyk

  • niedawno czytałam ,że bóg o czterech twarzach to właśnie odpowiednik Znaku Wodnika.
   A jeszcze w latach 50 tych ub wieku w Lipowcu,za Skoczowem chodzili chłopcy z maikiem
   po wsi.Piękne! Byłam w tedy małą dziewczynką,ale pamiętam to do dziś pamiętam urok tego obrzędu.

  • Święty w starosłowiańskim języku oznaczał mocny, tęgi, potężny i raczej fizycznie. potem katolstwo zawłaszczyło wyraz i oznaczało tym najmocniejszym wyrazem swych zasłużonych ale bez akcentowania siły fizycznej. Wit o ile dobrze pamiętam znaczył mąż, mężczyzna. reasumując Świętowit jest wyrazem wielkiej potęgi i mocy Boga. podaję za trójkową redaktor Katarzyną Kłosińską.

   • Bardzo ciekawy komentarz o wyrazie „święty”, rad byłbym się dowiedzieć, czy i wyraz „kościół” nie jest rodzimy (od kości przodków), bo w jego łacińsko-niemiecko-czeską etymologię (castel, castellum) nie chce mi się wierzyć. Zbyt słowiańsko brzmi.

    • Nie jestem etymologiem ani „językoznawcą”, ale nie mam wątpliwości, że żydłacki termin „„święty” jest przywłaszczeniem i pochodzi od Świętowita, który oznacza potężnego pana – silnego potężnego boga. Katolactfo pierwszy człon przywłaszczyło sobie, aby nazywać tak kreowanych owieczkom jako wzór do naśladowania własnych „herosów” zasłużonych dla nadjordańskiej dżumy.

     Termin „kościół” natomiast jest niewątpliwie powiązany z kośćmi. Niemiecki odpowiednik „kościoła” – Kirche – wywodzi się z greckiego kyriake i oznacza „należący do boga” – „dom boży”. Nie ma więc powiązania z kośćmi. Można spekulować, skąd pochodzi nazwa kościół w odniesieniu do budynków służących odprawianiu jahwistycznych guseł i symbolicznego kanibalizmu. Jahwiści tradycyjnie ich kościoły stawiali na miejscach kultu pogańskiego, rabując i zawłaszczając święte miejsca pogan. W pobliżu tych świętych pogańskich miejsc zapewne grzebano wcześniej zmarłych – tak więc żydłackie kościoły stawiane były nieomal na kościach pogańskich przodków. U samych jahwistów od początku wykształciła się tradycja umiejscowiania cmentarzy przy kościołach – które początkowo być może nazywano na naszych terenach inaczej – najprawdopodobniej po łacinie lub niemiecku. Dopiero później wszedł w użycie termin „kościół” – od kości przodków lub/i kości zmarłych grzebanych wokół budynków a niekiedy w samych „kościołach”. Fundatorów, hierarchów, możnowładców chowano właśnie w środku kościołów.

     A tak na marginesie – termin kościół w odniesieniu do całej „wspólnoty wyznaniowej” – czyli kk mi osobiście kojarzy się z instytucją zbudowaną na kościach milionów jej ofiar. Jest to w sumie makabryczna nazwa adekwatna dla tej zbrodniczej instytucji.

     Znana „kaplica czaszek” jest niezwykle wyrazistą „alegorią” – katolicyzm zbudowany z kości milionów jego ofiar.

     http://img.sadistic.pl/pics/64e39ec45804.jpg

     Więcej tych makabrycznych zdjęć jest tutaj:
     https://www.google.de/search?q=kaplica+czaszek&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=osV1U5-zKsTByQPMr4H4Aw&sqi=2&ved=0CCoQsAQ&biw=1680&bih=939

     • Mi się bardziej kościół z kościejem kojarzy, z ofiarami zakładzinowymi itp. Etymologia oficjalna jest bardzo prostacka, powierzchownie fonetyczna. Być może po to, żeby ukryć słowiańskie znaczenie wyrazu kościół. Rodzima wiara (nie tylko u Słowian), to przede wszystkim kult przodków, kości tu bardzo pasują, nawet symbolicznie. Kiedyś mocno się irytowałem nazwą Rodzimy Kościół Polski (RKP), ale po głębszym przemyśleniu sprawy już mnie tak nie razi. Skoro KK zawłaszczył słowa: bóg, święty, modlitwa, to dlaczego nie mógł zrobić tego z kościołem?

     • A ja się zastanawiam kto pozwolił zbudować tą makabryczną kaplicę? Skąd oni wzięli tyle czaszek? Czy to czasem nie jest profanacja zwłok ludzkich i czy to jest zgodne z prawem? I jakiemu celowi to miało służyć? Straszeniu ludzi? Czy może ma przypominać że chrześcijaństwo jest zakamuflowanym satanistycznym, kanibalistycznym, demonicznym kultem?

      • Przemex

       W temacie profanacji zwłok polecam historię tzw. „synodu trupiego” – ówczesny herszt Watykanu Stefcio nr 6 kazał wykopać zwłoki jednego z niedawnych poprzedników Formozusa, ubrał je na wyjściowo i postawił przed sądem. Zwłoki okaleczono, po procesie porąbano na kawałki i wrzucono do Tybru. Trochę później Stefcia aresztowano i uduszono.
       Takie sprawki widział Watykan – centrala katolickiego odprysku nadjordańskiej dżumy.
       http://pl.wikipedia.org/wiki/Synod_trupi

      • Była wtedy zaraza ,stąd tyle kości, kaplicę wybudowano jakby z szacunku dla tylu ofiar epidemii.
       Pozdrawiam.

       Osobiście zgadzam się z opinią Przemexa. Ta kaplica to makabryczny pomysł. Nawet jeśli są to kości ofiar epidemii wykorzystywanie ich do „wystroju” makabrycznej kaplicy nosi znamiona profanacji ludzkich szczątków. Ale to w historii kk nie było nowością.
       Przypomnę synod trupi:
       https://pl.wikipedia.org/wiki/Synod_trupi
       czy krojenie na kawałki jak baleron zwłok „świętych” i handel tymi „relikwiami”.
       opolczyk

      • każdy kto tam był wie że są to kości ofiar wojny trzydziestoletniej na dolnym śląsku. Podczas wojny ludzie byli chowani na szybko w różnych niegodnych miejscach z uwagi na zagrożenie epidemią i ktoś zdaje się pastor albo proboszcz postanowił przenieść szczątki w jedno miejsce godnemyślę że fantazja trochę cie poniosła…

       Agness 240

       A jednak przemex ma rację – wykorzystanie szkieletów tysięcy ludzi do makabrycznego wystroju makabrycznych kaplic ludzi nie ma nic wspólnego z „godnym” ich przeniesieniem w jedno miejsce. Jest to makabryczne i niegodne wykorzystanie szczątków ludzkich jako „rekwizytów” do „upiększenia” makabrycznych kaplic. To nie jest godny pochówek a zwykła makabryczna paranoja i bezczeczczenie ludzkich szczątków.
       Czy chciałabyś, aby twoje kości zostały wykorzystane do upiększenia takiej makabrycznej kaplicy? Bo ja nie.
       opolczyk

      • „myślę że fantazja trochę cie poniosła…” – w naszej okolicy też wybuchła kiedyś epidemia i z uwagi na brak miejsc na cmentarzu chowano tych ludzi w zbiorowych mogiłach a na miejscu pochówku stawiano kaplicę lub krzyż. I to jest do zaakceptowania, byli katolikami za życia to należy im się katolicki pochówek nawet w zbiorowej mogile jeśli zachodzi taka konieczność. Ale żeby budować takie makabryczne coś z ludzkich zwłok? Mi to wygląda na kult śmierci(swoją drogą katolicy wierzą w życie pozagrobowe a boją się śmierci jak ognia), profanację zwłok i nie wiele więcej. Ja bym nie chciał żeby ktoś tak potraktował moje szczątki po śmierci, wystawił je na publiczny widok dla jakiś „turystów”. Inna sprawa że katolicka formuła pogrzebu wcale mi się nie podoba, te jęki nad trumną, tłumy ciekawskich co przyszli raczej poplotkować i ta cała pompa, kult grobów(im piękniejszy od grobu sąsiedniego tym lepszy, widać kapitalistyczny wyścig szczurów musi również być na cmentarzach), „marmurów” co po paru latach się rozpadają i wszędobylskich krzyży, itd. Kiedyś na miejscu pochówku sadzono drzewo i to było w porządku, dużo trwalsza, pozytywniejsza pamiątka po zmarłym a i przyjazna naturze a przy okazji taki swoisty symbol, z rozkładających się zwłok wyrasta nowe życie, w naturze nic się nie marnuje.

