Swarożyca, Swarzyca, Swarga, Kołowrót – najbardziej rozpoznawalny słowiański symbol…

.

.


.
Ten słowiański symbol ma wiele nazw i wymieniłem je w tytule. Ja nazywam go Swarożycą z tego względu, że Swarożyc jest moim ulubionym słowiańskim bogiem:
https://opolczykpl.wordpress.com/2012/04/14/moj-ulubiony-bog-slowianski-swarozyc/

.

Najstarsze wizerunki Swarożycy znalezione na terenie dzisiejszej Polski mają ok. 5 tys. lat (a wyznawcy niemieckiej propagandowej teorii allochtonicznej bredzą, że Słowianie nad Wisłę, Wartę, Odrę i Łabę przybyli ledwo 1500 lat temu). Przetrwały do czasów obecnych dlatego, że ok. tysiąc lat temu, gdy Swarożyca była tępiona i zwalczana, zostały ukryte, najczęściej zakopane. Wcześniej przez tysiąclecia zdobiono nimi ubrania, tarcze wojowników i wyroby ceramiczne. Także w domostwach rzeźbiono lub malowano je na ścianach czy belkach nośnych.

.

Swarożyca jest niejako słowiańską wersją czteroramiennej swastyki, znanej już w czasach prehistorycznych w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach.
Prawoskrętna Swarożyca symbolizowała Słońce i ogólniej ogień (a więc światło i ciepło), lewoskrętna zaś noc, ciemność, ale i magię.
Jako ważny element kultury słowiańskiej była zawzięcie zwalczana przez krystowierców. Niszczyli, palili i rozbijali wszystko, na czym ten symbol był umieszczony – zwłasza na fali pacyfikacji antykościelnych buntów. Ale pamięć o tym pogańskim słowiańskim symbolu przetrwała. Obecnie Swarożyca staje się coraz bardziej popularna. Można ją wykonać samemu, na kawałku drewna…
.

.


.
Można też ją kupić. Handel oferuje obecnie wiele jej wersji – jako wisiorki na szyję:
.

.

.


.
Jako ozdoby statuetek:
.

.


.
a nawet jako obrączki na palec.
.


.
Popyt na Swarożyce rośnie. Noszenie ich w widocznym miejscu może być naturalnie spowodowane tylko modą. Ale w wielu przypadkach osoby noszące „na widoku” Swarożyce dają tym samym wyraźny sygnał – szanuję kulturę i tradycję słowiańską; jestem sympatykiem Słowiaszczyzny i słowiańskości. A to oznacza najczęściej także – w domyśle – przedkładam słowiańskość i jej symbole nad krystowiercze krzyżyki.

.
Można powiedzieć, że noszenie Swarożycy „na widoku” jest po prostu demonstracją szacunku do słowiańskiej kultury, tradycji i tożsamości. Pięknie zaprezentowała to Masza w jednym z najpiękniejszych utworów Arkony, gdy śpiewała o ukryciu zamierzchłych nakazów ojców od oka czarnego okrutnego wroga. I nie miała na myśli Afrykańczyków…
.

.
Na szczęście ten czarny okrutny wróg obecnie ma „powybijane kły” i „wyłamane pazury”. Tak w Rosji, jak i w Polsce. I dlatego dzisiaj można już bez obaw nosić ten symbol naszej słowiańskiej tożsamości.
.
I wara od niego „czarnym wrogom” – wyznawcom rzymskiej szubienicy…
.
.
opolczyk

.

.

.

Reklamy