Topicha – spektakl Ełckiego Teatru Tańca

.

.
Znalazłem u Jaksara i  wrzucam u siebie fragment spektaklu „Topichy” Ełckiego Teatru Tańca.

Wywołał on na mnie niesamowite wrażenie. Jest to prawdziwa uczta dla estety. A jeszcze wspanialszą ucztą jest ten fragment dla estety-poganina-Słowianina.
Przepięknie i harmonijnie wszystko jest tutaj zgrane – posąg Świętowita, kontur potężnego świętego dębu, taniec, rytmika, światła, muzyka, bębenki, chór. Wszystko to razem stwarza fantastyczny spektakl pokazujący piękno i harmonię Słowiańszczyzny.
Wspaniały spektakl – godny do naśladowania przez inne teatry i inne sceny.
Reżyser, scenarzysta i choreograf spisali się na medal. Dekorator sceny też. Umieszczenie z tyłu za posągiem Świętowita konturu potężnego świętego dębu, przypominającego, że świątynią pogan była i jest nadal jest Matka Przyroda dodało niesamowicie uroku temu spektaklowi.
Najwyższe słowa uznania należą się wykonawcom. Piękno i gracja ich ruchów czynią to widowisko niezapomnianym przeżyciem estetycznym i duchowym.

Jeśli cały spektakl był tak dobrze zrealizowany, jak ten fragment – to chwała jego twórcom i odtwórcom.

Oby Słowiańszczyzna znalazła więcej takich “ambasadorów” w zadżumionej, chorej, dekadenckiej zachodniej “kulturze”, a raczej anty-kulturze naszego kraju.

.

opolczyk

.

lightoflucifer_kolowrot_42

.

precz z jahwizmem

.

Ręce Boga

19 komentarzy do “Topicha – spektakl Ełckiego Teatru Tańca

 1. Z uwagą wysłuchałbym Pana informacji na temat tego jak ma wyglądąc ta kultura i cywilizacja oparta na założeniach słowiańskich. to co Pana dotyka… jak uzdrowić sądownictwo i policję…w zgodzie z duchem słowiańskim….jak ustanowić konstytucje słowiańską Państwa….
  To jest ważne.Z uwagą poczytam.


  warcislaw wromotowicz:

  Napisałem szereg tekstów o starym, przedżydowskim porządku świata. Proszę je sobie przejrzeć.
  Tam wyłożyłem kwestie o które Pan pyta.
  Ale i w szeregu innych tekstów o tym pisałem – jak choćby tutaj:

  https://opolczykpl.wordpress.com/2012/11/05/demokracja-slowian/
  https://opolczykpl.wordpress.com/2012/09/17/solidarnosc-pogan/

  W tym miejscu powiem jeszcze tyle – współczesny świat jest chory, dlatego że zbudowany jest na fałszu, hipokryzji i zakłamaniu – rodem z żydowskiej bibli. Ludzie bredzą o „wartościach chrześcijaskich”, jakby były to rzeczywiście wspaniałe i wiekopomne „wartości”, podczas gdy w rzeczywistości były to fanatyzm, zbrodnie, ucisk, wyzysk i zniewalanie ludzi – fizyczną siłą i odmóżdżającą doktryną.

  Gdy zaczniemy nazywać sprawy po imieniu, gdy skończymy z hipokryzją, gdy odbudujemy pogański, sprawiedliwy, pozbawiony fałszu, zakłamania i odmóżdżających ideologii świat – to w nim dla nieuczciwych sędziów czy policjantów po prostu nie będzie miejsca. Bo sami wylądują przed trybunałami.
  opolczyk