     • Nie wiem dlaczego szukacie w tej wystawie makabrycznosci, to chrzescijanski kult smierci, tak jak ich cala kultura mentalna, to przedstawienie „memento mori”, ktore to siega antyku rzymsko-greckiego, i chodzi o tradycje iz przed zwycieskim generalem wkraczajacym do Wiecznego Miasta po udanej kampani szedl niewolnik wykrzykujac cos w tym sensie iz dzis jestes zwycieski, lecz jutro jest nowy dzien! Wersji jest kilka inna mowi o tym iz pamientaj iz jestes tylko czlowiekiem, jak u Tertuliana I/II w. n.e. W antyku klastcznym od Homera VII w. p.n.e. do III w. n.e. , bylo to : „jedz, pij, baw sie dobrze bo jutro umzesz”. Chrzescijanie wzieli to od Izajasza 22:13 „jak jesz, jak pijesz, bo jutro umzesz”, lecz ksiega Izajasza to nie wiecej jak IV w. p.n.e. , prawdopodobnie nastepny zydowski plagiat tym razem ze starozytnej Grecji, u Horacego I w. p.n.e. mamy cos podobnego : ” teraz trzeba pic i teraz trzeba udezac ziemie lekka pieta”, bo w zyciu wiecznym tego nie bedzie! Chszescijanie to rozwineli w kontekscie swoistej presji raju, piekla, zbawienia, wiec smierc dla nich nabrala priorytowego znaczenia. Nabralo to przeciwnego znaczenia, moralizatorskiego, a wrecz ascetycznego, dla tych biedakow nabralo to znaczenia nietrwalosci swiata materialnego, przyjemnosci i luksusu i niemozliwoscia realizacji spraw ziemskich, bagalitezowaniem ich i skoncentrowaniem sie na zyciu po smierci, dla mnie to nic innego jak naiwnosc, glupota, i w koncu hipokryzja, bo pod koniec II w n.e. , kler katolicki zaczal oplywac wlasnie we wladzy ziemskiej i luksusie! Mori to czes terazniejszy wiec oznacza to iz „nie zapomnij umrzec” a nie „przygotuj sie do smierci”, co nie jest raczej wydazeniem zamykajacym, lecz możliwość każdej chwili, którą można by nieodwracalnie przegapić.

      Andgei,

      ja nie szukam w tej wystawie makabryczności – ja ją tak odczuwam. Dla mnie jest makabryczna. Choć pełna zgoda, że krystowierstwo to kult śmierci symbolizowany kultem katowskiego narzędzia, do którego krystowiercy modlą się na kolanach żebrząc o miłosierdzie i „zbawienie”.
      Ileż to sprzeczności jest u krystowierców. W modlitwie mają: „wierzę… w ciała zmartwychwstanie…”, ale mają też – „prochem jesteś i w proch się obrócisz”.
      Paniczny strach przed śmiercią jest jedną z typowych cech u krystowierców i jest znacznie silniejszy niż u np. hinduistów czy buddystów przekonanych o reinkarnacji. U Słowian też nie bano się tak panicznie śmierci – Słowianie wiedzieli, że każdy odchodzi do Nawii. Każdy. Strach przed śmiercią związany jest u krystowierców z ich wiarą w wyssane z palca „piekło”, którego krystowiercy panicznie się boją. A że każdy z nich ma coś za uszami (na sumieniu), dlatego śmierć i wizja wiekuistego potępienia oraz ognia piekielnego, gdzie będzie płacz i zgrzytanie zębów, napełnia ich przerażeniem.
      I tu mamy kolejny paradoks krystowierców – zgodnie z doktryną obrzezany cieśla śmiercią na krzyżu odkupił grzechy ludzi. Ale skoro je odkupił – to po co jeszcze jest piekło? A skoro ono nadal jest i grzesznicy w nim lądują – jak naucza kościół – to jakie i czyje grzechy obrzezany cieśla w ogóle „odkupił”?
      Niestety owieczki z obrzezanymi ślepą wiarą rozumkami nie są w stanie zadawać sobie takich pytań ani szukać na nie odpowiedzi. One ślepo wierzą i trzęsą się ze strachu przed śmiercią, bojąc się „ognia piekielnego”.

      opolczyk

    • Raczej nie, np francuski to église i pochodzi poprzez lacinski ecclesia od greckiego ἐϰϰλησία, zwolanie i oznacza zgromadzenie obywateli, albo samo zgromadzenie w kontekscie politycznym, u Xsenophona (staro grecki) oznacza zgromadzenie wojownikow przez zwolanie, cos jak nasz wiec, niemieckie to kircze i angielskie to castel, lacinskie castellum i oznacza zamek twierdza, pochodzi od τό κυριακόν – w języku greckim oznacza wladze, pan, dom. Po czesku to kostel , slowacki to kostol, w reszcie Slowianskich jezykach to cerkiew z gr. to τό κυριακόν. Kosc natomiast po czesku to kost, slowacku kost, rosyjsku kost, ukrainsku kistka, chorwacki kost, w macedonskim koska, po slowensku kosti, bosniacki kost, po niemiecku knochen, po angielsku bon, po francusku os jak po lacinie, po grecku ὀστέον, sanskryt asthi.

     Dla mnie termin kościół bezprzecznie pochodzi od kości, tyle że nie od kości przodków (jak sugeruje Wiedmir) którym Słowianie oddawali podczas obrzędów Dziadów cześć. Pamiętać należy, że początkowo kościoły w państwie Piastów budowane były na miejscach kultu pogańskiego – na miejscu spalonych/zburzonych chramów, w wyciętych świętych gajach i na świętych wzgórzach. Jeśli były tam przechowywane kości zmarłych przodków to były to kości pogan. I na nich kk budował swoje kościoły.

     opolczyk

  • Etymologicznie, wszystkie wersje są uprawnione, bo „świat” to jest to, co widać (czyli „światło”); kto widzi, ten jest „świadom” (jest oświecony, czyli „święty”) i ma „wiedzę” –> „wid” (także „wedy”); kto ma wiedzę, ten ma władzę i sprawuje nadzór –> „wit” (także –> „witający”, czyli „gospodarz”, „godpodar”, czyli „władca”). Więc dawniej „Świato-Święto-Światło-wid-wit” to znaczeniowo niemal to samo.

   Robert Surma,

   Nie zamierzam podważać powyższego wywodu ale przyznam, że mi bardziej odpowiada forma Świętowit niż Światowid.
   opolczyk

  • Lilit język bezustannie się zmienia, zmieniają się znaczenia wyrazów, jedne wyrazy zanikają inne pojawiają się jako zapożyczone z języków obcych. Warto pamiętać o zmieniających się znaczeniach usiłując bawić się w etymologię. W owych czasach, gdy czczono Świętowita słowo świat nie istniało w dzisiejszym znaczeniu, bo wtedy istniało słowo „mir” na opisanie tego co nas otacza. Podobnie słowo „święty” nie miało znaczenia jak dzisiaj w dobie chrześcijaństwa tylko znaczyło tyle co „wybitny, wielki”. Nie istniejące we współczesnej polszczyźnie słowo „wit” znaczyło „pan”. Dlatego Świętowita należy tłumaczyć jako „wielkiego pana” (w znaczeniu sakralnym), a nie widzącego świat. Warto czasem spojrzeć szerzej na świat, a dostrzeżemy więcej aniżeli płot swojej zagrody.

   Słuszna uwaga! O tym, że język się zmienia, pamiętać powinni także turbolechici ślepo wierzący w „Kronikę Prokosza”, napisaną XVIII-wieczną polszczyzną, zamiast X-wieczną, z dużą ilością słów, które już dawno wyszły z użycia.

   opolczyk

 4. Symbole jak nazwa wskazuje mają wymiar symboliczny,ważne jakie pokłady nieświadomości w Tobie porusza taki symbol a nie „co autor miał na myśli” + gotowa definicja,jak w szkole:”nie myśl sam,nauczyciel Ci powie co trzeba myśleć,co jest „właściwe” a co „złe”.

  Święty Wit ,Świato Wid,Wielcy Bogowie Ogarniający Wszechświaty…kombinuj.

  Jeśli szukasz mędrca który Ci powie jak masz myśleć to nigdy nie osiągniesz więcej niż mędrzec bo ciągle będziesz go naśladować.

  • Mezamir:
   Dzięki za alternatywny kalendarz. Dorzuciłem go do poprzedniego.
   Zamaiast tylko zwalczać katolicyzm, budujmy raczej własną świadomość.
   Tamtym tylko od czasu do czasu należy przypomnieć, że są uzurpatorami.

   Lilit:
   Mezamir ma rację. Najlepiej jest samemu szukać odpowiedzi.
   Świętowit może oznaczać – Święty Pan (wit). Przez niektórych uważany jest za najwyższego boga – Świętego Pana.

 5. Zamaiast tylko zwalczać katolicyzm”-a kto zwalcza?Ja walczę o przetrwanie wbrew kościelnej polityce zakładającej nie istnienie takich jak ja.Moje słowa nie są moimi słowami,ja tylko głoszę prawdę 😉

  Fałszywe religie budowane od początku na kłamstwie,są skazane na zagładę bo kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw i to nie jest moja wina że plastikowe religie się sypią.Nie można w nieskończoność żyć pod butem Watykanu bo akurat hierarchowie mają taką ambicję żeby rządzić światem.
  Jeśli ktoś deklaruje gotowość do bycia sługą to bardzo szybko znajdzie się ktoś kto zechce być jego Panem.

  Jeśli ja walczę z kk to co powiesz o ich „misji”?

  Geneza i rozwój konfliktu chrześcijańsko-buddyjskiego na Śri Lance
  http://www.buddyzm.edu.pl/biblioteczka/prog/geneza.html

  „Podejmowanie dyskusji z buddyzmem przypomina podejmowanie dyskusji z człowiekiem chorym psychicznie.
  Aby chory mógł podjąć z kimś racjonalna dyskusje, musiałby uwolnić się z choroby, w której tkwi. Podobnie jest w przypadku buddysty.”- ‚specjalista’ ks. dr Dziewiecki

  moje ulubione „świadectwo”Zmartwychwstanie buddyjskiego mnicha.
  http://forum.e-budda.pl/viewtopic.php?f=27&t=7007&sid=7d4a83e8d2aa0a9d80e466cd81f5acd8

  Chrześcijański łańcuszek szkalujący buddyzm
  http://forum.e-budda.pl/viewtopic.php?f=27&t=9410&sid=7d4a83e8d2aa0a9d80e466cd81f5acd8

  Pranie mózgu po tybetańsku
  http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,5928

  Zawsze tak było że kiedy „lepsza” religia i tradycja rozprzestrzeniała się w jakiejś kulturze,wspierała swój rozwój zniesławianiem rdzennej,zachęcając do jej całkowitego odrzucenia.

