Brutalna gra komputerowa z motywem postaci ze słowiańskiej mitologii – durnota czy prowokacja…?

 

Arkaimka podrzuciła w komentarzu informację o mającej powstać grze z elementami i postaciami ze słowiańskiej Mitologii:

„Ciekawe co to bedzie za gra i czy zdziala wiecej dobrego niz zlego”
https://gry.interia.pl/newsy/news-leshy-powstaje-polska-gra-o-slowianskim-demonie,nId,5481680

Na stronie interii czytamy m.in.:

„Rodzime studio Glivi Games (zgadnijcie, gdzie mieści się jego siedziba?) pracuje nad grą zatytułowaną Leshy. Wcielimy się w niej w tytułowego demona ze słowiańskiej mitologii.
(…)
Autorzy chcą opowiedzieć historię poruszającą wątki rodem z mitologii słowiańskiej, ale w unikalnym stylu. Obiecują interesujący świat, który będziemy zwiedzać dość swobodnie, odkrywając jego tajemnice i napotykając inne stwory rodem ze słowiańskich mitów.”
https://gry.interia.pl/newsy/news-leshy-powstaje-polska-gra-o-slowianskim-demonie,nId,5481680#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

No i wszystko jest niby fajnie i w porządku – będzie gra z motywami słowiańskimi. Na stronie twórców tej gry zwięzły jej opis też jest jak najbardziej w porządku: będziesz bronił lasy i naturę przed zniszczeniem:

 

https://glivigames.com/pl/

Niestety ta gra z niby „słowiańską” oprawą nie ma w sobie nic ze słowiańskości i  jest w rzeczywistości krwawą i bezmyślną jatką, w której idzie o zabicie jak największej liczby „wrogów”. W króciutkiej półminutowej migawce w linku z interii, której celowo nie zamieszczam, widać (13 sekunda) bryzg fontanny krwi z rozerwanego na strzępy żołnierza. A na stronie twórców gry znalazłem takie zdjęcie:

 

Wiadomo co za chwilę nastąpi…

Nie jestem wrogiem gier komputerowych. Sam od lat grywam w jedną z nich, jedyną zresztą, niekiedy po parę godzin dziennie, słuchając równocześnie różnych audiobooków lub muzyki medytacyjnej.
https://store.steampowered.com/app/3620/Zumas_Revenge/

Ale w niej zbija się kulki, a nie morduje i masakruje ludzi. Tworzenie gier, w których leje się krew, a ludzie padają jak muchy jest objawem psychicznej choroby duchowej współczesnej cywilizacji. I niestety wiem, że takie gry, zwłaszcza wśród młodzieży, są popularne. Ale kaleczą one ogromnie psychikę graczy, programują ich na ludzi z obniżoną wrażliwością na ból innych, hodują wręcz ludzi o psychopatycznej osobowości. Mordowanie, choćby tylko wirtualne, w grze – i to na punkty (im szybciej, więcej i brutalniej zabijesz wrogów, tym masz więcej punktów) – musi odbić się na psychice graczy.
Pytanie o to, kto, po co i dlaczego wymyśla takie gry i je upowszechnia zostawiam zostawiam samym. W tym jednak przypadku, ponieważ do gry mogącej produkować zwyrodnialców, użyto słowiańskiech motywów, wyrażam  oburzenie i sprzeciw.

Łapska precz od motywów słowiańskich w brutalnych grach, deprawujących graczy, zwłaszcza młodzież, dających im uciechę i satysfakcję z mordowania setkami „wrogów”.

Nie wiem, czy twórcy tej gry mają świadomość, iż tworząc ją, szkodzą wizerunkowi kultury słowiańskiej i sprowadzają ją do skomercjalizowanej oprawy krwawych „igrzysk”.

Jeśli koniecznie chcą nadal tworzyć podobne gry, kaleczące psychikę młodzieży – nie robią je na kanwie np. wypraw krzyżowych, krucjat i kościelnych polowań na czarownice, heretyków i „bezbożników”. Niech zrobią grę, w której inkwizytorzy rywalizują w ilości spalonych, a wcześniej torturowanych i okaleczonych ofiar. Taka gra, zrobiona realistycznie, miałaby nawet pewną wartość edukacyjną – pokazywałaby prawdziwe oblicze cywilizacji łacińskiej na przestrzeni wielu wieków. Ale od kultury i mitologii słowiańskiej niech trzymają się z daleka.
Niestyty jak widać mają jeszcze inną produkcję ze Słowiańszczyzną w tle:

 

Zwiastun kończy zdanie: „Niech Perun ma was w swojej opiece”. Myślę, że lepiej by Perun zrobił, gdyby spalił gromem ich studio ze wszystkimi ich produktami i aparaturą. Przestaliby tworzyć szkodliwe, ogłupiające i brutalizujące młodzież gry.

Twórcy z GliviGames – odwalcie się proszę od słowiańskich motywów. Przestańcie waszymi filmami plugawić słowiańską kulturę, wykorzystując ją jako podkład do brutalnych jatek i krwawych rzezi.

Link powyższego wpisu przesłałem na internetowy adres GliviGames zamieszczony na ich stronie:
https://glivigames.com/pl/kontakt/

opolczyk

PS

Gwoli ścisłości zamieszczam jeszcze linki o Jeszy z wiki i ze strony Sławosława.pl:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Leszy
https://www.slawoslaw.pl/leszy-i-dobrochoczy-straznicy-lesnego-ladu/