  Polubienie

  • „W tym miejscu powiem jeszcze tyle – współczesny świat jest chory, dlatego że zbudowany jest na fałszu, hipokryzji i zakłamaniu – rodem z żydowskiej bibli.” – masz jakiś pomysł by obudzić ludzi nie robiąc im dalszego miszmaszu z mózgu? Przecież to co się zwie „katolilk” to efekt rozdwojenia czy nawet więcej jaźni po spotkaniu z metalicznym zimnym straszliwym demonem wlewającym się w ciało podczas chrztu. Taka matka Madzi po kontakcie z żydowska sekta ma co najmniej 4 osobowości przełączane jak pilotem przez jej „męża” czy teściów. Żeby z nimi cokolwiek budować to trza psychiatryk otworzyć. A nie wiem czy z resztą nie jest podobnie „schizofrenicznie” ale jak się poczyta masonów czy innych oświeconych „ezoteryków” to ja juz nie wiem czy lać ich czy płakać nad narodowym wtórnym debilizmem. ;/

   Polubienie

 2. jak ustanowić konstytucje słowiańską Państwa”- Zlikwidować państwa,przywrócić system plemienny,zlikwidować amerykańską demokrację na terenie Europy.
  Wszystkie słowiańskie państwa połączyć w jedno plemię z decentralizowaną władzą.
  To trochę tak jakby każda gmina miała swojego sołtysa a wszyscy oni wybirali przedstawiciela województwa,z kolei przedstawiciele województw mogli by wybierać reprezantanta plemienia polskiego i to samo inne plemiona,Czeskie Słowackie itd.

  Kłopoty się u nas skończą gdy przestaniemy być kolonią ziemi świetej i Republiką Watykanu.
  Zerwać cyrograf/konkordat i zachowywać się we własnym kraju jak gospodarz a nie gość
  któremu prawdziwi goście mówią co wolno a czego nie.
  Unie,banki,fast foody,wszystko zlikwidować,przekształcić miasta na wsie a ludzi zamieniać stopniowo w rolników a nie roboli siedzących po 12 godzin w betonowej trumience przed komputerem i robiących wszystko zeby prezesi mieli pełne portfele.

  Rolinctwo należy przywrócić do stanu sprzed 1990 bo włąśnie wtedy zaczęło się stopniowe dobijanie go a terz wszyscy żremy jakieś modyfikowane,przeterminowane plastikowe gówna z hipermarketów.

  Każdy powinien być własnym pracodawcom,państwo=chłop pańszczyźniany ex mortem usrandum.
  Gdyby obywatele byli rolnikami,żyli by z tego co wyhodują,kto nie pracuje ten nie je,dzień bez pracy to dzień bez jedzenia.

  Urzednik,prezes,prałat,biskup itp,pozdychali by z głodu 😀
  Co jeszce..aha,zlikwidować w ludziach wiarę w wartość pieniądza.

  Polubienie

  • Gracjusz – ja to oglądałem pół nocy, raz za razem.
   Trudno mi to opisać, ale naprawdę poczułem się przeniesiony w czasie do naszej przepięknej pogańskiej przeszłości.
   To było niesamowite przeżycie.

   Polubienie

 3. Muzyka by Africa,
  klimat dionizejski
  Strój tez jakoby nie ten w większości…
  chyba najbardziej autentyczna wiedźma i posąg….
  i może jeszcze dąb w tle…
  nie wspomne o horegrafii…baletowej a nie …folkowej…

  Jak się chce psa uderzyć, kija się zawsze znajdzie…
  opolczyk

  Polubienie

 4. dzwiekowiec – OK
  oświetleniowec…coś nie do końća….
  Panowie taka wasza estetyka?


  Podejrzewam, że wolałby Pan jasełka albo pasję.
  Wtedy by nie kręcił Pan tak nosem…
  opolczyk

  Polubienie

 5. Warcisławie… nie ma do czego porównać 🙂
  Głód i sahara w tym temacie.

  Do tego stopnia, że na festiwalu w Petersburgu szczeny się mocno rozdziawiły jurorom i publiczności. Na 100 zespołów z Europy, Ełk z tym spektaklem zajął 3-cie miejsce. Odtwórczyni Topielicy również została wysoko oceniona – 3-m-ce.

  Gracjusz:
  Dla mnie ocena malkontenta nie znaczy nic. Nadal uważam spektakl za niesamowity, podniosły i przepiękny.
  opolczyk

  Polubienie

 6. Inspirujące widowisko /choreografia i taniec/ oraz muzyka. Ełcki Teatr Tańca ! zrobiliście to przepięknie. Są trudności z wejściem z Google na stronę Ełckiego Teatru Tańca. Oto co znalazłem na temat Ełckiego Teatru Tańca na YT :

  Spotkanie na peryferiach Polski z polską kulturą jest czymś fantastycznym.