  „mam nadzieję choć trochę oczyścić sumienie i przestrzec młodych ludzi przed złudną magią i tajemniczością rodzimowierstwa.”-propaganda,”fakty”wymyślane na zamówienie.

  http://rodzimawiara.org.pl/forum/topic.html?id=986

  http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=165468

  13. Główne zagrożenia:

  – Wypowiedź księdza Arkadiusza Szczepanika bywalca czata WIARA.PL : „wszystkie pogańskie ruchy prowadzą do iluzji i fikcji podszytej dreszczykiem niezwykłych emocji, które powstają na styku z magią, okultyzmem, spirytyzmem i w ogóle światem ezoterycznym.”
  http://www.psychomanipulacja.pl/art/rodzima-wiara-podstawowe-informacje.htm

  Przede wszystkim cechuje ich nienawiść i nietolerancja wobec innych religii, szczególnie wobec judeochrześcijaństwa. „- 😀 no nie bezczelność?Wielce miłosierni,oto efekty ich misji:

  30 milionów rubli odszkodowania domagają się pogańskie organizacje rosyjskie od patriarchy Aleksieja II. Zdaniem neopogan zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej obraził pogan i podburzał Rosjan do wrogości wobec nich.

  Rada Kręgu Tradycji Pogańskiej skierowała już sprawę do prokuratury. W całej sprawie chodzi o wypowiedź Aleksieja II, który porównał neopogaństwo z terroryzmem i stwierdził, że poganie zaangażowani są w działalność ekstremistyczną. Rosyjskie środowiska religii pierwotnych uzxnały to za zdanie nieprawdziwe i obraźliwe.

  Neopoganie uznali także w swojej skardze, że chrześcijańskie odnoszenie do inaczej wierzących opiera się na radykalnych i ekstremistycznych tekstach Starego Testamentu. Dodatkowo uznali, że cerkiew powinna im wypłacić odszkodowanie za tysiącletnie prześladowania, a także wydać nową wersję Starego Testamentu, w których odniesienia do religii pogańskich zostaną opatrzone komentarzami niezależnych ekspertów, którzy oznajmią, że nie są one Objawieniem Bożym.

  http://www.ekumenizm.pl/content/article/20041112141615779.htm

  Narasta agresja wobec rodzimowierców na Ukrainie

  Grekokatoliccy aktywiści na Ukrainie dopuścili się napaści na świeżo odnowione rodzimowiercze sanktuarium w pobliżu wsi Sadżiwki, zniszczyli miejsce kultu a zastanych tam jego opiekunów pobili i okradli. Nie jest to pierwszy przypadek brutalnej agresji wobec rodzimowierców na wschodzie.

  Kilka dni przed opisanymi wydarzeniami, na wzgórzu koło wsi Sadżiwki w rejonie husiatyńskim na Ukrainie, miejscowi rodzimowiercy, przedstawiciele Rodowego Ogniska Rodzimej Prawosławnej Wiary, odnowili kapiszcze Peruna. Miejsce to, w pewnym oddaleniu od domostw, nie przeszkadzało życiu mieszkańców okolicy i stało się celem wędrówek rodzimowierców.

  Wydarzenia miały miejsce 3. sierpnia. Wtedy to mieszkańcy diecezji buczackiej podburzeni przez przedstawicieli grekokatolickiej cerkwi zdecydowali się na napaść. Pod przywództwem ojca Oleha Sarabuna, wraz z grupką młodzieńców, zniszczyli kapiszcze Peruna. Zastanych na miejscu pięciu rodzimowierców próbujących zapobiec wandalizmowi pobili.

  Znaczące jest, że wśród napastników znaleźli się przedstawiciele organizacji „Trójząb im. S. Bandery”, a więc kontynuatorzy działalności mordercy Polaków w okresie drugiej wojny światowej.

  Rodowe Ognisko RPW w związku z tym aktem wrogości podjęło się działań na rzecz wyciągnięcia konsekwencji wobec agresorów, społecznego nagłośnienia zaszłych wypadków i potwierdzenia gwarancji państwa w kwestii zapewnienia demokratycznych swobód wszystkich obywateli.

  Nie jest to odosobniony przypadek agresji wobec rodzimowierców na Ukrainie. 19 sierpnia 2007 r. na dziedzińcu Narodowego Muzeum Ukrainy w Kijowie członkowie Ukraińskiej Kijowskiej Parafii Moskiewskiego Patriarchatu razem z najętymi pracownikami milicji dokonali wspólnie napaści, ostrzelania i pobicia zebranych tam rodzimowierców. Do zniszczenia ważnego miejsca kultu rosyjskich rodzimowierców doszło również w ubiegłym roku w okolicy Moskwy.

  http://gniazdo.rodzimowiercy.pl/tekst.php?tekstid=684

  http://www.irekw.internetdsl.pl/news/upload/comments.php?fn_id=945

  W ubiegłym tygodniu rząd Peru wydał oświadczenie, że czternaście szamanów w kraju regionu północno-wschodniej zostało zabitych na przestrzeni dwudziestu miesięcy.Prowincji prokuratura twierdzi, że te zabójstwa zostały zamówione przez Alfredo Torres, burmistrz Balsa Puerto, i przeprowadzone przez jego brata. Autor i rodzimych lider Roger Rumrrill roszczeń tych zabójstw są częścią szerszego polowanie na czarownice przez braci, którzy są członkami nienazwany sekty protestanckiej Christian.

  Torres odrzuca te zarzuty, mówiąc, że szamani, wszystkie 14 z nich zostało zabitych przez mściwego rodzin niezadowolonych z ich usług.

  Szamani, wszystkie z Shaui społeczności, planowali rozpocząć stowarzyszenie do dzielenia się wiedzą.
  Fundacja Badań nad Szamanizmem wezwał zwolenników do kontaktu władze peruwiańskie, prosząc ich, aby działać w rozwiązywaniu tych okrucieństw, i zapobieżenia dalszej morderstw.(translator google)

  http://www.odinistpressservice.com/2011/10/10/who%E2%80%99s-murdering-peruvian-shamans/

  Przykłady można mnożyć ale nie chcę żeby ten post był zbyt długi.

  WYPĘDZANIE KATOLICKICH PEDOFILÓW W INDII
  http://inicjacja.wordpress.com/pedofilia-w-indii/

  Na misję wysyła się zwykle tych którzy w kraju molestowali dzieci,jadą na misję „za karę”,a tam mogą dalej robić swoje bezkarnie.

  Śmiać mi się chce gdy dogmatolubcy ŻĄDAJĄ tolerancji dla siebie i płaczą że są prześladowani w momencie gdy nie pozwala się im wchodzić innym ludziom na głowę ze swoimi „prawdami”.

 6. Trzeba uwazac na to co sie wkleja z obcych niesprawdzonych stron. Kalendarzy Slowianskich w sieci teraz bez liku i wielszosc poza glownymi swietami rozni sie od siebie znacznie lub wogole miesza jahvistyczne swieta z Poganskimi..nie koniecznie Slowianskimi.
  Dla przykladu „01 Luty Swieto Gromnica”
  Po pierwsze w slownictwie Slowian nie bylo takiego okreslenia jak Gromnica, jest to typowo jahvistyczne okreslenie swiecy ogromnej poswiecone tzw „mb gromnicznej” ktorej swieto obchodzi sie w dniach 01-02 Luty.
  U Slowian znane byly luczywa, kaganek i wichec…razem z ogniskiem byly powszechne w uzyciu.
  Nasi Przodkowie obchodzili wiele swiat ale nie jako wielkie i huczne obrzedy bo na to czasu nie bylo ale jako comiesieczne omalze czczenie pewnej tradycji i zertwy. Jedynie 4-5 Glownych swiat bylo z duzym zaangazowaniem tradycyjnie w calej gromadzie i ze wszystkimi obchodzone…ale o tym juz wiecie 😉

  Jaksar:
  Zgadza się! Aż strach bierze, że w słowiańskim kalendarzu jego autor umieścił ową „gromnicę”.
  Przyznam się szczerze, że miałem zamiar ją „skasować” – ale to nie jest mój tekst.
  opolczyk

  • Ale że co? Nie było słowa „grom” / „grzmieć”? Chyba raczej odwrotnie: „Matka Boska Gromniczna” została utworzona w celu zastąpienia bogini Perperuny (czy jak tam ją zwali). Podobnie zresztą jak „Matka Boska Dobrej Rady” –> miała zastąpić Radę (patrz: Radunia i Sulistrowiczki z ich kościołem).

