Święto Kupały

.

Dzisiaj mamy najkrótszą noc w roku. Od tysiącleci była ona uroczyście i radośnie świętowana u Słowian.
Do dzisiaj trwają spory o to, czy w panteonie słowiańskim istniało bóstwo Kupała, czy było męskie czy żeńskie.
Wikipedia pisze o tym b. zdawkowo.

Nie będziemy jednak dzielić włosa na czworo. Słowiańszczyzna to radość życia, a nie spory i wojny religijne  o jedynie słuszne „prawdy objawione” przez oszustów wymyślone.

Pewne jest, że święto Kupały ma wiele tysięcy lat tradycji. Było bodajże najbardziej radosnym i „swawolnym” świętem u Słowian, połączonym z inicjacją seksualną. Dodam na marginesie, że po zawarciu związku małżeństwa Słowianie żyli w restrykcyjnej monogamii i byli bezwzględnie wierni zawartemu związkowi. Natomiast młodość była dla nich okresem „swawoli” i swobody, wolnej od obsesyjnej pruderii. Dopiero u schyłku pierwotnej ery słowiańskiej, pod wpływem obcych wzorców i z powodu wytworzenia się kasty możnowładców, w tejże kaście zapanowało wielożeństwo.

Ponad tysiąc lat oficjalnego panowania katolicyzmu-jahwizmu w Polsce nie wymazało tego święta z naszej pamięci. Choć jahwiści żyły z siebie wypruwali, aby to święto albo całkowicie wykorzenić, albo totalnie skatoliczyć. Nie udało sią ani jedno, ani drugie.

Słowiańska tradycja odniosła tutaj spektakularny sukces. Coraz więcej ludzi mówi o Kupale, Kupalnocce, a nie o jahwistycznej „nocy św. Jana”.

Jahwistom nie udało się ani święta Kupały wyplenić, ani całkowicie zjahwizować. Propaganda jahwistów-katolików wmawia nam, że Polacy od pierwszego dnia po chrzcie Mieszka stali się gorliwymi katolikami. A tymczasem 5 wieków po chrzcie jahwista kronikarz Długosz „szaty darł na sobie” (na żydowską modłę – chciało by się rzec) ubolewając, że „odprawiano [te igrzyska] przez bezwstydne i lubieżne przyśpiewki i ruchy, przez klaskanie w dłonie i podnietliwe zginanie się, oraz inne miłosne pienia…”
http://www.taraka.pl/kupala.htm

Dzisiaj święto Kupały – starożytna sięgająca wiele tysiącleci w przeszłość tradycja – przeżywa swój rekonesans. Wprawdzie nadal wielu współczesnych traktuje to święto jako zjawisko jedynie z dziedziny folkloru ludowego, ale rośnie liczba tych, którzy świadomie sięgają do słowiańskich, pogańskich a nie jahwistycznych czy tylko „ludowych”  korzeni tego święta.
I to właśnie cieszyć nas powinno najbardziej.

Na szczególną uwagą zasługują obchody Kupalnocki organizowane 22 czerwca 2012 roku  przez Szczeciński Okręg Rodzimej Wiary. Obrzęd ten obchodzony jest przez ten okręg w  Lesie Arkońskim (Szczecin) o godzinie 20.00.
Jest to piękne połączenie święta Kupały i Arkony, pamięci o niej.
http://rodzimawiara.org.pl/

.

Polecam jeszcze piękny film (ze strony „Rodzimej Wiary”) o naszych braciach Słowianach:

.

.

Znalazłem jeszcze jeden kupalnockowy ciekawy wierszyk „Marzycielki”

.

Tańczą  słoneczne panny w wiankach
W białych sukienkach , przy kochankach .
Kupała błogosławi .

Szaleją serca, oczy płoną
Dziwne zapachy nozdrza chłoną .
Z ciemności nas wybawi.

Płoną ogniska , harfy grają
Na wodę wianki już puszczają .
Na wróżbę,dla miłego …

Dymy ziołami pachną ostro
Ogień mi bratem,a noc siostrą
A miłość dla każdego .