  Polubienie

 7. Antropologia i etnografia tu jest doprawdy poplatanie z pomieszaniem.

  To co Pan pisze to czysty werbalizm. Proszę o konkretny przykład „antropologicznego poplątania i pomieszania”.
  O etnograficzny też!
  opolczyk

  Polubienie

  • Tuniki zamiast koszul i opończy, wieńce zamiast wianków, bębny, wyrafinowane choreografie baletowe choć na mocno przeciętnym poziomie), stylistyka i charakteryzacja, zamiast pląsów. Scenografia mocno naciągana (choć to pewno kwestia budżetu). Warstwa muzyczna całkowicie odbiegająca od słowiańskich korzeni….

   Zastanawia mnie jedna sprawa – zamiast wyrazić zadowolenie, że Teatr Tańca podjął wątek słowiański, przypominający nam naszą tradycję, kulturę i korzenie – i że zrobił to dobrze naprawdę przepięknym spektaklem – Pan robi wszystko, aby to spotwarzyć i przedstawić jako bezwartościowy kicz.
   Jest to b. zastanawiająca postawa, zakładając, że jest Pan Polakiem.
   opolczyk

   Polubienie

   • No i mówiłem – jak ktoś chce psa uderzyć, to kija zawsze znajdzie. Tylko, że kij jest nieodpowiedni…

    Tuniki zamiast koszul i opończy

    Nie zauważyłem u żadnego z tancerzy „tuniki” – mają oni koszule (z dłuższymi lub krótszymi rękawami) przewiązane w pasie – i tak Słowianie ubierali się. Ponadto do tuniki Rzymianie nie ubierali spodni – a nasi tancerze wszyscy mają spodnie.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Tunika_rzymska
    Opończe w tańcu mogą przeszkadzać. A ponadto po ubiorze wszystkich tancerzy i tancerek widać, że akcja toczy się w okresie ciepłym, a nie zimą.

    wieńce zamiast wianków,

    Wieńce są jak najbardziej zgodne ze słowiańską tradycją! Małe wianeczki ze stokrotek to czasy współczesne i dziewczynki w przedszkolu, a nie tradycja słowiańska.    bębny

    najbardziej rozpowszechniony instrument muzyczny towarzyszący ludziom we wszystkich kulturach od tysiącleci. U Słowian bębniono zawsze podczas tańca do rytmu.

    wyrafinowane choreografie baletowe choć na mocno przeciętnym poziomie

    to był spektakl teatru tańca – proszę o tym nie zapominać. A „przeciętny poziom” być może był zamierzony – chodziło o prostotę (nie mylić z prostactwem) „obrazu”. W sztuce często „mniej” daje lepsze efekty niż zbytnie wyrafinowanie…

    stylistyka i charakteryzacja, zamiast pląsów.

    Pląsy były – bardzo przepraszam. Tyle że w „tonacji” charakterystycznej dla teatrów tańca.

    Scenografia mocno naciągana (choć to pewno kwestia budżetu).

    Bzdura – scenografia jak najbardziej realistyczna. A ponadto to sprawa gustu – jeden lubi czekoladki, drugi – jak mu nogi śmierdzą (ja wolę to pierwsze).

    Warstwa muzyczna całkowicie odbiegająca od słowiańskich korzeni….

    Muzyka w spektaklach teatralnych jest głównie dla widzów. Ponadto skąd Pan wie, że odbiega ona od słowiańskich korzeni? Jest Pan doktorem historykiem – znawcą słowiańskiej muzyki?