 7. Bardzo ciekawy blog, trafiłam tu przypadkiem szukając publikacji Doroty Osińskiej-astrolożki. I wciągnęło mnie całkowicie a takze uświadomiło w sposób bardzo skatalogowany jak bardzo nasz świat jest zmanipulowany. Przeraziło mnie to ponieważ nie jestem w stanie nic z tym zrobic oprócz uświadomienia sobie własnie tego. Kłamstwo którym nas karmią media. wszelcy naukowcy i wyedukowane autorytety jest tak daleko posuniete że nie można tego w żaden sposób naprawić. Czytając różne artykuły z tego blogu, uswiadomiłam dobie głęboką prawdę, którą czułam w sposób podswiadomy. I za to bardzo dziękuję autorowi, badz autorom tekstów i przemysleń.Będę śledzić wszelkie wpisy gdyż tematyka jest szalenie interesuja. Dzieki jeszcze raz za sformułowanie i ubranie w słowa wszelkich moich nawetnie raz nieuświadomionych odczuć i przeczuć. Ania

 8. Kupała pochodzi od kump gromadzić
  -Wątpię by kump było słowiańskie.
  Ros kupac=kompac.Czyli juz ciepła woda,kąp się,porzuć zimowe ciuchy,rozbieraj sie.A przy okazji duża swoboda seksualna,a nawet orgia,bo za 9 miesiecy urodzą się najzdrowsze, najsilniejsze dzieci z końca marca i z kwietnia

  Racibór:

  „Wątpię by kump było słowiańskie”

  A ja wątpię, czy jesteś Słowianinem. „Kupą mości panowie”. „Skupmy się” – to wszystko pochodzi od Kupały.
  Co jest złego w rozbieraniu się? Zwłaszcza gdy jest ciepło. A „swoboda seksualna” u Słowian (naturalne podejście do golizny i seksualizmu) sprawiała, że nie było u nich np. masowej pedofilii.
  Masz szlaban. Ludzi piszących w ten sposób o Słowianach nie toleruję.
  opolczyk

  „Wyraz „kupała” pochodzi najpewniej z indoeuropejskiego pierwiastka „kump”, oznaczającego grupę, gromadę, zbiorowość, z którego wywodzą się słowa takie jak „kupa”, „skupić”, „kupić” (w sensie ‘gromadzić’).
  Jeśli natomiast chodzi o słowo „sobótka”, późniejsze określenie kupalnocki, to prawdopodobnie stworzone zostało przez Kościół i, co od zarania miało wydźwięk pejoratywny; znaczyło tyle, co „mały sabat”.”

  Za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Noc_Kupały#Nazwa_i_geneza
  „Nazwa zwyczaju odnosi się także błędnie do rzekomego słowiańskiego bóstwa płodności Kupały.”
  Za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Noc_Kupały#Zwyczaje_i_obrzędowość

  Admin

 9. http://www.sodahead.com/living/all-christian-holidays-are-pagan-will-they-ever-admit-that/question-2571969/?page=5&postId=81707853#post_81707853

  Instytucji tej co prawda dla zmyłki dwukrotnie zmieniono już nazwę: w 1908 papież Pius X przekształcił ją w ,,Kongregację Świętego Oficjum”, zaś w 1965 Paweł VI w ,,Kongregację Nauki Wiary”, ale sama instytucja nadal istnieje, funkcjonuje i wciąż czyni swoją powinność. Gdyby ktoś pytał o adres? Ależ proszę: Congregatio Pro Doctrina Fidei, Palazzo del Sant’ Uffizio, 00120 Città del Vaticano.

  http://www.wiadomosci24.pl/artykul/od_inkwizycji_do_psychiatrii_niechciana_prawda_175256.html


  Mazamir:

  Tamten miał na myśli mnie, że niby ja to „inkwizycja” bo on dostał szlaban.
  opolczyk

 10. Nerwowy jesteś Opolczyk, nie będę jednak wracał do tematu kupałnocki. Nie doczytałem artykułu na ten temat, inaczej bym wiedział o tym kąpaniu. A orgie zakwalifikowałeś po katolicku i stąd położyłeś szlaban. Ale lepiej piszmy o Słowianach, a złość zostawmy dla wrogów.

  Racibór:

  Niczego nie „zakwalifikowałem po katolicku”. Termin „orgia” jest jednoznaczny. A podczas Kupalnocek orgii nie było. Prawdziwe orgie to były robione przez wieki w Watykanie – był to jeden wielki burdel.
  http://slowianin.wordpress.com/2012/07/20/kurewski-kosciol/
  Szlaban odwieszam, ale przez jakiś czas Twoje komentarze podlegać będą moderacji.
  opolczyk

 11. Dzięki za podniesienie szlabanu.

  Racibór:

  Nie ma sprawy.
  A ja dziękuję, że się całkiem nie obraziłeś i nie zniechęciłeś do mojego blogu.
  opolczyk

 12. Z inicjatywy Ośrodka Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach przy gdańskim Collegium Dominicanum powstaje Studium Zapobiegania Psychomanipulacji reklamujące się jako Szkoła Inkwizytorów.
  Będzie ona działać na zasadzie klasycznych studiów podyplomowych. Kandydaci muszą przedstawić dyplom ukończenia studiów i mieć tytuł magistra. Mile widziani są pedagodzy i psychologowie, a także osoby, które zawodowo stykają się z problemem sekt. Studiować mogą także ci, których ten problem dotyczy osobiście, np. gdy do sekt odeszli ich bliscy. Szkoła ma być odpowiedzią na wzrastającą liczbę tzw. wspólnot wolnych chrześcijan, które odciągają młodych ludzi od rodzin.

  …i kto mówił że inkwizycja nie działa!?

 13. Nie jestem katolikiem i nigdy nie byłem (dziękuję za to moim rodzicom) i mi dzięki temu pewnie łatwiej było sięgnąć do korzeni, a przede wszystkim w ogóle pomyśleć że można to zrobić. Szkoda mi ludzi zamkniętych w swoim katolickim czy innym światopoglądzie, że nie będą w stanie poznać wspaniałości i doniosłości powrotu do korzeni. Nie będą, bo wychowanie „w Jedynie Słusznej Wierze” zamyka oczy. Moja Żona śpi teraz obok mnie, jest inteligentną kobietą, ale katoliczką i znam ją na tyle żeby wiedzieć, że ukształtowanie światopoglądowe za młodu uczyniło ją niezdolną do zakwestionowania wiary katolickiej. Klapki na oczy, w momencie konfrontacji argumentów z dogmatem argument nie ma szans. „Gdy rozum śpi budzą się upiory”. Smutne to ale prawdziwe. Mówię w tym momencie o kobiecie z wyższym wykształceniem zajmującej dość wysokie stanowisko w dużej firmie. Wystarczy wyjść na próg by zobaczyć ciemnotę chcącą wieszać innych na latarniach. W cywilizowanym kraju, teoretycznie tolerancyjnym! Ta osobista wycieczka miała na celu zobrazowanie faktu, że muszą się zmienić pokolenia, by idea słowiańskości mogła ujrzeć światło dzienne. ja jestem wyjątkiem, jestem dziwny jak to mówią ludzie wokół mnie, więc siebie nie biorę pod uwagę, ale mam dwuletniego syna którego zamierzam kształcić w poszanowaniu i znajomości naszych rodzimych tradycji i wierzeń. Inne też zapewne nie będą mu obce, ale będzie miał wybór dokąd pójść – uważam, że od tego typu ludzi będzie zależało odrodzenie się słowiańskości. My jesteśmy pierwszym krokiem, na nas spoczywa odpowiedzialność pociągnięcia tego dalej i jeśli dobrze to zrobimy, mamy szansę osiągnąć punkt zwrotny, gdzie nikt na ulicy nie będzie mnie już zaczepiał z pytaniem co oznacza napis SŁOWIAŃSKA SCHEDA na mojej koszulce.

  pedro:

  Masz rację – na nas spoczywa odpowiedzialność za krzewienie naszej słowiańskiej kultury i obrona naszej słowiańskiej tożsamości.
  opolczyk

 14. Podobnie i ja, mimo, że sakramenty mam, nie chodzę do kościoła, bo jak widzę tych „oblechów księży pedofilii” to mi się nie dobrze robi. Nikt mnie nie zmuszał do chodzenia do kościoła, a i ja tam nie tęsknię. Zawsze czułam się częścią przyrody i wierzenia Indian były mi bardzo bliskie. Czytam wasze blogi a że sama prowadzę stronę dla dzieci edukacyjną, to na pewno jeśli się zgodzicie, skorzystam z wiedzy zawartej na stronach słowiańskich. Dodatkowo szukając przodków natrafiłam na ciekawe informacje, nazwisko moich przodków pochodzi od Jaćwingów:) czy i rodzina.. nie wiem:) oczywiście bardzo mi bliska jest przyroda, a pradziadkowie i prapradziadkowie mieli barcie, mieszkali w lesie… Coś pięknego…
  Slava.

  • Anna:

   Wielu z nas rodzice „uszczęśliwiali” żydłackimi sakramentami. Ale to nie ma znaczenia. Ważne jest, aby z tego zniewolenia duchowo się wyrwać. Co jak widać zrobiłaś.
   Jak najbardziej powinnaś na własnej stronie propagować dzieciom kulturę słowiańską. Bez wahania możesz korzystać ze słowiańskich blogów.

   O Jaćwingach parokrotnie wspominałem w moich tekstach. Jak choćby tutaj:

   „Polscy Piastowie brali też udział w haniebnej “krucjacie” ogłoszonej przez papieża Innocentego III przeciwko plemionom Pruskim. Współdziałali w tym procederze z krzyżakami i z prawosławnymi Rusinami. Skatoliczenia Prus dokonali ostatecznie rycerze Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, znani nam lepiej jako krzyżacy. W pasji “nawracania” na jedynie świętą i prawdziwą wiarę o mało nie wytrzebili wszystkich Prusaków. A ci bronili się zaciekle, zorganizowali kilka powstań przeciwko krzyżakom, ale byli bez szans. Przeżyli wprawdzie fizycznie to “nawracanie”, ale zostali najpierw skatoliczeni, a na koniec wynarodowieni. Mniej (a może więcej – kto wie?) szczęścia mieli Jaćwingowie. Ich prawie doszczętnie wytrzebiono połączonymi siłami krzyżaków, Polaków i Rusinów. Odeszli do Nawii nieskatoliczenii.
   Pozostały po nich tylko kurhany.”

   https://opolczykpl.wordpress.com/2012/04/13/niszczycielski-buldozer-wyznawcow-boga-jawhe/

   Sława!