Tak to odwiecznym ojców prawem
Połączmy miłość i zabawę
W kręgu zamknięty taniec

Lato rozśpiewa się w upale
Ja kocham ciebie jak Kupałę
Wielbili  prasłowianie .

A rankiem mgły się snują białe
Wiele tej nocy dziś widziałeś .
Czy to był sen czy jawa ?

Śmieje się słońce z panny śpiącej ,
Że naga jeszcze śpi na łące .
Udała się zabawa ?

– Marzycielka –

.

http://www.mojageneracja.pl/10297478/blog/5223845724a4136b62a607/0

.
opolczyk

.

.

Reklamy

10 komentarzy do “Święto Kupały

 1. CAŁA PRAWDA O MARIHUANIE

  Najdawniejsze chińskie wykopaliska archeologiczne wskazują , że konopie były używane w już 8500 lat temu (odkryto m.in. liny konopne, powrozy, sznurki, tkaniny z włókna konopnego).

  … Słowo marihuana pochodzi z meksykańskiego slangu i zostało spopularyzowane w latach 30 – tych w Ameryce, podczas serii programów w mediach i programów rządowych. Słowo „marihuana” odnosi się konkretnie do medycznej płaszczyzny cannabis.

  Cannabis pojawiają się w prawie każdej znanej książce o medycynie pisanej przez dawnych mędrców i wykształconych ludzi . Jest na ogół klasyfikowana jako jeden z pięciu najlepszych lekarstw i specyfików.

  Słowo Bangladesz w wolnym tłumaczeniu oznacza „kraj ludzi konopi”. W latach 60 tych podpisał z USA pakt antynarkotykowy zgadzając się na zaprzestanie uprawy naturalnej tam konopi. Pozbawienie gleby odpornej i trwałej rośliny stało się przyczyną wypłukania milionów ton uprawnej gleby do morza i niepowstrzymanych powodzi.

  Aby stworzyć papier z miazgi drzewnej substancja zwana „lignina” musi być rozbita. Aby to zrobić miazga musi być poddana działaniu mocnego kwasu. Papier robiony z drzew ponadto jest często wybielany chemikaliami, które są uważane za szkodliwe. Miazga konopna nie zawiera ligniny i bieleje z o wiele większa łatwością.

  Z jednego hektara konopi można wyprodukować 4,7 razy więcej papieru, niż z hektara drzew. Podczas gdy zwykły papier można przetworzyć 3 razy, ten z konopi można przetworzyć razy siedem.
  Chińczycy używali papieru z konopi już 2000 lat temu. Papier ten jest mocniejszy i tańszy niż papier uzyskiwany z drzew.

  Na odwrocie banknotu o nominale 10 USD z 1914 roku widać farmerów podczas zbioru konopi.
  Thomas Jefferson pierwszą wersję Deklaracji Niepodległości napisał 28 czerwca 1776 roku na papierze konopnym. Dopiero oficjalna kopia – opublikowana 4 lipca 1776 – została przepisana na pergamin.

  W latach 1763 – 1767 w stanie Wirginia można było zostać skazanym nawet na więzienie, za… nie uprawianie konopi.

  Benjamin Franklin założył jedną z pierwszych manufaktur przemiału papieru konopnego w USA.

  Plantatorami konopi byli także Thomas Jefferson i George Washington.

  Rzekoma szkodliwość marihuany była doskonałym pretekstem dla antykonopnego lobby aby wyeliminować konkurencyjną technologię wytwarzania.

  Pierwsze Levis’y uszyto z płótna konopnego. Rysunek przedstawiający rozciąganie spodni, przez konie na metce nie jest przypadkowy. Spodnie z płótna konopnego były dziesięciokrotnie bardziej wytrzymałe niż jakiekolwiek ubranie wówczas stosowane.

  Odtwarzając od tyłu refren piosenki „Another One Bites The Dust”, angielskiej grupy Queen, można usłyszeć zdanie „It’s fun to smoke marihuana”, albo „give some acid”.

  W 1973 roku do drzwi mieszkania w którym mieszkali członkowie Queen zapukała policja, po tym jak sąsiedzi narzekali na zbyt głośna muzykę. Freddie Mercury wpuścił policjantów do środka i poczęstował ich ciasteczkami. Były nafaszerowane haszyszem.

