Święto Rękawki przy Kopcu Krakusa w Krakowie

.

SONY DSC

.
Kopiec Krakusa jest od wieków miejscem obchodów święta Rękawki. Nie ma pewności, czy nazwa święta pochodzi od noszenia ziemi na kopiec w rękawach, jak twierdzi to wiki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/R%C4%99kawka
czy też od słów: „raka”, „rakew” które oznaczały grób, trumnę. Zresztą istnieją jeszcze inne domysły (patrz – wiki).
http://lobzovkajestdzis.blogspot.de/2012/04/rekawka-2012wojowie-i-inne-swietopeki.html

Święto Rękawki ma prasłowiańskie korzenie – tradycją sięga czasów przedchrześcijańskich i związane jest z pogańskimi zaduszkami wiosennymi. Palone wówczas oczyszczające ognie oraz sadzone święte gaiki miały zapewnić spokój duszom zmarłych. Zapisy o tej uroczystości odnaleźć można już w „Księgach Hetmańskich” autorstwa Stanisława Sarneckiego z drugiej połowy XVI wieku.
http://www.mmkrakow.pl/344004/2012/4/10/dlaczego-obchodzimy-swieto-rekawki-zdjecia?category=news

Jeśli idzie o sam kopiec Krakusa/Kraka, nie wiadomo jest nawet, kto i kiedy ten kopiec zbudował. W tradycji ludowej wiązany jest on z legendarnym królem Krakiem.
Wiadomo jest natomiast na pewno, że katolicy próbowali – jak zwykle – skatoliczyć i przywłaszczyć sobie także i święto Rękawki.

W tym celu w pobliżu kopca wybudowali oni kościół ku czci boga Jahwe pod wezwaniem św. Benedykta. Nie jest znana data budowy tego kościoła. Przyjmuje się, że wybudowano go gdzieś w XI – XIII w. Tego świętego wybrano celowo. Tzw. „odpust” patrona jahwistycznego kościoła zbiegał się z prasłowiańskim świętem ku czci zmarłych. W ten sposób katolicy próbowali odciągnąć naszych przodków od ich pogańskich tradycji.

Na marginesie przypomnę, że XIII -wieczna bulla papieska potępiała pogańskie praktyki w Krakowie – stolicy oficjalnie katolickiego kraju.

Tradycja słowiańska  przetrwała. Najbardziej cieszy to, że nawet w mieście mocno związanym z JP2 katolakom (katolikopolakom) nie udało się wytępić naszej słowiańskiej tradycji.

Do przejawów prasłowiańskiej tradycji  i związanej z nią czci oddawanej po słowiańsku zmarłym należało między innymi zrzucanie ze wzgórza pokarmów i monet. Tradycję tę w kronikach notowano jeszcze/już w wiekach XVI – XIX, choć od tzw. „chrztu Polski” upłynęły w tym czasie długie stulecia.
A katolactwo mimo to uparcie twierdzi, że Polska była od zawsze czysto katolicka…

opolczyk

.

.

.

.

.

Więcej zdjęć w linkach w tekście.

.

4 komentarze do “Święto Rękawki przy Kopcu Krakusa w Krakowie

  1. Bardzo dziękuję za teksty, film i zdjęcia. Pierwszy raz słyszę o tej imprezie, a mieszkam w Krakowie już ponad 5 lat. Wstyd. Spróbuję w przyszłym roku pojawić się osobiście na tej imprezie. Jestem od dziecka fanem tego typu wydarzeń.

    • A mnie cieszy, że ktoś się tym tekstem i informacją o Rękawce zainteresował.
      Nie pisałem po próżnicy.
      Pomyślności na Rękawce w przyszłym roku.

  2. Bardzo ciekawa impreza. Brałem w niej raz udział. Polecam wszystkim. W tym roku już po wszystkim, ale zarezerwujcie sobie już termin na przyszłoroczną edycję.

Możliwość komentowania jest wyłączona.