 15. „Dziadzio Waldzio” dzieciom na tzw. „św.” Mikołaja:

  A zamiast sztucznych i podmienionych świąt –
  tzw. „Barbórki” i tzw. „św.” Mikołaja:
  „05.12 ~ Święto Skarbka – pana i strażnika skarbów Ziemi i podziemnych kruszców, patrona i opiekuna górników. Czas dawania prezentów, oraz święto górnictwa. Dzięki niemu ze skarbów polskiej ziemi Pierwsza Gwiazdka przynosi prezenty w święto Wyjarek”.
  Cyt. za: Kalendarz Sławski: http://polonocentryzm.pl/?page_id=15

 16. Historia Słowian liczy kilka tysięcy lat. Według słowiańskiego kalendarza mamy 7522 rok od dnia zawarcie pokoju z pokonanym imperium Chin w Gwiezdnej Świątyni. Czsami spotyka się błedne tłumaczenie z języka rosyjskiego od stworzenia świata. Po rosyjsku pokój i świat to mir stąd pomyłka. Według tego kalendarza rok zaczyna się 22 września.

  • Historia Słowian jest znacznie dłuższa niż 7522 lata. Tyle, że nie było u nich kronikarzy – moli książkowych – skrzętnie spisujących fakty i daty. Słowianie żyli „na bieżąco” a nie z kalendarzem na ścianie. Ważne były dla nich Przyroda, Bogowie i pamięć o przodkach. A nie daty. Szukanie początku kalendarza słowiańskiego w mitycznym/mitologicznym pokoju z Chinami nie ma dla mnie znaczenia. Nie mam pewności czy 22 września ktokolwiek przez tysiąclecia świętował jako początek kalendarza. Nasi przodkowie świętowali przede wszystkim święta solarne i Dziady. A nie początek kalendarza.
   Na nasze obecne ziemie pierwsi Słowianie przyszli za cofającym się lodowcem kilkanaście tysięcy lat temu. Tereny były prawie bezludne, choć żyły na nich grupki, ludzi „jakiniowych” – kromaniończyków.
   http://pl.wikipedia.org/wiki/Homo_sapiens_fossilis
   Słowianie nie wypędzili i nie wytępili tych ludzi a ich wchłonęli. Ich geny wymieszały się ze słowiańskimi.

 17. Mylicie się wszyscy łącznie z opolczykiem: ani Prusowie, ani Jaćwięgi nie odeszli. Są i żyją, tu i teraz – mają się bardzo dobrze. Nadszedł czas na ujawnienie i się ujawniają.
  Powstało Stowarzyszenie Jaćwiesko-Pruskie z siedzibą w Oszkini koło Puńska prowadzone przez Prusa Piotra Łukaszewicza.
  Działa Związek Prusów w Polsce czyli Prusan Pira en Polai, któremu ja Prus Listuno mam zaszczyt prezesować (kontakt na stronie http://www.prusowie. org.pl)
  Istnieje Stowarzyszenie Prusów „Prusapira” prowadzony przez Nertiksa z/s w Elblągu.
  Ale najwięcej jest Prusów niezrzeszonych, którzy o swojej pruskości wiedzą i jeszcze potajemnie ją kultywują..
  Niedługo zarejestrujemy związek wyznaniowy Prusów.
  A związki Słowian z Prusami są tak wielkie, że … szkoda czasu by o nich pisać.
  Proszę opolczyka o kontakt bezpośredni.

  • Listuno,

   Nigdy nigdzie nie pisałem, że Prusowie „odeszli”. Owszem, pisałem, jak ich mordowano, katoliczono, wynaradawiano a raczej unaradawiano na Polaków, Litwinów czy Niemców (u krzyżactwa). Potępiałem Piastów za pomoc w tym zbrodniczym procederze. Bałem się jedynie, że Jaćwingów całkiem wyniszczono. Pisałem o tym m.in tutaj:

   „Polscy Piastowie brali też udział w haniebnej “krucjacie” ogłoszonej przez papieża Innocentego III przeciwko plemionom Pruskim. Współdziałali w tym procederze z krzyżakami i z prawosławnymi Rusinami. Skatoliczenia Prus dokonali ostatecznie rycerze Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, znani nam lepiej jako krzyżacy. W pasji “nawracania” na jedynie świętą i prawdziwą wiarę o mało nie wytrzebili wszystkich Prusaków. A ci bronili się zaciekle, zorganizowali kilka powstań przeciwko krzyżakom, ale byli bez szans. Przeżyli wprawdzie fizycznie to “nawracanie”, ale zostali najpierw skatoliczeni, a na koniec wynarodowieni. Mniej (a może więcej – kto wie?) szczęścia mieli Jaćwingowie. Ich prawie doszczętnie wytrzebiono połączonymi siłami krzyżaków, Polaków i Rusinów. Odeszli do Nawii nieskatoliczeni.
   Pozostały po nich tylko kurhany.

   https://opolczykpl.wordpress.com/2012/04/13/niszczycielski-buldozer-wyznawcow-boga-jawhe/

   W zakładce „Linki słowiańskie” na panelu górnym mam parę linków o odradzającym się ludzie Prusów, a w blogrollu mam link:
   http://prusowie.pl/

   Jeślim się natomiast pomylił co do braci Jaćwingów myśląc, że odeszli do Nawii – to po prostu się cieszę, iżem się pomylił.
   Sława Prusom i Jaćwingom!

   (Maila kontaktowego wysłałem).

   PS
   https://opolczykpl.wordpress.com/2012/08/02/nasi-poganscy-bracia-prusowie/
   https://opolczykpl.wordpress.com/2012/08/01/elegia-o-ludu-prusow/

 18. Według starosłowiańskiego kalendarza jest teraz rok 7522?

  Ciekawy kalendarz online: http://ag.108.pl/clock/slavclock.html
  [ Komentarz Wiedmira (z linkiem): https://opolczykpl.wordpress.com/wedy-slowiansko-aryjskie/#comment-63832 ]

  „A skąd w sumie wiadomo jak i kiedy Słowianie obchodzili Nowy Rok
  oraz, że mamy taki rok [7522/7523: niektóre, np. rosyjskie, ukraińskie, białoruskie Nowe Roki przypadają w Święto Jesiennego Zrównania – wg tej miary wschodniej jest jeszcze do 22 września wciąż rok 7522, natomiast jeśli go zaczynamy w Zrównanie Wiosenne, to od zrównania wiosennego powinien być 7523 rok], a nie np. 2014-600, jak by to wskazywało datowanie oficjalnej nauki, związane z pojawieniem się tzw. Słowian na arenie dziejów, przepraszam … is-tory-i?
  Czy wytłumaczeniem jest tzw. kalendarz bizantyjski? :
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_bizantyński
  http://redakcjapartyzant.wordpress.com/2013/09/13/dzis-przypada-poczatek-nowego-roku-7522-wedlug-kalendarza-bizantyjskiego-wszystkiego-najlepszego/
  http://www.mowimyjak.pl/styl-zycia/uroczystosci/jaki-rok-przywitamy-czy-na-pewno-2012,87_35466.html
  http://www.grekokatolicy.pl/artykuly/kalendarz/kalendarz-i-wieta.html
  (Rodzaje kalendarzy na Świecie: http://zadane.pl/zadanie/4566103)”

  PS
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_słowiański
  http://www.astrowiki.eu/index.php?title=Kalendarz_słowiański
  http://slowianie.republika.pl/kalendarz.htm
  „(Nieudolna) Próba rekonstrukcji kalendarza słowiańskiego”: http://www.bielskadruzynanajemna.cba.pl/pdf/kalendarz.pdf

  Admin

 19. Ja ciągle mam mętlik w głowie, bo istnieją argumenty, które przemawiają za kilkoma możliwościami:

  – nowy rok w przesilenie zimowe –> Słońce odradza się, rodzi się nowe; wiem, że słowaccy rodzimowiercy obrali tę wersję i wstawili 13 miesiąc po grudniu właśnie (Świcień);

  – nowy rok w równonoc wiosenną (większość ludów starożytnych obrało właśnie tę możliwość) –> od tego momentu dzień zwycięża noc, zaczyna nad nią panować, bo jest coraz dłuższy od nocy; ustępuje zima, wszystko budzi się do życia (nowy początek);

  – równonoc jesienna – koniec panowania Słońca, a więc koniec roku, noce są już dłuższe niż dni; rosyjscy rodzimowiercy twierdzą, że początek roku obchodzono na Rusi jesienią jeszcze przed wprowadzeniem chrześcijaństwa; nie wiem, czy są jakieś dowody na to. Poza tym argumentują, że większość starożytnych wyznaczało początek nowej doby tuż po zachodzie Słońca; na tej samej zasadzie początek roku powinien zaczynać się tuż po tym, jak długość dni ustępuje długości nocy, a przyroda zmierzcha.

  Chętnie posłucham argumentów innych.

  Robert Surma

  Mnie najbardziej odpowiada równonoc wiosenna jako początek nowego roku. Wiąże się to z budzącą się do życia przyrodą po zimie. Ale uważam, że każdy ma prawo do własnej interpretacji i może obchodzić nowy rok zarówno w przesielenie zimowe (a nawet letnie) lub w równonoc jesienną.

  opolczyk

 20. Pingback: KALENDARZ SŁOWIAN | indianchinook

 21. Pingback: Kalendarz Słowian | Wiara Przyrodzona

 22. Pingback: :) Protestanci u “poganina” Szuberta | Piotr Bein's blog = blog Piotra Beina

 23. byłam chowana w obcej mi wierze chrześcijańskiej w bardzo katolickiej rodznie, moja mama mi mówiła że już jako niemowlę, jak przenosiła mnie przez próg kościoła darłam się niemiłosiernie aż do momentu gdy mnie z niego wyniosła. Potem były kary za nie chodzenie do kościoła cielesne i psychologiczne, ale jakoś się nie ugięłam. Nawet jako dziecku wydawało mi się to śmieszne i naciąganie sztuczne-katolicyzm. Dziś mam 30 lat, rodzice nie mówią już nic a nawet chętnie słuchają o Słowianach i zaczynają widzieć hipokryzje kościoła. już nie jestem dla nich karą za grzechy i wcieleniem szatana. Długo mnie to przerażało, bo niby skąd się to u mnie wzięło, przecież nie miałam wzorców, ale je znalazłam i teraz czuje że mam wolna dusze. Sława

  No włanie – wolną duszę!
  Sława!
  opolczyk

  PS
  A w wyrobach (bombki, pisanki) proponuję Ci dorzucić trochę motywów słowiańskich – np. rusałki lub opiekuńczy duch Domownik

  zamiast „aniołków” czy dziadek Mróz zamiast Mikołaja. W ten sposób możesz też propagować słowiańską kulturę i – no właśnie – wolną słowiańską duszę!