  Honore de Balzac, Gerarde de Nerval, Alexander Dumas ojciec i Charles Baudelaire palili z upodobaniem sprowadzany z Algierii haszysz.

  Naukowcy dotąd nie wiedzą, co powoduje raka płuc. Nie udokumentowano nigdy żadnego przypadku zachorowania na raka płuc od palenia wyłącznie marihuany.

  Nie udokumentowano nigdy żadnego przypadku śmierci w wyniku palenia marihuany.

  Rząd amerykański nazywający konopie „zabójcami młodzieży” i karzący za ich używanie drakońskimi karami przed II Wojną Światową w jej trakcie rozprowadził wśród farmerów 400 000 funtów nasion konopi namawiając żarliwe do ich uprawy.

  W 1989 r. Jack Herer w Bibliotece Kongresu USA odnalazł taśmę z propagandowym filmem (kroniką filmowa) pt.: „Hemp for Victory”, z 1943 r. (lub 1942). Wcześniej jednak Konges zaprzeczał jakoby ten film kiedykolwiek powstał.

  Aslinger w Kongresie zeznaje przed wojną że, marihuana jest „narkotykiem bezpośrednio wywołująca agresję i przemoc” a po wojnie, że „nastrajająca ludzi pokojowo marihuana i pacyfistycznie, może być wykorzystywana do osłabienia ducha walki amerykańskiej młodzieży”.

  W 1956 roku za posiadanie nawet tylko jednego jointa z marihuaną w USA groziło od 2 do 10 lat wiezienia a za handel można było otrzymać wyrok do 50 lat pozbawienia wolności a nawet dożywocie.

  Richard Nixon chcąc uchodzić za najbardziej nieprzejednanego obrońcę prawa powołał komisję która miała zbadać szkodliwość używania marihuany. Kiedy okazało się że „nie należy traktować w kategoriach przestępstwa ani używania, ani posiadania marihuany na własny użytek”, „oraz „zażywanie konopi samo w sobie nie powoduje wzrostu przestępczości”. Nixon wpadł w szał i nawet nie czytał raportu.

  ·60 państw wprowadziło w 1961 roku zakaz uprawy konopi po oświadczeniu przedstawicieli rządu USA w czasie Single Convention on Narcotic Drugs, że żaden kraj nie otrzyma pomocy Stanów Zjednoczonych jeśli nie wprowadzi zakazu jej uprawy. Członkowie ONZ w roku zobowiązali się do usunięcia problemu narkotykowego w ciągu 25 lat to jest do roku 1986.

  W 1970 roku ponad 25 milionów Amerykanów zapaliło marihuanę przynajmniej raz, a 10 milionów paliło ją nieregularnie. W 1980 zapaliło trawę 43 miliony a stale paliło 16 milionów mieszkańców USA.
  W latach 1948 – 1963 w USA na walkę z marihuaną wydano 1,5 mld USD, w latach 1980 – 1998 wydano na ten cel aż 214,7 mld USD.

  Rynek marihuany w 16-milionowej Holandii przynosi zysk ok. 5 mld EUR rocznie.

  Przyjmując, że regularnie pali w Polsce 1% społeczeństwa tj. ponad 350 000, opodatkowując 25% podatkiem każde z wypalonych przez statystycznego palacza 10 gram narkotyku przy cenie rynkowej 20 zł za gram państwo uzyskuje dochód w wysokości 18 000 000 zł.

  W Polsce na alkoholizm choruje od 700 do 800 tyś. (2 % społeczeństwa), papierosy pali ponad 9 milionów, (z czego 54 % wypala od 11 do 20 papierosów dziennie). Marihuanę pali ok. 3 miliony (szacunkowo).

  Blisko połowa polskiej młodzieży szkolnej przyznaje, że chociaż raz w życiu próbowała trawy.

  Teoretyczne 100% egzekwowanie prawa antykonopnego doprowadziłoby do aresztowania 2% wszystkich Francuzów (stałych palaczy) i kilku następnych procent (palaczy okazjonalnych).

  Spożycie marihuany w grupie wiekowej od 18 do 35 lat we Francji wzrosło od początku lat 90-tych ponad trzykrotnie. Spożycie alkoholu od lat 60-tych spadło dwukrotnie.

