Powstanie Wielkopolskie 1918-19

.

2015_12_27_001

.

27 grudnia mija kolejna rocznica Powstania Wielkopolskiego. O samym Powstaniu nie będę się rozpisywał,  zainteresowanych odsyłam choćby do w miarę obiektywnego opisu z wiki:
.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_wielkopolskie
.
Dobry zwięzły opis przeczytać można na „Jednodniówce Narodowej”:
http://www.jednodniowka.pl/readarticle.php?article_id=18
.
Tekst ten z krótkim ale jakże wymownym wstępem jest też na stronie WPS:
.
„Jakie to smutne, że dziś tak mało się o nim mówi, pielęgnując bez ograniczeń pamięć klęsk.”
https://wiernipolsce1.wordpress.com/2016/12/27/27-grudnia-1918-r-powstanie-wielkopolskie/
.
No i właśnie, zamiast pisać o samym Powstaniu Wielkopolskim skupię się na innych, dziwnych, związanych z nim sprawach. Bo czy nie jest to dziwne, że tak ważne i na dodatek zwycięskie powstanie nie jest obchodzone równie głośno, uroczyście, z fanfarami i udziałem najwyższych władz III Rzydopospolitej jak powstania zakończone straszliwymi klęskami? Dlaczego tak się dzieje? Kto i dlaczego narzuca nam kult przegranych powstań, do których obcy pchali Polaków na rzeź i które przynosiły Polsce jedynie ogromne straty, zwłaszcza ogromną a niepotrzebną daninę przelanej krwi? Natomiast praktycznie przemilcza się zwycięskie powstanie! Czyżby komuś na tym zależało, abyśmy czcili tylko klęski a nie zwycięstwa?
.
No i ciekawa rzecz, dlaczego akurat to powstanie zakończyło się sukcesem. Prawidłowa odpowiedź brzmi – Polacy wywołali je sami, nikt ich do niego nie popychał na zagładę, a ponadto perfekcyjnie wybrano czas na wywołanie powstania. Niemcy przegrały wojnę, w Berlinie wrzało, władza centralna praktycznie nie istniała, armia była zdemoralizowana długą, przegraną wojną. Pozostałe dwa zaborcze mocarstwa także przegrały wojnę, a ich monarchie upadły. Czyż może być lepszy moment do wywołania powstania?
.
Od nich, od Poznaniaków uczyć się nam, jak i kiedy wywoływać powstanie, aby zwyciężyć.
.
Jest jeszcze jedna, niezwykle ważna, a zakrywana wstydliwie przez okupanta i miłośników Piłsudskiego sprawa. Czy zastanawiałeś się czytelniku, dlaczego ówczesny „naczelnik państwa” (nie zasłużył na pisanie jego funkcji z dużych liter) Piłsudski kompletnie Powstanie Wielkopolskie zignorował? Nie podesłał powstańcom ani jednego żołnierza, ani jednego karabinu. Dlaczego ten uważany za gorliwego patriotę przybłęda litewski nie wsparł powstania? Czyżby nie zależało mu na przyłączeniu Wielkopolski do odradzającej się Rzeczypospolitej?
.
Odpowiedź na to pytanie jest w sumie prosta – Piłsudski był niemieckim agentem. Niemcy pragnęli mimo przegranej wojny utrzymać w swych łapskach ziemie zaboru pruskiego – a zwłaszcza Wielkopolskę i Śląsk. Piłsudski został zwolniony z Magdeburga przez Niemców w momencie, gdy na ziemiach polskich już tworzyły się niezależne, suwerenne polskie władze, które jeszcze przed zwolnieniem Piłsudskiego z Magdeburga ogłosiły niepodległość Polski. Niemcy widzieli, że odrodzeniu się Polski nie przeszkodzą. Piłsudskiego zwolnili z Magdeburga w jednym celu – Piłsudski zobowiązał się Niemcom, że będzie wspierał odbudowę Polski jedynie z ziem zaborów rosyjskiego i austriackiego, natomiast nie będzie udzielał żadnego wsparcia ewentualnym powstaniom w zaborze niemieckim. I stąd, wywiązując się ze swoich zobowiązań wobec Niemców, Piłsudski całkowicie ignorował zarówno Powstanie Wielkopolskie jak i wszystkie trzy Powstania Śląskie. I taką kanalię czci się dzisiaj w III Rzydopospolitej jako rzekomego „ojca niepodległości”. I stawia się mu pomniki, a jego imieniem nazywa się ulice i place. Choć on zdradził interes ojczyzny i zignorował Powstanie Wielkopolskie, a później Powstania  Śląskie odmawiając im militarnego wsparcia.

.

Nie zapominajmy o bohaterach Powstania Wielkopolskiego! Polska bez Wielkopolski, kolebki państwa piastowskiego, byłaby krajem kalekim. Od nich uczmy się, jak należy mądrze walczyć i zwyciężać.

.

O kanaliach, którzy Poznaniaków (a później Ślązaków) nie wsparli, też nie zapominajmy. I o tych, którzy milczą o Powstaniu Wielkopolskim, choć jako „władze” uczcić je mają obowiązek.
.
.

opolczyk

.

.

precz z jahwizmem

.

.

Ręce Boga

Reklamy

2 komentarze do “Powstanie Wielkopolskie 1918-19

  1. Pingback: REWELACJA Polak z mocami leczenia walczy z sitwą ż-medyczną, która mu zabiła rodzinę i jego prawie też « Grypa666's Blog

  2. Pingback: Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie | hubalblog

Możliwość komentowania jest wyłączona.