    Polubienie

 8. czy wszyscy już z uwagą wysłuchali wykładu zorganizowanego przez Stowarzyszenie NIKLOT pt Idea dechrystianizacji średniowieczna u Evoli? Może warto go wrzucić na główną stronę Opolczyku? Jestem ciekawy co o tym myślicie. Warto posłuchać, bardzo ciekawe. http://vimeo.com/56415723

  Polubienie

  • vrr:

   Obejrzałem prelekcję Wielomskiego, ale nic ciekawego w moim przekonaniu on nie powiedział. Zresztą z monarchistą często równie trudno jest dyskutować, co z jahwistą. Sam Wielomski jest, o ile się nie mylę, umiarkowanym jahwistą. Jest zachwycony Evolą, bo tamten baron chciał Europy monarchistycznej, arystokratycznej.
   W prelekcji jest o kk i to niezbyt pochlebnie, choć sam Evola pochwalał odejście katolicyzmu i Watykanu od domniemanego egalitaryzmu pierwszych chrześcijan. Idea „dechrystianizacji” Evoli jest to jego przekonanie, że Watykan odchodząc od egalitaryzmu sam zdechrystianizował Europę. Gdyż jego zdaniem katolicyzm jest czymś innym i jest konkurencyjnym wobec chrześcijaństwa pierwotnego, egalitarnego.
   Evola żywił nienawiść do egalitaryzmu – który baronom jak on sam odbiera majątki i uprzywilejowaną pozycję społeczną.
   W prelekcji jest o Mussolinim, III Rzeszy, Hitlerze – a o Słowianach i Słowiańszczyźnie Wielomski słowem nie wspomnia.

   Dziwię się w sumie, że „Niklot” Wielomskiego zaprasza.

   Wielomski w jednym przynajmniej miejscu mówi oczywistą nieprawdę. Twierdzi on, że we wczesnym średniowieczu starożytna kultura grecka przetrwała w Europie dzięki temu, że była przechowywana w klasztorach. Jest to bzdura.

   Jahwiści po zdobyciu dominującej pozycji w Rzymie i w Bizancjum zaczęli zwalczać kulturę świecką, w tym i grecką. Zamykano wszystkie szkoły filozoficzne. Na koniec w roku 529 żydo-chrześcijański cesarz Justynian zamknął z powodów religijnych blisko tysiącletnią platońską Akademię. Na długie wieki w Europie zapanowały mroki żydo-chrześcijańskiego średniowiecza.
   W miejsce dysput i sporów filozoficznych pojawiły się dekrety, dogmaty i jedynie słuszne “prawdy objawione”. Szukanie mądrości i zrozumienia zastąpiło kucie na pamięć dogmatów i “prawd objawionych”, przez katolickich uczonych w piśmie wymyślonych.
   Po zamknięciu Akademii wypędzeni z niej akademicy schronili się na dworze w Persji (dzisiejszy Iran). Później przenieśli się do Syrii, gdzie znaleźli jeszcze lepsze warunki do kontynuowania tradycji ich szkoły. Tam powstały tłumaczenia arcydzieł filozofii greckiej. Następnie “syryjscy” uczeni osiedlili się w Bagdadzie. W IX wieku przetłumaczono w Bagdadzie na język arabski wiele dzieł Arystotelesa. W X wieku powstał tam instytut przekładów, gdzie przetłumaczono całego Arystotelesa, wiele dzieł Platona (wł. Arystoklesa), jak i wiele dzieł neoplatończyków. Tłumaczono dzieła uczonych greckich (Teofrasta czy Rzymianina greckiego pochodzenia – Galena), tłumaczono astronomów i matematyków.
   Ostatecznie po wiekach banicji okrężną drogą przez podbity częściowo przez Maurów Półwysep Iberyjski wiedza i filozofia akademików, perypatetyków, stoików, ale i medycyna, astronomia i matematyka grecka powróciły do Europy. Konkurujące z wysoką wówczas kulturą i nauką arabską żydochrześcijaństwo zmuszone było “zaadoptować” wypędzoną wcześniej wiedzę i filozofię grecką. I dopiero od tego momentu w żydłackich klasztorach pojawiła się tępiona, niszczona i wypędzona wcześniej przez jahwizm starożytna kultura grecka.