  Podejście Holendrów do narkotyków od 1976 roku jako punkt wyjścia przyjęło stanowisko pośrednie wobec problemu narkotyków, pomiędzy całkowita wolnością i całkowitym zakazem. Posiadanie nieznacznej ilości marihuany bądź haszyszu (do 30 gram) stanowi jedynie wykroczenie, co jest w zasadzie całkowicie niekaralne.

  Profesjonalnej oceny implikacji zdrowotnych używania konopi podjęło się WHO prowadząc przez 15 lat badania. Kiedy okazało się, że konopie są bezpieczniejsze niż alkohol i tytoń wyniki utajniono. Wybuchł skandal, gdy brytyjski periodyk naukowy „New Scientist” ujawnił ten fakt.

  W 1989 roku badania w Akademii Medycznej w St. Louis wykazały, że w ludzkim mózgu znajdują się receptory reagujące tylko na THC.

  ·Hiszpańscy onkolodzy udowodnili, że zawarte w konopiach substancje chemiczne (kannabinoidy) hamują wzrost najczęstszego spośród nowotworów mózgu – glejaka i łagodzą ból.

  Z konopi otrzymuje się fitynę, która pobudza proces krwiotwórczy, nasila także wzrost i rozwój tkanki kostnej, a także poprawia czynność układu nerwowego. Fitynę stosuje się w medycynie przy leczeniu histerii, neurastenii, krzywicy, niedokrwistości, gruźlicy, i choroba układu płciowego. Łącznie mówi się o pozytywnym działaniu na ok. 50 różnych chorób (jaskra, choroba Parkinsona, Alzheimera, stwardnienie rozsiane, alkoholizm, nowotworami, anoreksja, AIDS)

  Wśród 400 związków czynnych zawartych w konopiach znajdują się zarówno potencjalne leki, jak i substancje szkodliwe o czym nie wolno zapominać.

  Leki pochodzące z konopi mogłyby zastąpić ponad do 30% wszystkich farmaceutyków dostępnych dziś na rynku.

  Kokaina była dodawano np. do win, sygnowanych nawet certyfikatem jakości wystawionym przez Jego Świątobliwość Papieża Leona XIII. Wino zawierało około 60 mg czystej kokainy – inny papież Innocenty VIII zabronił stosowania marihuany do celów medycznych i uznał ją za używkę heretyków.

  jowram:

  O marihuanie już była tutaj dyskusja. Po co odgrzewać stary bigos?
  https://opolczykpl.wordpress.com/2012/05/17/zapomniani-bohaterowie-slowianscy-maslaw/#comment-899

  Gdyby marihuanę wykorzystywano TYLKO do celów leczniczych, to popieram jej legalizację w 100 procentach. Niestety banksterzy mogą ją wykorzystać przeciwko nam. Podejrzenie to wzmacniają we mnie zabiegi o legalizację marihuany rockefellerowskiego agenta Palikota.

  opolczyk

  Polubienie

 2. e banksterzy to i prasłowiańszczyznę gotowi przeciw nam wykorzystać. A Palikot ugrywa sobie poparcie na marihuanie która i tak będzie legalna bo idzie za nią potężna siła. Więc Palikot nadstawił żagiel. A do jakich innych celów może być używana konopia? Czy gdy artysta pali to już nie jest lecznicze? Czy dobra zabawa, głęboka rozmowa nie jest lekarstwem? Ciężko powiedzieć. Trawa rośnie sama, grunt by za nią nie represjonować.

