Jare Gody – prastare słowiańskie święto solarne.

.

jare gody

.

Od pradawnych czasów Słowianie obchodzili wiosenną równonoc jako Jare Święto – Jare Gody. Bez precyzyjnych zegarków potrafili wyznaczyć ten dzień. Wiedzieli, że od tego momentu dzień będzie dłuższy od nocy.
Z Jarymi Godami wiązał się cały szereg obrzędów i zwyczajów. Wiele z nich przejęło żydo-chrześcijaństwo. Pisanka „wielkanocna” to nic innego jak pisanka słowiańska. Korzeni Śmigusa Dyngusa. także należy szukać w pogańskich obrzędach „oczyszczania” się po mrocznej zimie w świętej wodzie (tzw. „woda święcona” u katolików to też przywłaszczenie). Słowianie palili ogniska, palili i topili Marzannę, przepędzając w ten sposób symbolicznie zimę. Ponadto ucztowali, tańczyli, śpiewali. Jak wszystkie słowiańskie święta także Jare Gody były świętem radosnym. Kultura słowiańska była w ogóle afirmacją życia a nie kultem cierpiętnictwa, postów i umartwiania się ponurym nadjordańskim bożkom ku upodobaniu. Podczas Jarych Godów cieszono się szczególnie. Zima dobiega końca, Przyroda budzi się do życia, z dnia na dzień powoli robi się cieplej i jest dłużej jasno.
Obrzędy witania wiosny trwały u Słowian wiele dni. Były przez wieki tępione i zwalczane przez fanatyczną nadjordańską dżumę. Ale nie udało się ich nigdy wytępić.
.
pisanka słowiańska
.
Najlepszym tego przykładem jest topienie Marzanny. Jahwiści w XVI i XVII wieku próbowali zastąpić ten obrzęd zrzucaniem z wież kościołów kukły Judasza. Ale ten podstęp nie przyjął się. Słowianie woleli po swojemu topić Marzannę. Dzisiaj ten obrzęd, nazywany najczęściej „zwyczajem ludowym” odradza się i przybiera rozmiary nieomal masowe. Marzannę topią dzieci, młodzi i starzy, w miastach i na wsiach, ubrani normalnie i w strojach ludowych. Nawet Warszawę czy  Poznań czy Kraków i wiele innych dużych miast zaraził ten słowiański „wirus”. Obrazuje to totalną porażkę rzymskiej szubienicy. Tysiącletnie zwalczanie pogańskich obrzędów i katoliczenie Polaków zakończyło się fiaskiem. Nas przybywa, a ich ubywa.
.
2bf09abd1961a27b535554ba30d4714b.
0004650.
19959DSCN.
0020782.
jare gody.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA.
Marzanna 3.
marzanna.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA.
Poznań.
topienie_marzanny-17.
warszawa
.

Górą Słowianie!

To święto oczywiście obchodzą też uroczyście wszystkie związki i wspólnoty rodzimowiercze/słowiańskie/pogańskie.

Pod tym linkiem jest o wiele wiele zdjęć z topienia Marzanny, pokazujących powszechność tego słowiańskiego, pogańskiego obrzędu.
https://www.google.de/search?tbm=isch&q=topienie+marzanny&ei=wY8MVeOgHsvWPdS3gdgF

Na YT są także relacje filmowe:

https://www.google.de/search?q=topienie+marzanny&biw=1204&bih=654&tbm=vid&source=lnms&sa=X&ei=Y68GVdbOCMfXPc7SgfAK&ved=0CAcQ_AUoAg&dpr=1.4

Pierwszym kalendarzowym dniem wiosny jest jak wiemy 21 marca. Nie zawsze jednak kalendarzowy początek wiosny pokrywa się z astronomicznym. W tym roku astronomiczna wiosna rozpoczęła się już 20 marca o godzinie 20:03.  W tym dniu Natura zaoferowała nam jeszcze jedną dodatkową atrakcję – zaćmienie Słońca. Niestety w Europie środkowej było ono tylko częściowe. Jedynie wyżej na północnym Atlantyku można było zaobserwować zaćmienie całkowite.

W zasadzie każdy nów powinien być równocześnie zaćmieniem Słońca. Powinniśmy je mieć więc 12 a niekiedy 13 razy w roku. Tymczasem każdego roku gdzieś na Ziemi mamy tylko 2 do 5 zaćmień Słońca, przy czym najwyżej 3 zaćmienia pełne. Bierze się to stąd, że okołoziemska orbita Księżyca nachylona jest względem okołosłonecznej orbity Ziemi o ok. 5 stopni kątowych. I dlatego najczęściej przechodząc pomiędzy Ziemią a Słońcem (nów) Księżyc znajduje się nieco powyżej lub poniżej tarczy słonecznej nie mogąc jej zasłonić. Zaćmienie Słońca występuje tylko wtedy, gdy przechodząc pomiędzy Ziemią  i Słońcem Księżyc znajduje się w pobliżu punktu przecięcia jego okołoziemskiej orbity z okołosłoneczną orbitą Ziemi. Częściej jednak Księżyc znajduje się w nowiu daleko od punktu przecięcia się orbit i stąd właśnie zamiast co miesiąc mamy zaćmienia Słońca raczej rzadko.
A jeszcze rzadsze jest zaćmienie pierścieniowe.
.
zaćmienie pierścieniowe
.

Mamy z nim do czynienia wtedy, gdy Księżyc przechodząc pomiędzy Ziemią i Słońcem na swojej orbicie okołoziemskiej znajduje się w pobliżu jej apogeum. Jest wtedy wizualnie sporo mniejszy niż w perygeum.

.
lunar-apogee-perigee-2010
.
Zaćmienie pierścieniowe wzmocnić jeszcze może położenie Ziemi na orbicie okołosłonecznej w peryhelium, kiedy to wizualnie Słońce oglądane z Ziemi jest największe.

.
solar-scenic-aph-peri
.
W takim układzie Księżyc znajdujący się pomiędzy Ziemią i Słońcem nie jest w stanie zakryć całej tarczy słonecznej i widzimy dookoła niego cieńki pierścień tarczy słonecznej.

Tak więc mieliśmy 20 marca zaćmienie Słońca, mamy wiosnę oraz słowiańskie święto Jare Gody.
.

Z tej okazji Blog Polski składa wszystkim, także zawistnikom i wrogom, życzenia pomyślności, smacznego jajka, mokrego pogańskiego Dyngusa i dużo Słońca…

.
.

opolczyk

.
.
precz z jahwizmem.
.
Ręce Boga