Mit o Swarożycu i Welesie

.

Poniższa króciutka sfilmowana wersja mitu mówi o walce synów Swaroga, braciach  Swarożycu i Welesie, o schedę po ojcu.  Wielu badaczy uważa, że Weles był bogiem zaświatów – Krainy Dusz – Nawii, a nie bogiem „ciemności”. Sama Nawia – zaświaty – też nie była krainą ciemności. Była czymś porównywalnym z  wyrajem – „ciepłymi krajami”, czy z indiańską Krainą Wiecznych Łowów.

Ciemność kojarzona z nocą sugeruje, że kontrahentem Swarożyca mógł być bóg Księżyca – Chors.

O szczegóły nie będziemy się spierali. Mity, legendy żyją własnym życiem nie troszcząc się o detale…

Różne wersje tego mitu pokazują raczej, jak przebogata była nasza słowiańska mitologia.

.

Reklamy

2 komentarze do “Mit o Swarożycu i Welesie

  1. Sporo jeszcze w naszej mitologii wpływów obcego judeochrześcijaństwa.Weles i Swarożyc nie walczą ze sobą jak Ojciec i Szatan.Gdyby któryś z braci pokonał drugiego,musiało by dojść do jakiegoś kataklizmu na skalę wszechświata,ponieważ równowaga została by zburzona.Przeciwne bieguny tworzą całość uzupełniając się a nie zwalczają.Ciepło i zimno tworzą jedno zjawisko o nazwie temperatura.Ciepło i zimno są względne,nie uda się pokonać ciepła tak by zapanowało tylko zimno,lub odwrotnie 😀 tylko w judeochrześcijaństwie czy islamie chodzi o zaburzenie równowagi w Naturze,jakieś „dobro”walczy z jakimś”złem”(a „zło”to między innymi Rodzimowiercy 😀 ).

    Ktoś powinien się wreszcie za to wziąć i odchamić naszą mitologię.

    Polubienie

  2. taa ile to ja już razy słyszałem (nawet od ludzi oczytanych min. różokrzyżówców) że jing i jang to dobro i zło. albo że wu wei to nic nierobienie.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.