 24. Wspaniała wiedza naszych przodków, człowiek wolny to przede wszystkim utrzymanie czystości ducha I ciała. ..
  Od początku czułem że muszę czegoś nieustannie szukać, czulem że Prawda przyjdzie do mnie i otworzy mi inny wymiar rzeczywistości. …
  Jestem dumny i szczęśliwy z tego kim jestem. ..Chwała I Sława naszym Bogom. …

 25. To chyba żart z tą swastyką na zdjęciu

  To żaden żart. A oburzanie się na swastykę (zapewne kojarzoną wyłącznie z Hitlerem i III Rzeszą) to świadectwo ignorancji.
  Swastyka to prastary, święty, pogański symbol Słońca, a także (w wielu regionach Azji do dzisiaj) symbol szczęścia. Znana była już w starożytności. Czczona była w Azji, Afryce, Europie, Ameryce. Przywłaszczenie jej przez Hitlera szczęścia jego „tysiącletniej” III Rzeszy nie przyniosło. A wręcz przeciwnie – po 12 latach „tysiącletnia” Rzesza legła w gruzach i upadła. Była to kara za splugawienie pogańskiego świętego symbolu.

  Swastyce należy przywrócić jej rzeczywiste znaczenie – jest to święty symbol Słońca. Co na zamieszczonej fotografii zresztą widać.

  Zastanawia mnie inna rzecz – zbrodniczemu Wehrmachtowi w jego agresjach i zbrodniach towarzyszyła cała armia kapelanów, noszących na piersiach krucyfiks/rzymską szubienicę.

  Dlacze nikt nie kojarzy krucyfiksu z Hitlerem?
  https://opolczykpl.wordpress.com/2014/01/05/katolicyzm-i-hitleryzm-co-je-laczy/

  Zresztą, dla każdego, kto choć jako tako zna historię powszechną, odrażający powinien być właśnie widok krucyfiksu. To pod tym znakiem przez długie wieki torturowano, okaleczano, palono, prześladowano i mordowano pogan, „heretyków”, kacerzy i innowierców, terroryzowano, wyzyskiwano i uciskano prosty lud, podbijano, zniewalano i ograbiano z ziemi, własności, wolności i własnej kultury niezliczone ludy na wszystkich kontynentach.
  Dlaczego nie oburzasz się oburzona na widok tego krystowierczego symbolu zbrodni, a drażni ciebie pogańska swastyka?

  opolczyk

  • Faszysci sprofanowali zwlaszcza jedna ze swastyk, i kojarzy sie zludobojstwem bardziej niz z wlasciwym znaczeniem. Ale najbardziej zadziwiaja mnie narodowi „patrioci” niosacy na swoich marszach swastyke w jednej dloni, a katolicki krzyz w drugiej. Pluja na groby swoich przodkow i o tym nie wiedza?

 26. Na Twój blog natrafiłem rok temu i dopiero tutaj do końca spadło mi bielmo z oczu. Jednak przyznaje, że jeszcze wielu spraw nie rozumiem jest tyle sprzeczności i dezinformacji (swoistego ścieku informacyjnego).

 27. Pingback: Kalendarz Słowian | Mistyka

 28. Pingback: #115 KALENDARZ ADWENTOWY: DZIEŃ 12: NORDIC FIFA 365, CHAMPIONS LEAGUE 2016/2017 SUPERBOX – Twenty Gadgets

  • Długo zastanawiałem się, czy zatwierdzić pingback strony:
   http://twentygadgets.com/roku/115-kalendarz-adwentowy-dzien-12-nordic-fifa-365-champions-league-20162017-superbox/

   czy też go wyrzucić do ścieków. Link zawiera film nagrany przez byłego świadka Jehowy mającego własny kanał na YT, który demaskuje oszustwa kierownictwa świadków Jehowy, choć sam nadal jest żydowiercą i ślepo wierzy w żydo-biblijne brednie.

   W pierwszym momencie pomyślałem, że to wstyd, że krystowiercy w ich sporach wykorzystują mój (15 min. 12 sek.) blog do demaskowania konkurencyjnych odprysków krystowierstwa. Potem jednak pomyślałem sobie – nie jest tak źle, jeśli jedni krystowiercy zwalczają innych przy pomocy mojego blogu! Czemu nie! Tak trzymać żydowiercy! Walcie się po pyskach powołując się na pogański blog. Prędzej wasza żydogenna zaraza wyginie.

   I jeszcze jedna uwaga – ów były Jehowita – świadek Jehowy – obecnie chyba „wolny krześcijanin” bredzi odnośnie domniemanej daty urodzin galilejskiego włóczykija. Powołuje się on na dwóch krystowierców z końca II i początku III wieku, że niby oni znali dokładnie datę urodzin obrzezanego cieśli. Ciekawe tylko skąd? Daty urodzin Joszue nikt nigdy nigdzie nie odnotował, ani w księgach parafialnych, ani w rejestrach w synagodze, ani w kronikach rzymskich. Najprawdopodobniej nie znali jej ani jego rodzice, ani sam Joszue (w stajni w Betlejem, o ile tam się rzeczywiście urodził, nie było na pewno na ścianie kalendarza) i przez to sam nigdy swoich urodzin nie obchodził. Gdyby to robił, wspominałyby o tym jewangelie. Tak więc datę 25 grudnia wyssali z palca zarówno Teofil z Antiochii jak i Hipolit z Rzymu.
   Aby ta data podana przez nich mogłaby zostać uznana za prawdziwą, musieliby oni podać dokładne i w pełni wiarygodne źródło tej „informacji”. A tego nie zrobili. Tak więc kolejny krystowierca, nawiedzony, bredzi o dokładnej dacie urodzin jego żydowskiego idola o 25 grudnia. A prawda jest taka, że te urodziny wymyślono na 25 grudnia, aby zdublować pogańskie święto zimowego przesilenia Słońca obchodzone także w pogańskim Rzymie.

 29. Dziękuję za wasze poświęcenie wiara słowiańska to dla mnie piorytet proszę o jeszcze

  W odniesieniu do Słowiańszczyzny właściwszym terminem jest wiedza a nie wiara.
  Słowianie nie wierzyli ślepo w wymyślone przez oszustów dogmaty i „prawdy wiary”. Oni posiadali wiedzę o otaczającym ich świecie i nią się kierowali.

  opolczyk

 30. Super strona , super komentarze najważniejsze aby prezentowana ciekawość i zapał nie były chwilowe jednorazowe
  Katolicyzm , chrześcijaństwo wcześniejszy judaizm to barbarzyństwo jakiego Świat ówczesny nie widział i nie znał Religie które chyba wszystkim kojarzą się z jednym – pochodem Śmierci i milionami ofiar – w człowieku świadomym zawsze będą budzić obrzydzenie Stąd prawa i zwyczaje Słowian na tle wspomnianych bezsensownych utopijnych i bezdusznych wierzeń zawsze wypadną atrakcyjnie niosąc zainteresowanym wytchnienie , zadowolenie z życia , z codzienności która u Słowian była barwna i tętniąca życiem Powiedzcie mi proszę co trzeba mieć w tych zrytych łbach żeby rodząc się ….. czekać na śmierć i życie po śmierci!!!!!
  Jeśli uważasz że masz jedno życie do przeżycia w dodatku jak należy – Słowianie podpowiedzą Ci jak to zrobić . Owszem można wrócić do tradycji ale też można …. pójść do przodu Gdyby chrześcijańscy barbarzyńcy nie wymordowali Naszych przodków miłujących życie w zgodzie z Naturą – czym Ci ludzie wyróżniali by się dzisiaj? Jak myślicie znali by stolice i rzeki świata czy raczej historię swojego miasta, okolicy , rodzin i ludzi , GENEALOGIĘ I SWOJE POCHODZENIE? Prowadziliby Księgę Domu w której odnotowywaliby uroczystości , przyjęcia , odwiedziny , remonty , narodziny ? Zakłócaliby Wasz Mir Domowy po zmierzchu? Krawiec uszyłby rzeczy extra na wymiar czy raczej szmateksy i sztuczne syntetyczne szmaty w setkach? Nie przywozili im dyrektorów w teczkach – mieli swoich na miejscu Szaman nie kontrolował niczyjego sumienia – nie wyścióbiał nosa z namiotu Nie oblazło ich ścierwo które musieliby utrzymywać – każdy pracował na swój sukces od dziecka Na Manhattanie nie ważyły się losy ich ubezpieczeń i emerytur Prawda? Podobno wystarczy tylko chcieć…. Wszystko przed Nami 🙂
  Słowian cechowała Świadomość która wyklucza wiarę w obecnej postaci i przypadek. Nie mieli tajemnic a więc nie znali wyrzutów sumienia Nie mieli szans z prymitywem cechującym się kanibalizmem i bestialstwem rodem z rzymskich katakumb.