   Polubienie

 9. Zle Pan odbiera to co pisze. Jakakolwiek inicjatywa w kontrze do ideologii i seriali emitowanych przez TVN i POLSAT takoż i TVP jest cenna. To jak rozumiem jest zaczątek i będzie zmierzało w kierunku bardziej zaawansowanych spektakli.Choć Pan i Pana apologeci których tu nie brak zanadto idealizujecie słowiańszczyznę. Moim zdaniem były to czasy mroczne, surowe i dumne. Z bardzo silna tendencją plemienną dośrodkową i układem hierarchicznym.Znając psychologię władztwo wiecu to mit (wiec to być może VII-IX wiek w obliczu ruchów zewnętrznych). W rodzinie był silny ojciec, w plemieniu silna RADA… i bardzo surowe prawa dla odszczepieńców których teraz brak….(brak praw – bo odszczepieńców nadal wielu) Zgadzam się z Panem, że upadek moralny słowiańszczyzna zawdzięcza podwójnej moralności większości chrześcijan (nie wszystkich) wywodzącej się wprost z Babilonu i Rzymu. Choć to jest moje zdanie.To właśnie podwójne standardy zabiły starą cywilizacje. To w czasach słowiańskich była prawdziwa maksyma „dura lex sed lex” Mnie zawsze pasjonuje determinizm…skoro kultura słowiańska i prasłowiańska upadła…to znaczy, że nie okazała się odporna na zarazę (jakkolwiek i cokolwiek Pan i ja pod tym terminem rozumiemy). Obserwuje rodaków w kraju na co dzień i wiele rzeczy mnie zastanawia. Dla przykładu w Ameryce pewne plemiona wyginęły całkowicie te które walczyły z bronią do końca. Pewne bardziej ugodowe przetrwały w skarlałej formie…. Co ciekawe w Ameryce Ci waleczni Inianie traktowani sa na poły mitycznie czego nie można powiedzieć o tych żyjących….

  Polubienie

  • 1. Nie idealizuję Słowiańszczyzny. Ona była pod wszystkimi względami lepsza od żydo-chrześcijaństwa, które ją chciało zniszczyć.

   2. Mroczne i surowe czasy, z uciskiem, wyzyskiem, terrorem, prześladowaniami, nierównościami społecznymi, fanatyzmem, kołtuńskim kultem świętych i relikwii
   http://fakty.interia.pl/news/wstydliwa-relikwia,930562
   przyniósł naszym ojcom niszczycielski buldożer jahwizmu.

   3. Co oznacza „tendencja dośrodkowa z układem hierarchicznym”?
   Już Prokopiusz z Cezarei pisał ze zdumieniem o demokracji słowiańskiej – był zdziwiony, że poza antyczną Grecją istniały kultury żyjące w demokracji. Ponadto z wielu jahwistycznych kronik (pisanych zawsze stronniczo na niekorzyść Słowian) można wyczytać wiele pochlebnych rzeczy dotyczących form życia społecznego Słowian.

   4 „Silny ojciec” i „silna rada” plemienna to były b. dobre instytucje. One gwarantowały, że na szczeblu plemienia-rodu jego przedstawiciele sami decydowali o losach ich wspólnoty – a nie ktoś z zewnątrz – król, cesarz, biskup, papież, Bruksela, czy Grupa Bilderberga.
   Na marginesie dodam, że u Słowian ogromnym mirem cieszyły się wiedźmy, kobiety.

   5. Słowiańszczyzna nie upadła „moralnie”. Słowianom podstępnie na przestrzeni wieków podmieniano tożsamość ze słowiańskiej na żydłacko-biblijno-jahwistyczną. Ci którzy temu ulegli przyjęli żydłacką podwójną moralność, hipokryzję i fanatyzm za jako wzorzec „moralności”.

