Odpowiedź na list otwarty Andrzeja Szuberta

.

(Podaję do publicznej wiadomości otrzymanego właśnie maila. Moją odpowiedź na niego opublikuję także, dzisiaj wieczorem – opolczyk)

 

*****

 

Odpowiedź list otwarty Andrzeja Szuberta do organizatorów “Festiwalu kultury słowiańskiej i cysterskiej”

 
Szanowny  Panie,

 

W odpowiedzi na Pański list oświadczam, że scena spalenia posągu pogańskiego umieszczona na stronie YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Y3gVAwOKtS4) jest wyrwanym z kontekstu fragmentem inscenizacji historycznej opowiadającej o chrystianizacji Słowian we wczesnym średniowieczu i jako taka jest zgodna z przebiegiem wydarzeń, o których wiedzę czerpiemy ze źródeł pisanych tej epoki. Sama figurka stanowiła rekwizyt wykonany dla potrzeb wspomnianej inscenizacji i nigdy przedtem nie była obiektem kultu, w związku z czym nie ma mowy o bezczeszczeniu symboli ani obrażaniu czyichkolwiek uczuć religijnych. Pragnę też poinformować, że film, który Pana oburzył został nakręcony i opublikowany na stronie YouTube przez jednego z widzów bez zgody i autoryzacji organizatorów VI Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie.

Powinien Pan też wiedzieć, że festiwale w Lądzie są imprezami edukacyjnymi, nastawionymi na przybliżanie wiedzy o średniowieczu oraz historii Lądu w czasach funkcjonowania grodu słowiańskiego i klasztoru cysterskiego. Organizacja takich imprez jest zgodna z działalnością statutową Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum_new/muz_pol/muzeum/statut.html ), wynikającą z Ustawy o muzeach z dnia 21 listopada 1996 roku (z późniejszymi nowelizacjami) oraz Ustawy o działalności kulturalnej z dnia 25 października 1991 roku (z późniejszymi nowelizacjami). Ich poziom merytoryczny gwarantuje udział pracowników naszego Muzeum w przygotowywaniu poszczególnych edycji tego festiwalu, jak też obecność i konsultacja naukowa najwybitniejszych znawców średniowiecza w Polsce. Festiwal nie służy natomiast promowaniu jakichkolwiek współczesnych idei, wierzeń, przekonań i poglądów, ani też szerzeniu nienawiści do jakichkolwiek grup wyznaniowych, społecznych czy narodowościowych.

Przedstawiając stanowisko organizatorów w tej sprawie, wzywam Pana do powstrzymania się od formułowania i upowszechniania przedstawionych w Pańskim liście pomówień, inwektyw i krzywdzących opinii. Jednocześnie informuję, że nie będziemy prowadzić dalszych dyskusji i polemik w tej sprawie.

 

dr Michał Brzostowicz

zastępca dyrektora

Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

 

Do wiadomości:

1)    mojanawia@gmail.com

2)    Krzysztof Jaksar zadrug@googlemail.com

.

 

*****

Na razie powiem tylko tyle – upór i ślepota organizatorów festiwalu dorównuje fałszowaniu historii i roli chrześcijaństwa jako niszczyciela kultury słowiańskiej w Polsce.

.

opolczyk

.

.

6 komentarzy do “Odpowiedź na list otwarty Andrzeja Szuberta

 1. Fajnie,czyli jak spalę zrobiony przez siebie pomnik JPII to nikt się nie będzie czuł urażony?

  Czemu nie zorganizują inscenizacji reakcji pogańskiej?Przecież to jest również fakt historyczny i należy ludzi edukować.Czyżby kościółek nie pozwalał?A może kościołek trzyma łapę na festiwalu i pokazuje tylko to co im pasuje?
  Czekamy na festiwal z inscenizacją wypędzania etnobójców czyli misjonarzy Jezusa Chytrusa. 🙂

 2. ja tez go dostalem 🙂 kurcze, ze tez sa za leniwi odpisac kazdemu z osobna a nie churtowo 😉
  Mezamir, o tym wlasnie napisalem tez na FB 😉 ze jak zrobie figurke drewniana jeszua i ja spoale na kolku to chyba moge, co ? to zadne obrazanie 😉

 3. rozumiem że chodzi o inscenizację, że może chodzić o inscenizację. nie pozostaje nic innego jak zrobić własną inscenizację w klimacie gore np prasłowiańskie zombie wieduni napadają w nocy na seminarium duchowne

  • No bez przesady 😀 lepiej zrobic inscenizację jak Wojciech morduje Słowian a potem zostaje za to zabity i kler wynosi zbrodniarza na ołtarze.

 4. Ja bym sie podpisal pod organizacja reakcjio Poganskiej a nawet dolozyl jyk by byla potrzeba, ale dla duzej grupy Rodzimowiercow nie dla 30 osob—- cos co sie echem odbilo by i co roku moglo byc organizowane

 5. Pingback: Walki z profanacją Słowiańszczyzny cd… Korespondencja z Drem Brzostowiczem « Piotr Bein's blog = blog Piotra Beina

Możliwość komentowania jest wyłączona.