O posągu Świętowita na Arkonie…

.

.

Niestety nie wiemy dokładnie, jak naprawdę wyglądał historyczny posąg Świętowita na Arkonie. Artystyczna jego wizja z roku 1772, pokazana w wiki (https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99towit) wydaje się mało prawdopodobna.
.


.

Na znanym obrazie Lauritsa Tuxena, przedstawiającym powalony na rozkaz biskupa Absalona posąg Świętowita w zdobytej Arkonie, artysta także kierował się własną wyobraźnią, a ponadto  nie widać dokładnie samego posągu:
.


.
Przez lata w pobliżu resztek wału obronnego Arkony stał znany jego współczesny posąg.
.


.
Wyrzeźbił go Marius Grusas. Ale morska sól, która zżera nie tylko drewno, ale i żelazo, powoli niszczyła go. Tu widzimy go w mocno już zniszczonym stanie:
.


.
W 2013 roku podczas silnego sztormu posąg uległ całkowitemu zniszczeniu.
We wrześniu ub. roku na wykopie pokazała się informacja, że na Arkonie powstaje nowy posąg Świętowita:
https://www.wykop.pl/link/4537281/na-arkonie-powstaje-nowy-posag-swietowita/
.

Poszedłem tym tropem i szukałem b. szczegółowych informacji. Wkliknąłem się na link:
.

I trafiłem na konto z niemieckiego pejsbuka:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1905460902881227&id=114033448690657&__xts__%5B0%5D=68.ARBt8XikhqyemC3f37gj_PuZiwsOeiOBU7x2dTpJzS_Tewl9tdLlbX2JT-w0tA-JS3eUrzbP69kqKWvRxmFI4I43Wj3z2a4oLRCQiJKWyVHws3hS5awfVA3dfLtDAGXR0tKA4uBFwlz5g5nOMq
.
Pisze tam:
.
Bald ist der langersehnte,neue Svantevit fertig. Bis morgen könnt Ihr dem Künstler Simon O´Rourke noch über die „Kettensäge” „schauen!!!!
(Wkrótce będzie gotowy od dawna oczekiwany nowy Świętowit. Do jutra możecie artyście Simonowi O’Rourke zaglądać ponad jego „piłą łańcuchową!!!!. – tłumaczenie moje). A tu jest króciutki filmik z prac tego artysty:
https://www.facebook.com/simonorourketreecarving/videos/248661019131091/
.
Niestety nigdzie nie znalazłem informacji, że wykonany posąg ma trafić na Arkonę, czy że na niej został wyrzeźbiony. O’Rourke to artysta wykonujący masę przeróżnych rzeźb:
https://pl-pl.facebook.com/simonorourketreecarving/
.
I najprawdopodobniej Świętowia wyrzeźbił dla siebie. Zresztą widać na zdjęciu, na którym piłą łańcuchową tworzy ten posąg, że dookoła niego stoją rzeźby różnych zwierząt.

.

.

A więc nie robi tego na Arkonie a w swojej „pracowni” na wolnym powietrzu.
.
Ponadto Arkona nie potrzebuje nowego posągu Świętowia, bo go już ma. Od 2016 roku. Było to tak – po zniszczeniu poprzedniego posągu przez sól morską i sztorm władze gminy Putgarten (nazwa pochodzi od słowiańskiego słowa „podgrodzie”), do której należy Arkona, rozpisały w 2014 roku konkurs na wykonanie nowego posągu słowiańskiego boga z czterema obliczami. Wygrał go ukraiński rzeźbiarz, Dimitrij Rusakov, o czym informowała w 2015 roku lokalna gazeta:

.
Niestety okazał się on patałachem. Pod koniec marca 2016 roku władze gminy niecierpliwie wypytywały go, kiedy wreszcie posąg Świętowia będzie gotowy. Ukrainiec jedynie kręcił, mataczył i przesuwał terminy.
.
Ostatecznie zerwano z nim kontrakt, a zadania wykonania posągu podjął się lokalny rzemieślnik, specjalista od ceramiki, Michael Lintze, interesujący się i innymi formami artystycznymi, a mający własny warsztat w poblliżu Arkony. Zaprosił on portugalskiego rzeźbiarza Diaza Pintora i wspólnie wykonali prawie czterometrowej wielkości nowy posąg, mocno przypominający poprzedni.
.
Wygląda on tak:
.
.
W całej tej historii ciekawe jest to, że o posąg słowiańskiego pogańskiego Świętowia zabiegały świeckie, niemieckie władze lokalne, a sprawą interesowały się lokalne niemieckie gazety. Oczywiście, że nie robili Niemcy tego z miłości do Słowian czy pogaństwa. Motywacja Niemców była czysto komercyjna – posąg Świętowia był i jest nadal atrakcją turystyczną. Niemniej, bez względu na ich motywację – posąg słowiańskiego boga o czterech twarzach staraniami niemieckich władz stoi w pobliżu resztek wałów obronnych Arkony.
.
I tak sobie pomyślałem – dlaczego lokalne władze w Polsce w pobliżu znanych prastarych pogańskich miejsc kultu (Ślęża, Łysa Góra, Rowokół czy Góra Polanowska) nie zabiegają, tak jak niemieckie władze lokalne na Arkonie, o posągi naszych przecież, słowiańskich bogów, w tych miejscach? A wręcz robią wszystko na odwyrtkę – starają się święte pogańskie miejsca skatoliczyć, zacierając ich słowiański, pogański charakter!
.
Wygląda na to, że dla kultury słowiańskiej lepiej byłoby, gdyby w Polsce rządzili, przynajmniej na szczeblu lokalnym, Niemcy, a nie katoliccy „Prawdziwi Polacy”, dla których żydogenna nadjordańska antykultura ważniejsza jest niż kultura rodzima, słowiańska, pogańska…
.
Nasza…
.
.
opolczyk
.
.
.

 

1 komentarz do “O posągu Świętowita na Arkonie…

  1. Pingback: O posągu Świętowita na Arkonie… — blog polski – komp13

Możliwość komentowania jest wyłączona.