   6. Starą, przedżydowską cywilizację zabił cały jahwizm w komplecie, a nie tylko jego podwójna moralność. Odmóżdżające dogmaty czyniące ludzi bezrozumnym bydłem religijnym też swoje zrobiły. Odmóżdżyły ludzi, oduczyły ich samodzielnego myślenia – co sprawiło, że dzisiaj można im wmawiać każdą bzdurę i odmóżdżeni gotowi są w każdą bzdurę uwierzyć. Byleby była fajnie przez podejrzanej jakości „ałtorytety” opakowana…

   7. Całe żydo-chrześcijaństwo, nie tylko katolicyzm, to żydowska odmóżdżająca bzdura. Nakazująca wierzyć w żydowską księgę zbrodni (tzw. stary testament) i w bajeczki i wymysły jewangelistów. Jest to przede wszystkim kult żyda! Kult obrzezanego żyda! Który był na dodatek żydowskim szowinistą (zostałem posłany tylko do owiec z domu Izraela). Niech więc żydzi i żydłacy paskonują się obrzezanym cieślą – a my Słowianie żyjmy i pielęgnujmy naszą tradycję, naszą kulturę, naszą wiarę i naszych bogów. Nie potrzebujemy żydowskich idoli, bożków, ksiąg i apostołów.

   8. W czasach słowiańskich prawo wcale nie było aż takie twarde czy surowe. Nie kamieniowano za byle co. Nie okaleczano, nie wydłubywano oczu, nie obcinano rąk. Renegatów najczęściej przepędzano. Było to jak na owe czasy prawo niezwykle humanitarne.

   9 Kultura słowiańska nie upadła. Była przez żydłactwo tępiona lub spychana do podziemia, na margines. Ale nie upadła! Spektakl Teatru Tańca z Ełku, mój blog, związki rodzimowierców i tysiące ludzi utożsamiających się z Duchem Słowian są tego dobitnym dowodem!

   10 Słowiańszczyzna była odporna na zarazę jahwizmu. Dlatego była fizycznie tępiona. A gdzie nie dało się jej wytępić, żydłactwo podszywało się pod słowiańskie zwyczaje, nadając im jahwistyczną „nadbudowę” i interpretację. Wystarczy dzisiaj je odrzucić, a okaże się, że praktycznie wszystkie żydłackie święta i związane z nimi tradycje to czyste pogaństwo i Słowiańszczyzna.

   11. Nadjordańska dżuma nie dlatego odniosła czasowy triumf nad Słowiańszczyzną, że była lepsza. Była po prostu brutalna, bezwzględna, oszukańcza, podstępna, zachłanna. Gotowa zadawać cios w plecy. To te jej cechy sprawiły, że narzuciła swoje kajdany Słowiańszczyźnie.
   Ale czas panowania nadjordańskiej dżumy na Duchem Słowian dobiega końca…

   Polubienie

 10. oczywiście że kultura słowiańska, pra-aryjska nie upadła. kilkadziesiąt lat po „chrzcie” wybuchło powstanie, palono kościoły i kamieniowano biskupów. Cały ruch antyklerykalny, metal, pank, analogowi grzybiarze i wszyscy inni – to opensourcowy rdzenny zdrowy Polski duch. Ale ponieważ analogowi grzybiarze nie mają kamiennych fortec/świątyń to nie traktuje się ich poważnie. Tymczasem oni nie potrzebują ich bo są u siebie. Ot co.

  Polubienie

 11. Tekst z Fecebooku z adresu : Ełcki Teatr Tańca
  http://www.facebook.com/groups/322662801136443/?fref=tsSpektakl Topicha

  Piotr Witaszczyk

  Piękny komentarz za spektakl … dla nas wszystkich !!!

  https://opolczykpl.wordpress.com/
  blog polski
  opolczykpl.wordpress.com
  Polska, Słowiańszczyzna, polityka
  Udostępnij · 20 stycznia o 12:43 w pobliżu: Ełk, Suwalki

  15 osób lubi to.
  Anna Maria Mathias Nie ma co się dziwić, „Topicha” była niesamowita.
  20 stycznia o 19:08 · 1

  PS. Autorem tekstu jest reżyser „Topichy” Piotr Witaszczyk

  Polubienie

  • Panie Michale,

   Dzięki za ten link.
   Teatr w Ełku na pochwałę rzeczywiście zasłużył.
   Wypada jedynie żywić nadzieję, że „Topicha” nie pozostanie jedynym spektaklem o tematyce słowiańskiej w repertuarze Ełckiego Teatru Tańca.

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.