  • Dokładnie, kto raz posmakował pogaństwa, słowiańszczyzny – ten do zażydzonych prawd objawionych-wymyślonych nigdy nie wróci.
   Religia naturalna, związana z naturą to religia pierwotna, w której nie trzeba przepraszać ze sie urodziło (wymyślony grzech pierworodny) ani za to, że się żyje. KK, chrześcijaństwo, islam sprzedają bilet do nieba i obiecują cudowne życie po śmierci, bez reklamacji – biznes doskonały.
   Świat bez dżumy chrześcijańskiej wyglądałby o niebo lepiej, wystarczy popatrzeć do zrobili z przyrodą, bo ich jahwe rzekomo kazał „czynić sobie ziemię poddaną” i „panować nad zwierzętami”. Słowianie na pewno szanowaliby dobrodziejstwa postępu i cywilizacji, ale na pewno nie pozwoliliby zrobić z Ziemi taki syf jak np. przemysłowe farmy bydła gdzie masowe odchody spływają do rzek itp.
   W niedzielę wolę pojechać do parku narodowego, ogrodu botanicznego lub zwykłego parku, niż siedzieć jak żydokatolicy w upalnym kościele pełnym duchoty i żydowskich bajek i jeszcze smiesniejszych ich interpretacji przez sukienkowych.

 31. Świetna sprawa… czegoś takiego szukałam. Szkoda, że nie można kupić normalnego kalendarza na ścianę z zaznaczonymi tymi wydarzeniami… Gdzie można się dowiedzieć więcej? Jak to wyglądało? Jakie pieśni i potrawy?

  Kate
  Niestety pełne odtworzenie kalendarza Słowian jest trudne. Ich kalendarz był solarno-lunarny czyli święta były związane z cyklem słonecznym (przesilenia i równonoce) oraz z fazami księżyca. Ale że fazy księżyca nie pokrywają się z cyklem słonecznym, przez to co rok święta lunarne wypadały w innym terminie. Do dzisiaj nie wiemy dokładnie, kiedy. Możemy jedynie przypuszczać, że więkość świąt lunarnych obchodzono w pierwszą, drugą lub trzecią pełnię Księżyca (niekiedy i nów) po ostatnim święcie solarnym (przesileniu lub równonocy). Jedynie daty czterech głównych świąt solarnych były stałe i je znamy – początek zimy, wiosny, lata i jesieni. Dat większości pozostałych świąt możemy jedynie się domyślać. Nie idzie zresztą o to, czy np. Dziady jesienne odprawimy w drugą czy trzecią pełnię po jesiennej równonocy. Idzie o to, aby je odprawiać, odrzucając krystowiercze „wszystkich świętych”. Podobnie jest z innymi świętami, także z tymi solarnymi – świętujmy Szczodre Gody, a nie „boże narodzenie”, świętujmy Jare Gody a nie „wielkanoc” i świętujmy Kupalnockę a nie „noc świątojańską. I Plony – ale po pogańsku a nie na „Jasnej górze” – Plony wszak katolactfo także sobie przywłaszczyło i skatoliczyło.
  I o to właśnie chodzi – o powrót do kultury, w tym i do świąt słowiańskich, pogańskich. A te nadjordańskie niech wracają tam, gdzie się narodziły.
  Obchody różnych słowiańskich pogańskich świąt (także różne potrawy i pieśni) znajdziej w sieci na stronach/portalach związków rodzimowierczych. Po prostu szukaj. Zapewniam, że jest to przepiękną przygodą życia – szukanie śladów naszej słowiańskiej kultury.

  opolczyk

 32. Nie rozumiem jak można było się odwrócić od tego i stworzyć/ przyjąć religię kłamstw, pedalstwa i ciemnoty. Bo katolicyzm bazuje na ciemnocie. Tutaj jest wszystko… życie w zgodzie z naturą, wspominanie i szacunek do przodków, niesamowity mistycyzm i tajemniczość. Dziękuję Wam bardzo za tę stronę 🙂

  • Od Słowiańszczyzny ok 1000 lat temu odwróciła się tylko garstka renegatów (Piaści, Przymyślidzi, Rurykowicze), gdyż krystowierstwo dawało im większą władzę i korzyści. Przyłączyli się do nich możnowładcy, bo i im krystowierstwo dawało korzyści. Lud natoniast trwał przy kulturze słowiańskiej i starych bogach jeszcze przez długie wieki mimo prześladowań, kar i szykan.
   Oczywiście, że fundamentem krystowierstwa jest ciemnota. I wszczepiony jego ofiarom paniczny strach przed „piekłem” i „karami boskimi”. Na szczęście kultury słowiańskiej nigdy krystowierstwo doszczętnie nie wytępiło i dzisiaj widzimy jej odradzanie się, co wywołuje wściekłość wyznawców beznapletkowego „zbawiciela”.

 33. Bardzo dzięki, będzie na gazetce hah a tak wgl to dlaczego w szkole uczymy się o mitologii greckiej, a o wierze naszych przodków nie?? Ja bym to wprowdziła, to bardzo ciekawe!

  • Kasiu,

   ja też gdybym mógł, wprowadziłbym w szkołach naukę o kulturze, wierzeniach i panteonie Słowian. To nie tylko jest bardzo ciekawe – to jest nasza kultura, dziedzictwo i tożsamość. Niestety czarna międzynarodówka (kk) robi wszystko, aby utrzymywać Polaków w przekonaniu, że o ile np. w Grecji była kultura przedkrystowiercza (dlatego o niej w szkołach nauczają) o tyle u Słowian nie było nic – była prymitywna dzicz, żyjąca nieomal na drzewach, bez własnej kultury, świąt, wierzeń i bogów i że to dopiero kk, kler i rzymska szubienica z prymitywnych dzikusów stworzyła Polaków – homo catolikusów.

 34. Szanowny Panie Autorze,
  Od dawna szukałam takiego bloga, uważam że Pańska wiedza jest niesamowita, a fakty zawierane w artykułach powinny docierać do znacznie szerszej publiki. Świetnym pomysłem byłoby wydanie publikacji na szerszą skalę, coś w rodzaju kompendium tego wszystkiego, co możemy tutaj przeczytać, ale w wersji papierowej, namacalnej.

  Pani Polu,

  dziękuję Pani za pozytywną ocenę blogu. Jak do tej pory nie zastanawiałem się nad papierowym wydaniem kompedium o Słowianach, ich kulturze, zwyczajach i obrzędach. Nie wiem po prostu czy dałbym radę takie coś napisać. Zastanowię się nad tym, choć niczego nie obiecuję. Zresztą, wydaje mi się, że obecnie więcej ludzi szpera w internecie niż po księgarniach, tak więc i tą drogą zainteresowani mogą, jak Pani, trafić na mój blog.

  opolczyk

  • Pani Pola wyraziła to, co ja sam miałem na końcu języka. W niewielkiej części, póki co, zaznajomiłem się z treścią Pańskiego bloga. Poza tym, ma Pan rację – zainteresowani szukają w internecie. Nie zmienia to jednak faktu, że wysoki poziom merytoryczny Pańskich artykułów powoduje (oraz poruszany obszerny zakres tematyczny związany ze słowiańską kulturą), że taka pozycja wzbogaciłaby z pewnością niejedną bibliotekę owych zainteresowanych. Po prostu przyjemniej się zdobywa wiedzę z papieru niż z monitora. Wydaje mi się też, że forma książki i wynikająca z niej konieczność większego uporządkowania treści, niż ma to miejsce w przypadku strony internetowej, spowodowałaby pełniejszy odbiór Słowiańskiego Ducha. Dodam jeszcze, że forma papierowa niejako stoi wyżej w „hierarchii” niż cyfrowa. Przyłączam się do apelu pani Poli.

   PS
   Jestem pewny, że byłby Pan w stanie coś takiego napisać i co więcej, wiedziałby Pan do kogo zwrócić się w sprawach edycyjnych, wydawniczych itd., a nawet jeśli by Pan nie wiedział, to ktoś by Panu to podpowiedział. Następuje pewien przełom w świadomości, czytałem niedawno baśni syberyjskie zebrane w pięknie wydanej książce „Drzewo światów. Opowieści czterech szamanów.” – da się? Co prawda forma kompendium wiedzy wymusiłaby może mniej fantazyjną oprawę, ale po Pańskim zaangażowaniu w sprawę wnioskuję, że to byłaby perła wśród chłamu, który przeważa na rynku wydawniczym.

   Niestety obawiam się że napisanie dobrego kompedium o Słowianach przekracza moje możliwości czasowe, a częściowo i merytoryczne. Sama tylko literatura o plemionach na terenie obecnej Polski jest przeogromna. Gdy do tego dodamy plemiona Połabskie, Słowian Południowych i Wschodnich – byłaby to praca przeogromna. Aby napisać to dobrze należałoby przewertować ogrom literatury: kroniki starożytne greckie i rzymskie, średniowieczne kroniki piastowskie, niemieckie, czeskie, ruskie, bizantyjskie i arabskie, zbiór opracowań etnograficznych dotyczących kultury Słowian, zbiór opracowań dotyczących badań archeologicznych z terenów słowiańskich. Poruszyć się powinno też i tematykę lingwinistyczną w której jestem laikiem, a także ogólniej językoznawstwo (np. onomastykę).
   Wolałbym aby zabrał się za taką pracę ktoś posiadający bardziej usystematyzowaną wiedzę ze wskazanych przeze mnie dziedzin. I mam nadzieję, że ktoś taki się znajdzie.

   opolczyk

   PS
   Zapomniałem o genetyce, a to też rozległa dziedzina wiedzy.

