A jednak Rosjanie w kosmosie byli pierwsi – rocznica lotu Jurija Gagarina po orbicie satelitarnej

.

Gagarin

.

Jurij Gagarin pochodził z prostej rosyjskiej rodziny. Jego ojciec był stolarzem, matka pracowała fizycznie w kołchozie. Był pierwszym człowiekiem, który 12 kwietnia 1961 roku po orbicie satelitarnej okrążył Ziemię i ok. 108 minut przebywał w przestrzeni kosmicznej.
http://pl.sputniknews.com/swiat/20150412/239590.html
.
To było kolejne zwycięstwo radzieckiej, głównie rosyjskiej techniki w wyścigu kosmicznym. Pierwszym w ogóle sztucznym satelitą, który okrążył Ziemię był radziecki Sputnik (4 października 1957).  Przez jakiś czas ZSRR przodował w badaniach kosmosu.  Cytuję z wiki (rusofoby powiedzą, że pisał to pewnie jakiś „ruski agent”):

„Pierwszym załogowym lotem kosmicznym była misja Wostok 1, w czasie której 27-letni kosmonauta Jurij Gagarin 12 kwietnia 1961 r. dokonał jednego kompletnego okrążenia Ziemi w czasie ok. 1 godziny 48 minut. Obecnie rocznica pierwszego załogowego lotu w kosmos jest obchodzona jako Dzień Kosmonautyki, a także Noc Jurija.

Dwadzieścia trzy dni później, w trakcie misji Freedom 7 w locie suborbitalnym wysokość 187 km osiągnął pierwszy amerykański kosmonauta Alan Shepard, a John Glenn 20 lutego 1962 roku w trakcie misji Friendship 7 dokonał trzech kompletnych okrążeń Ziemi.

Walentina Tierieszkowa została pierwszą kobietą w kosmosie biorąc udział w misji Wostok 6 16 czerwca 1963 roku. Pierwszy lot z więcej niż jednym członkiem załogi odbył się 12 października 1964 roku statkiem Woschod 1 , zmodyfikowanej wersji pojazdu Wostok, w składzie: Władimir Komarow, Konstantin Fieoktistow oraz Boris Jegorow. Lot ten zaznaczył się w historii jako pierwszy podczas którego załoga nie była ubrana w skafandry.

Pierwszą osobą która odbyła spacer kosmiczny był Aleksiej Leonow z radzieckiego statku Woschod 2 wystrzelonego 18 marca 1965 roku. Misja omal nie skończyła się katastrofą, kiedy pod wpływem panującej w kosmosie próżni kombinezon Leonowa spuchł do rozmiarów uniemożliwiających mu ponowne wejście do śluzy powietrznej statku oraz w wyniku zbyt małej mocy silnika hamującego kapsuła wylądowała 1600 km od celu.”
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%9Bcig_kosmiczny#Cz.C5.82owiek
.
Później jakiś czas w wyścigu kosmicznym ZSRR i USrael szły „łeb w łeb”:
.
„Związek Radziecki jako pierwszy wysłał sondy planetarne na Wenus oraz Marsa w 1960 roku. Pierwszym statkiem kosmicznym, który minął Wenus był Mariner 2 wysłany 14 grudnia 1962 roku przez Stany Zjednoczone. Przesłał on zaskakujące dane o wysokiej temperaturze powierzchni oraz dużej gęstości atmosfery planety. Z powodu braku przyrządów fotograficznych odkrycia te nie skupiły uwagi opinii publicznej tak jak dokonały tego zdjęcia pochodzące od sond kosmicznych, rozszerzających możliwości teleskopów na powierzchni Ziemi.

Pierwszym pojazdem, który osiągnął powierzchnię Wenus i przesłał stamtąd dane, była wystrzelona w 1970 roku radziecka Wenera 7. Pierwsze zdjęcia z powierzchni innej planety zostały przesłane przez Wenerę 9. Obydwie sondy były częścią programu Wenera mającego na celu zbadanie drugiej planety Układu Słonecznego.

Amerykański Mariner 10, który przeleciał w 1974 roku obok Wenus podczas swojej podróży na Merkurego, do marca 2011 roku był jedynym statkiem, który zbliżył się do pierwszej planety naszego Układu Słonecznego.

Mariner 4, wystrzelony przez USA w 1965 roku, był natomiast pierwszą sondą, która minęła Marsa; podczas swojej misji przesłała zaskakujące zdjęcia. Pierwszym pojazdem, który osiągnął jego powierzchnię, był Mars 3, radziecki lądownik wysłany w 1971 roku przez ZSRR. Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn transmisja sygnału na Ziemię została przerwana zaledwie po 15 sekundach, w wyniku czego pierwsze zdjęcia powierzchni czerwonej planety zostały przesłane w 1976 roku przez próbniki amerykańskiego programu Viking.
(…)
Amerykańskie loty kosmiczne Gemini 7 oraz Gemini 6 zakończyły się pierwszym w historii spotkaniem na orbicie pomiędzy dwoma załogowymi statkami kosmicznymi 15 grudnia 1965 roku. Pojazdy zbliżyły się na odległość około metra i utrzymywały ten dystans przez następne kilka orbit.

Amerykański statek Gemini 8 wykonał pierwsze dokowanie orbitalne 16 marca 1966 roku. Pierwszy automatyczny tego typu manewr połączył radzieckie satelity Kosmos 186 i Kosmos 188 (dwa bezzałogowe statki Sojuz) 30 października 1967 roku.

Pierwsze wystrzelenie z powierzchni morza zostało wykonane przez USA 26 kwietnia 1967 roku. Pierwsza stacja kosmiczna, radziecka Salut 1 rozpoczęła działanie 7 czerwca 1971 roku.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%9Bcig_kosmiczny#Inne_sukcesy
.
W latach następnych USrael ogromnym wysiłkiem finansowym na jakiś czas pozornie zdystansował ZSRR programem „Apollo”, programami sond kosmicznych (m.in Pioneer 10 i 11 oraz Vojager 1 i 2), no i „erą wahadłowców”.
Wahadłowce okazały się na koniec niewypałem. Były zbyt kosztowne w eksploatacji i na domiar złego wcale nie były bezpieczne. Dwa z nich wraz z załogami uległy całkowitemu zniszczeniu  – jeden krótko po starcie, inny przy wejścou w atmosferę.
.
Obecnie USrael niewypłacalnie zadłużony z powodu wydatków militarnych i prowadzonych agresywnych wojen na porządne rakiety nie ma po prostu pieniędzy. Z tego powodu na międzynarodową stację orbitalną załogi dowożone są starymi, dobrymi „ruskimi” Sojuzami.
http://www.polskieradio.pl/23/267/Artykul/1229715,Zmiana-zalogi-ISS
http://tvnmeteo.tvn24.pl/wideo/wymiana-zalogi-na-iss-dwoch-astronautow-spedzi-tam-az-rok,49,2,1406401.html
http://www.spidersweb.pl/2014/05/amerykanie-na-iss.html
.

Bez względu na dalsze losy ISS i wyścigu kosmicznego to Rosjanin pierwszy był w przestrzeni kosmicznej
.
.
opolczyk
.
.
precz z jahwizmem

 

.

.

Ręce Boga

1 komentarz do “A jednak Rosjanie w kosmosie byli pierwsi – rocznica lotu Jurija Gagarina po orbicie satelitarnej

  1. Pingback: A jednak Rosjanie w kosmosie byli pierwsi – rocznica lotu Jurija Gagarina po orbicie satelitarnej | Piotr Bein's blog = blog Piotra Beina

Możliwość komentowania jest wyłączona.