Potęga sił Natury

.

24-mother-earth-nature-art

.

Od kilku dni pada u mnie deszcz. Normalnie rzeka Enz przepływająca przez Pforzheim wygląda tak:

.

Enz

.

Obecnie wygląda tak:

.

hochwasser Enz

.

Mimo padającego deszczu zrobiłem długi spacer wzdłuż Enzu i jego dopływu Nagoldu. Obie zazwyczaj spokojnie płynące rzeki wyglądają groźnie. W wielu miejscach przystawałem i długo patrzałem w mknącą do przodu, kotłującą się i pełną wirów wodę. Na jej powierzchni unosiły się gałęzie, belki, kłody, a nawet całe drzewa. Mimo ich ciężaru były igraszką dla pędzącej wody. Kilkakrotnie stawałem na mostach i patrzałem jak urzeczony na kotłujący się żywioł. W takich momentach znacznie silniej niż na codzień uświadamiam sobie, jak kruchą i wątłą istotą, bezsilną wobec potęgi Natury,  jest człowiek. I śmieję się z kabotynów wynoszących pod niebiosa potęgę cywilizacji – latamy w kosmos, manipulujemy w genach, budujemy potężne maszyny i wznosimy wielkie budowle. Prostujemy i ujarzmiamy rzeki, wkopujemy się kilometry pod powierzchnię ziemi, czynimy ziemię sobie poddaną. Chcemy zapanować nad Naturą, chcemy ujarzmić i kontrolować Przyrodę, a nawet pogodę. Aż przychodzi taki moment, gdy Natura jednym uderzeniem sprowadza nas do właściwych proporcji i pokazuje nam nasze rzeczywiste miejsce w świecie.

W takich chwilach odczuwam znacznie większy niż zwykle nabożny szacunek wobec Matki Natury i potęgi jej sił. Jeśli nie nauczymy się jej praw respektować, jeśli będziemy w nie ingerować, prędzej czy później zmiecie nas z całą tą „cywilizacją” i techniką z powierzchni Ziemi.

Przyroda bez nas da sobie świetnie radę. My bez niej zginiemy.

.

opolczyk

.

6064

.

634189558727730000

.

uid_5431029b2ab4c2179af21a3b1873cec61279128605716_width_700_play_0_pos_3_gs_0

.

art_246_716

.

precz z jahwizmem

.

Ręce Boga

Reklamy

6 komentarzy do “Potęga sił Natury

 1. Bedąc człowiekiem stoje po stronie natury i rozumiem ja ze musi zrobic w koncu porządek z człowiekiem.Chodze po lasach i widze kupe smieci i kto to wszystko wyrzuca?Czy osoba która jest poganinem by takie cos zrobiła?Prawda jest taka ze sa to chrzesijanie oraz ateisci,najgorzej jest w islamie np w arabi saudyjskiej podobno kultura nakazuje smieci rzucac gdzie popadnie np idziesz droga nawet w miescie wypiles napój z plastikowej butelki to ja po prostu rzucasz na ziemie i tyle[tak to gdzies przeczytalem]Kiedy wreszcie sie skonczy patologia religi abrahamicznych?
  Ten debil na you tube co wrzucił film ,,atak pogan”[boze ciało bylo wtedy a oni w piłke grali wtedy] to przecież mozna nagrac film z wędrówki po lasach i zatytułowac jako atak chrzescijan.
  Dla dobra lasów i dla dobra drzew nawet lepiej abysmy nie mieli swiętych gajów bo jak by to odkryli to bylo by to co jusz kiedys zrobili.
  Na swiecie jest już tak zle ze bez armagedonu jakiegos chyba nie damy rady zbudowac lepszego swiata i potrzebna jest pomoc wyzszych sił natury rodem z kosmosu aby cos z tym wszystkim zrobic.

  Polubienie

  • To nie są chrześcijanie. Tak jak diabeł chce uchodzić za BOGA tak sataniści yahwe chca wszędzie brylować jako „chrześcijanie”. Dawno, dawno temu doszło do zawłaszczenia pojęcia i dziś na tym zawłaszczeniu ktoś ponownie próbuje zbijac kokosy.

   Prawdziwe chrześcijaństwo to Buddyzm Vairoczany. Reszta to wygłupy pedofili w sukienkach.

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.