  Prasłowiańszczyzna jest dla banksterów zagrożeniem. Szacunek dla przyrody (a nie „czyńcie ziemię sobie poddaną”), poczucie wspólnoty (a nie promowany indywidualizm i konkurencja każdego z każdym) oraz brak dogmatów nie mają dla ich planów punktów zaczepienia.
  Co do Palikota – przeczytaj uważnie Protokoły Mędrców Syjonu. Tam wyraźnie pisze – Gojom dać alkohol, narkotyki, pornografię, prostytucję, zrobić z nich bezmyślne bydło i tym bydłem rządzić.
  Widzisz… Dla osób dojrzałych emocjonalnie trawka nie stanowi zagrożenia. Dla ludzi niedojrzałych, niezrównoważonych, psychicznych i emocjonalnych kalek – a takich jest 99% populacji Zachodu, trawka może być równią pochyłą – z rynsztokiem czyli z heroiną, koksem i dopalaczami na końcu.
  Domyślam się, o co Ci chodzi. Masz rację, ale tylko przy założeniu, że ludzie nie są emocjonalnie podatni na uzależnienia. Rzeczywistość jest jednak taka, że uzależnienia – nie tylko od narkotyków – to smutna rzeczywistość.
  opolczyk

  Polubienie

  • prasłowiańszczyzna jest zagrożeniem? poczekaj aż ruszy „trend” – jestem pewien że zaraz potem pojawi się spauperyzowana wersja prasłowiańszczyzny przesycona tandetną pornografią (noc kupały) i hedonistycznym podejściem do używek (co szczególnie wyniknie gdy tematem zainteresują się ludzie chcący wykorzystać w jakiś sposób temat słowiański). Właśnie w tym rzecz, że „banksterzy” jak piszesz są w stanie wchłonąć właściwie wszystko. Każdy trend „anty rynkowy” w końcu ląduje w reklamie. Zawsze i wszędzie będe bronił konopii, to że może być równią pochyłą – co z tego? Uprawianie seksu też może prowadzić do prostytucji a w wyniku tego do uzależnienia od opiatów. Czy to jest wartościowa informacja mówiąca coś o seksie jako takim?:D Wszystko w oderwaniu od świadomości własnych korzeni jest równią pochyłą że tak powiem. Akurat twardo śledzę różne „debaty” o marihuanie w telewizji i jeszcze nigdy nie usłyszałem że ta roślina towarzyszy nam słowianom od tysięcy lat a przecież jest to niby tak świetny argument dla Palikota. Dlaczego więc jest przedstawiana jako „używka” a nie jako „święta roślina słowian”? Czy to świadome przemilczenie? I to są jakieś niedopowiedzenia z tym że nastolatki nie mogą palić. W kultach ibogainowych daje się korzeń nastolatkom i to ważny element inicjacji, dla młodego człowieka niesamowitym bodźcem może być takie poznanie własnego umysłu. Oczywiście jeżeli przebiega w atmosferze głębokiego wsparcia ze strony otoczenia i w szczególnym nastroju. Dzisiaj młodzi ludzie w atmosferze zagrożenia i lęku stykają się z marihuaną, często zanieczyszczoną, w nieodpowiednim otoczeniu. Powinny być specjalne senatoria gdzie ludzię mogą spożywać grzyby i kwasy a terapeuci czy szamani jak kto woli zapewniają im wsparcie, bezpieczne otoczenie i klocki pędzle farby. Tak myślę:D Sława!

   Od nas zależy, aby Słowiańszczyzna była poważna i nie do wykorzystania dla banksterów. Nawet, gdy będą ją chcieli skomercjonalizować, musimy pozostać sobą, a fałsz demaskować.
   opolczyk

   Polubienie

  • To też dobre:


   .


   .


   .

   A tutaj wyznawcy „chrystusa” ruszają na największe w dziejach ludobójstwo.

   Polubienie

 3. Niestety dodawać komentarze mogą tylko zalogowani.Dopiszcie też to:

  „Nie bój się protekcjonizmu – to nasze główne narzędzie, otworzył on drzwi do Żydów wszystkich narodowości, wszystkich wyznań, wszystkich stron. Prawdziwym internacjonalistą jest tylko ten, którego więzy krwi związane są z judaizmem(katolicyzm,judeo chrześcijaństwo,islam), wszystkie pozostałe to przekleństwo i oszustwa.”-Katechizm Żyda w ZSRR

  Polubienie

 4. Pingback: Walki z profanacją Słowiańszczyzny cd. … Korespondencja z drem Brzostowiczem – Odpowiedź dra Piotra Beina « Pagans / Poganie ( Rodzimowiercy słowiańscy ) – Poganin i Słowianin

Możliwość komentowania jest wyłączona.