EPOPEJA SŁOWIAŃSKA

Epopeja Słowiańska Alfonsa Muchy – cykl 20 obrazów – razić musi pogan jako epopeja narzuconego Słowianom jahwizmu. I rzeczywiście widać w niej kult nadjordańskiej dżumy (głównie prawosławia) na terenach Słowiańszczyzny. Jedynym czysto pogańskim wątkiem w jego monumentalnym cyklu jest obraz Slavnost Svantovítova pokazujący obrzęd ku czci Świętowita w Arkonie na Rugii.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/59/Slavnost_svatovitova_na_rujane.jpg/1280px-Slavnost_svatovitova_na_rujane.jpg

Nie można jednego obrazom „Epopei… odmówić – ich nieomal monumentalności. Część z nich ma wymiary 6×8 metrów, „małe” zaś ok. 4×5 metrów. Cechuje je też, choć autor miał opinię nacjonalisty słowiański duch ponadnarodowy, ponad granicami dzielącymi słowiańskie ludy. Znajdziemy w tych obrazach potomków mitycznych Lecha, Czecha i Rusa. Znajdziemy Ranów, Bułgarów, Serbów, Chorwatów. Polaków zapewne ucieszyć może to, że jeden z obrazów „Po bitwie pod Grunwaldem” dotyczy i naszej historii.
Nie lubię szufladkowania i nie określam Muchy mianem „panslawisty”. On po prostu dostrzegał, że Słowianie są jednym ludem, rozbitym niestety na różne narody. Co tak boleśnie odczuwamy dzisiaj widząc, jak w Noworosji z rąk banderowskich band leje się słowiańska krew. Boli i to, że Słowianie (pomijam udających Słowian) rozbici są na zwolenników pro- i antyrosyjskich. Wciąż nie pojmuję, jak Słowianie mogą sympatyzować z bandyckim USraelem i NATO.

W tekście „Epopeja Słowiańska” zirytowała mnie ocena Donatana i Cleo:

„Jest wizja Donatana i Cleo, której nie można odebrać pewnych „wartości estetycznych”. Ale to już wiedzieliśmy: pijemy wódkę i mamy najpiękniejsze dziewczyny, „na swojskiej śmietanie chowane”…”

Ciekawi mnie – jakie to „pewne wartości estetyczne” prezentowali Donatan i Cleo? Bo ja ich haniebny clip odebrałem jako reklamę „słowiańskich dziewcząt” jako dziwek czekających na frajerów.

Natomiast warunkowo zgadzam się z tym stwierdzeniem:

„W szkole na lekcjach historii godzinami omawia się najważniejsze osiągnięcia starożytnych kultur. Oczywiście, to fundament kultury europejskiej, nie ma co do tego dyskusji. Nie pamiętam jednak, żeby ktoś poruszał dłużej kwestie naszych swojskich początków, symboli, tradycji, czy wizji, które nas prowadziły.”

Warunkowo, gdyż wiedza o kulturach starożytnych została u nas „zaimportowana” w drodze „oświaty”. Sam o tym kiedyś pisałem – w „polskich” szkołach uczy się o mitologii greckiej czy rzymskiej, każde dziecko wie o Zeusie, Atenie i „Wojnie Trojańskiej”. A o Swarożycu, Mokoszy, Świętowicie, obronie Arkony czy bitwie pod Przecławą na lekcjach historii nie wspomina nikt. Ich nie ma w podręcznikach.
https://opolczykpl.wordpress.com/2012/06/10/12-czerwca-slowianski-dzien-pamieci-o-arkonie/
https://opolczykpl.wordpress.com/2013/09/10/bitwa-pod-przeclawa-chwala-i-kleska/

Kultura słowiańska jest starsza niż grecka czy rzymska. Rzymsko-grecką rozkolportowało po Europie zachodniej imperium rzymskie. A później Odrodzenie/Renesans i „oświata”. Natomiast nasza własna kultura były u nas tępiona, głównie za sprawą fanatycznego katolicyzmu. Który wmawia Polakom, że historia na naszych ziemiach zaczyna się wyssanym z palca „chrztem Polski”.
https://opolczykpl.wordpress.com/2013/10/18/demaskowanie-katolickiej-mitologii-domniemany-chrzest-polski/
A wcześniej nie było u nas nic ciekawego poza „dziczą” (w pejoratywnym tego słowa znaczeniu) mieszkającą w puszczy, odzianą w skóry, bez własnej kultury i tożsamości.

Z wieloma poczynaniami Alfonsa Muchy można się nie zgadzać. Można nawet potępić utożsamianie przez niego Słowiańszczyzny z nadjordańską dżumą, która stanowi główny motyw jego malarskiej „Epopei”. Natomiast nie można odmówić mu popularyzacji tematyki słowiańskiej poza granicami Słowiańszczyzny, oraz wizji Słowiańszczyzny jako organicznej całości.

Wszystkie obrazy „Epopei Słowiańskiej” dostępne są na czeskiej wiki:
Także sylwetka Alfonsa Muchy jest na wiki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfons_Mucha

opolczyk

Alternatywny przewodnik po Pradze

zwiedzanie Pragi Epopeja Słowiańska Mucha secesja galerie co zwiedzać w Pradze sztuka

20 wielkoformatowych płócien Alfonsa Muchy powinien zobaczyć każdy. Epopeja Słowiańska mami, zachwyca, przestrasza…

View original post 1 058 słów więcej