 35. kalendar ot Dobroslawa web.archive.org/web/20070731124416/http://dobroslav.onestop.net/works/dobroslav_24.html

  Ivashko,
  Niestety link się nie otwiera. Szukałem tego kalendarza w sieci i nie znalazłem.

  opolczyk

 36. ( – – – – )

  Komentarz usunięty ze względu na niepoważnie brzmiący nick, który „ocenzurowałem”.
  Chcesz zadawać pytania na moim blogu, wymyśl sobie poważniejszy nick.

  opolczyk

  • Witam ponownie Panie Andrzeju. Cieszę się bardzo z tego, że wchodząc na Pański blog nieomal codziennie, widzę nowe, ciekawe artykuły, a jeśli ich nie ma, czytam to co Pan wcześniej opublikował. To wspaniała przygoda, jestem Słowianka, zawsze to czułam i mam nadzieję że zaraziłam tym najmłodszą siostrę, teraz obie wymieniamy się ciekawymi, wspaniałymi historiami. Dużo zdrowia życzę, pozdrawiam serdecznie i proszę nie zaniedbywać swoich stałych czytelników Sława!


   Jaśmin,

   witam i ja. Tak – odkrywanie naszych słowiańskich korzeni to wspaniała przygoda. Cieszy mnie, że nas, Słowian przybywa.

   Sława!

   opolczyk

 37. NIE MOGŁEM NIESTETY, PONIEWAŻ KOMENTOWANIE ZOSTAŁO WYŁĄCZONE SKOMENTOWAĆ POSTU O OBRZĘDACH ZAPLECIN I POSTRZYŻYN. CHcIAŁBYM SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z BASZKĄ, AUTORką TEKSTU DO KTÓREGO WPROWADZIŁEM PARĘ ZMIAN. PONIŻEJ UDOSTĘPNIAM, ODROBINĘ ZMIENIONE, STROFY WIERSZY. CHCĘ ZAŚPIEWAĆ TEN WIERSZ I UDOSTĘPNIĆ GO NA YOU TUBE. POZDRAWIAM SŁONECZNIE BASZKĘ I OPOLCZYKA… I CZEKAM NA KONTAKT:) podaję e- maila vedamiri55@gmail.com SŁAWA!

  Zapleciny i postrzyżyny
  I
  Pani Vesna, Kraj Sławian we władanie bierze…
  Wiedźmy ziół poszukują i pachnących kwiatów
  Będzie z nich wiankowin magiczny kobierzec
  Tanecznie, w śpiewie ognia, ukaże się światu

  Podbiał, mak i rumianek… maikowe bratki…
  Wplatają w córek włosy, zręczne matek palce
  Wszak dzieciątka to jeszcze, ot myśli dzierlatki
  Nie usiedzą ni chwili, wciąż czynić chcą harce

  Jednak czas obrzędu niechybnie nadchodzi
  Urok i smak zaplecin… płomiennie rozbłysną
  Twarz dziewcząt radosny uśmiech wypogodzi
  Dziś Swarogowy promień będzie ich spuścizną

  Spójrz matuś jakie śliczne przyprowadzasz dziecię
  Z zielem w warkocz wplecionym, o przejętych licach
  Jakiż los tu ją czeka? Co Dola uplecie?
  Gdy śród panien urodzi nowa sokolica

  Nagle, co to? Cień wrogi… krzyża szubienicy
  Spada na duszę czystą w dziewczynie zaklętą
  Cóż dziś ten cień oznacza? Ach to katolicy…
  Chcą zamienić nasz obrzęd w swą komunię świętą

  II
  Biegną szybko lata, ojciec z „młodym wilkiem”…
  Do Drzewidów zmierzają… gdzie obfitość zwierza
  Czas chłopca usynowić bo przejmie za chwilkę
  Schedę, stanie śród wojów by z wrogami zderzać…

  Pierwsze postrzyżyny pierwsze włosów ścięcie
  To dzień uroczysty… każdy w Rodzie przyzna
  Spójrz ojcze jakże śmiało stoi w pierwszym rzędzie
  Nie podrostek, lecz młody i dumny mężczyzna

  Kołowrót przeznaczenia… świat mieli powoli
  Dzień za dniem przemija po jaw widnokręgu
  Dziś skończył „wiek pacholi”… zabaw i swawoli
  Szlachetny, cny przydomek już w chłopca zasięgu

  I znowu… cień ponury zbrojną w krzyże ręką
  Przenika mrokiem serce silnego młodzieńca
  Miast ją szczęśliwie obudzić z poranną jutrzenką
  Świadomość zmór uwięził, a w myślach udręka

  Nie wszystko w popiołach, nie wszystko stracone
  Spod ziemi jako drzewiej tryska z krynic woda
  Zrywamy z oczu fałszywą i czarną zasłonę
  Wspiera… Światłem Swaroga Sławiańska Przy-Roda.

  Autorem tekstu i poematu jest Baszka.
  Niewielkie zmiany wprowadził Vedamir
  08.06 2019 4.30 – 6.57 w Kodanie

  Vedamir,

  z Baszką niestety straciłem kontakt kilka lat temu. Ale wsłałem do niej meila. Może się odezwie.
  Do Ciebie też wyślę meila.
  Myślę jednak, że jeśli na yt podasz, że utwór jest przeróbką wiersza Baszki oraz link tekstu z którego wiersz Baszki wziąłeś, to wszyscy będziemy zadowoleni.

  Pozdrawiam

  opolczyk

 38. Piękne były nasze zwyczaje. Jeszcze piękniejsze że tyle z nich zachowalismy nawet zakamuflowane w chrześcijaństwie jak tego Dadzboga bo do dziś na Odżywkę Szczęść Boże jest Daj Boże i to głównie w czasie prac polowych.
  Z tych mniej znanych innym ja np do dziś wstaje przed wschodem słońca i myje się w świeżej zimnej wodzie. Kiedyś wrzucano też do niej monety a w czasach mniejszego lenistwa chodzono do potomka. Miało to leczyć choroby i proszę mi wierzyć że nawet mnie sceptykowi zniknęły tak w dzieciństwie kurzajki na palcach. Dziwne ale autentyczne.
  Mnie do dziś intryguje inny zwyczaj tu nieopisany. Dzielenie się jabłkiem, na wigilię. Ojciec kroi jabłko i rozdziela wszystkim z komentarzem. Jeśli cię coś będzie straszył to wspomnij sobie z kim jabłko jadles a zło odejdzie. Opłatkiem też się u nas dzielone jednym i zjada onz miodem a pozostałe już zjadano, a najbardziej ciekawe było że ojciec maczal palec w miodzie i rysowal znak krzyża na czołach dzieci z tekstem. Obyś ie były dobre jak miód. Może w dawnym czasach ten rytuał zobaczył coś więcej. I raczej nie był chrześcijański bo nie jest powszechnie stosowany.
  Patrząc na ilość rytuałów, to widać że te „arkaimy/obserwatora astronomiczne musiały być kiedyś w powszechnym użyciu by wyznaczyć dokładny dzień. I nie wszystkie były kamienne dlatego nie przetrwały.


  Arkaimko,

  oczywiście że obrzędy słowiańskie były piękne. I nie było wśród nich ani jednego ponurego, makabrycznego, sado-masochistycznego – jak np. „droga krzyżowa”. Kultura Słowian była afirmacją życia, a nie kultem katowskiego narzędzia.
  W czasach pogańskich przez tysiąclecia Słowianie nie znali pieniędzy. Je wymyślili semiccy Fenicjanie. Do Słowian trafiły szlakiem bursztynowym, choć długo Słowianie woleli wymianę towarową, niż pieniądze.
  Podczas wieczerzy na Szczodre Gody u Słowian powszechnie dzielono się słodkim plackiem. Krzyż równoramienny był u Słowian i wielu innych ludów pogańskich powszechnie znanym symbolem.
  Obserwatoria do ustalania podstawowych solarnych świąt były u Słowian znane. Wystarczyło na jakimś wzgórku, z którego widać było horyzont, wbić w ziemię odpowiednio kilka pali, by ustalić dokładnie przesilenia i równonoce. Na zalesionych równinach drewno było bardziej popularne niż kamienie.

  Gdyby krystowiercom odebrać wszystkie przywłaszczone przez nich obrzędy, zwyczaje i święta, niewiele by im ich własnych zostało – przymusowe posty, „gorzkie żale”, „popielec”, „drogi krzyżowe” i spowiedź uszna wraz z „pokutą”. Nawet te ichnie medaliki i szkaplerzyki to nic innego, jak skopiowane pogańskie talizmany i amulety, mające chronić do nieszczęść, uroków i złośliwych duszków.

  opolczyk

  • Szkoda ze tyle błędów narobiłam. Eh to też ten mój automatyczny słownik… Pisałam wczoraj ten komentarz ale skasowałam przez przypadek i dziś się bałam że znów go stracę i nie poprawiałam…
   A co do krzyża to mi się przypomniała hinduska dziewczynka z wytatuowana swastyki na czole. Może to swastyki kiedyś malowano dzieciom a z czasem już tylko krzyż zostal?


   Arkaimko,

   równoramienny krzyż był chyba nawet wcześniej niż swastyka znany u pogan. Swastyka to jego rozbudowana forma. Była znana w Indiach, Chinach, Egipcie, Rzymie, u Słowian i Indian. U Słowian występowała częściej w formie ośmioramiennej i nazywana była Swargą, Swarożycą lub Kołowrotem. Ale i równoramienny krzyż był u wszystkich pogan znany – równolegle ze swastyką.
   A komentarze pisz na brudno, choćby w szkicach na poczcie, a potem je kopiuj i wklejaj tam, gdzie chcesz. Masz wtedy czas na poprawki i żaden Ci nie zginie.

   opolczyk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s